Najlepsze Porady Dom i OgródNajczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Najczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów

Najczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów Sukulenty

Sukulenty są uważane za rośliny, które przetrwają każde zaniedbanie i są idealne dla osób, które nie mają czasu ani chęci do pielęgnacji innych gatunków. Zazwyczaj spodziewa się po nich, że będą rosły bujnie i zdobiły wnętrze przy minimalnym nakładzie pracy. Często jednak okazuje się, że sukulenty szybko po zakupie marnieją i umierają. Wynika to z niezapewnienia im niezbędnych do wzrostu warunków. Jakie błędy najczęściej są popełniane w uprawie sukulentów? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury.


Podlewanie
Najczęściej sukulenty marnieją, ponieważ są nadmiernie podlewane. Ich podłoże nie powinno być stale wilgotne - kolejne podlewanie powinno mieć miejsce dopiero po całkowitym przeschnięciu ziemi w doniczce. Najczęściej, raz w tygodniu, rośliny te trzeba podlewać wiosną, gdy intensywnie rosną. Latem i jesienią wystarczy robić to dwa razy w miesiącu natomiast zimą - raz. Oczywiście częstotliwość należy dostosować także do rozmiaru doniczki oraz pogody.

Stanowisko
Wbrew pozorom sukulenty nie przetrwają ustawienia w jakimkolwiek miejscu. Większość z nich potrzebuje stanowisk bardzo słonecznych, jednak niekoniecznie na bezpośrednim słońcu, które może je przypalić. Większość z nich dobrze zniesie też spędzenie całego lata na balkonie. Należy za to unikać stawiania ich w cieniu. Mogą wtedy nieestetycznie się wyciągać lub karłowacieć, a przy tym stają się podatne na szkodniki oraz choroby grzybicze.

Nawożenie
Sukulenty z reguły nie potrzebują dodatkowego nawożenia, a jeśli już, to należy je nawozić produktem rozcieńczonym wodą i pozbawionym azotu. Nieodpowiedni preparat podawany za często może szybko uśmiercić roślinę zamiast jej pomóc.

Podłoże
Rośliny te z reguły nie mają bardzo rozbudowanej bryły korzeniowej, więc nie wymagają częstego przesadzania. Należy robić to tylko wtedy, kiedy korzenie nie mieszczą się już w dotychczasowej doniczce. Warto zaopatrzyć się w specjalną ziemię dla sukulentów, która jest lekka i przepuszczalna. Nowa doniczka powinna posiadać odpływ, który odprowadzi ewentualny nadmiar wody - ceramiczne osłonki lub szklane wazony, choć estetyczne, mogą przyczynić się do szybkiego uśmiercenia rośliny.

Dodaj komentarz

Porada Najczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 620
facebook unlike 1

Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada Najczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Najczęstsze błędy w pielęgnacji sukulentów? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Jan Pawłowski
Dodano:
facebook like 3
facebook unlike 0

ciekawe może i tak...

Łucja
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Ziemia dla sukulentów jest najważniejsza, poprzednio w moich miałam taką do zwykłych kwiatków i wyrosły za bardzo do góry, potem się łamały. Dobry poradnik.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Pomocny artykuł
Przydatne porady
Na pewno wypróbuję tych metod
Pomocne porady
Przydatny artykuł
coś w tym jest
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Jak...
Na pewno skorzystam z tych porad, żeby odnowić blaty w mojej...