Najczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów

Sukulenty są uważane za rośliny, które przetrwają każde zaniedbanie i są idealne dla osób, które nie mają czasu ani chęci do pielęgnacji innych gatunków. Zazwyczaj spodziewa się po nich, że będą rosły bujnie i zdobiły wnętrze przy minimalnym nakładzie pracy. Często jednak okazuje się, że sukulenty szybko po zakupie marnieją i umierają. Wynika to z niezapewnienia im niezbędnych do wzrostu warunków. Jakie błędy najczęściej są popełniane w uprawie sukulentów? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury.
Podlewanie
Najczęściej sukulenty marnieją, ponieważ są nadmiernie podlewane. Ich podłoże nie powinno być stale wilgotne - kolejne podlewanie powinno mieć miejsce dopiero po całkowitym przeschnięciu ziemi w doniczce. Najczęściej, raz w tygodniu, rośliny te trzeba podlewać wiosną, gdy intensywnie rosną. Latem i jesienią wystarczy robić to dwa razy w miesiącu natomiast zimą - raz. Oczywiście częstotliwość należy dostosować także do rozmiaru doniczki oraz pogody.
Stanowisko
Wbrew pozorom sukulenty nie przetrwają ustawienia w jakimkolwiek miejscu. Większość z nich potrzebuje stanowisk bardzo słonecznych, jednak niekoniecznie na bezpośrednim słońcu, które może je przypalić. Większość z nich dobrze zniesie też spędzenie całego lata na balkonie. Należy za to unikać stawiania ich w cieniu. Mogą wtedy nieestetycznie się wyciągać lub karłowacieć, a przy tym stają się podatne na szkodniki oraz choroby grzybicze.
Nawożenie
Sukulenty z reguły nie potrzebują dodatkowego nawożenia, a jeśli już, to należy je nawozić produktem rozcieńczonym wodą i pozbawionym azotu. Nieodpowiedni preparat podawany za często może szybko uśmiercić roślinę zamiast jej pomóc.
Podłoże
Rośliny te z reguły nie mają bardzo rozbudowanej bryły korzeniowej, więc nie wymagają częstego przesadzania. Należy robić to tylko wtedy, kiedy korzenie nie mieszczą się już w dotychczasowej doniczce. Warto zaopatrzyć się w specjalną ziemię dla sukulentów, która jest lekka i przepuszczalna. Nowa doniczka powinna posiadać odpływ, który odprowadzi ewentualny nadmiar wody - ceramiczne osłonki lub szklane wazony, choć estetyczne, mogą przyczynić się do szybkiego uśmiercenia rośliny.
Dodaj komentarz
Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada Najczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Najczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
ciekawe może i tak...
Ziemia dla sukulentów jest najważniejsza, poprzednio w moich miałam taką do zwykłych kwiatków i wyrosły za bardzo do góry, potem się łamały. Dobry poradnik.