09.02.2024

Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń

Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Płyn do mycia naczyń to roztwór mydlany, który gości w każdej kuchni, nieważne, czy w szafce, czy na zlewozmywaku. Zazwyczaj zawiera on w sobie wodę, substancje powierzchniowo czynne oraz fosforany. Dzięki temu rozkłada tłuszcze i smary oraz usuwa znajdujące się w wodzie osady mineralne, które utrudniają pozbywanie się barwników, zagęszczaczy i substancji zapachowych. Sprawia to, że przez wiele osób jest używany jako dość uniwersalny środek do mycia nie tylko naczyń, ale i kuchenek czy blatów. Jakie są jednak jego jeszcze mniej typowe zastosowania?


Środek chwastobójczy
Chwasty wiele osób mogą irytować, zwłaszcza, gdy wyrastają spod kostki bukowej lub płytek chodnikowych i psują prezencję podjazdu albo tarasu. Można zainwestować w chemiczne środki przeciw nim, jednak lepiej zacząć od bardziej ekologicznej metody. Jest nią dodanie łyżeczki płynu do naczyń i szklanki soli do około czterech litrów octu. Taką mieszaniną wystarczy spryskać wszystkie chwasty, a efekty zauważy się już następnego dnia.

Środek owadobójczy
Płyn do mycia naczyń będzie skuteczny także w walce z insektami, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Łyżeczkę płynu należy wymieszać w szklance wody z łyżeczką oleju roślinnego. Taką mieszaninę potem przelewa się do butelki ze spryskiwaczem i rozpyla na wszystkich roślinach. Dzięki temu nieproszeni goście szybko znikną.

Środek czyszczący stal i usuwający smar
Stal nierdzewną skutecznie wyczyści się przy pomocy kilku kropel płynu do mycia naczyń i odrobiny sody oczyszczonej wymieszanych ze sobą i nakładanych przy pomocy nylonowej szczotki lub starej szczoteczki do zębów. Po myciu mieszaninę wystarczy dobrze spłukać. Natomiast plamy ze smaru lub oleju, które często pojawiają się na podłodze w garażu, powinny ustąpić po tym, gdy na noc zostawi się je pokryte warstwą płynu do naczyń i rano zmyje z pomocą wody. Sam płyn można także zastosować jako smar - kilka kropel nałożonych na skrzypiące zawiasy rozwiąże problem nieprzyjemnych odgłosów.

Środek do mycia włosów
Płyn do mycia naczyń może też przydać się osobom, których włosy są przeciążone produktami do pielęgnacji, a więc ciężkie, pozbawione objętości i przetłuszczające się. Jednorazowe umycie głowy rozcieńczoną w wodzie odrobiną płynu do naczyń usunie nadbudowaną warstwę. Należy jednak pamiętać, że tej metody nie powinny używać osoby z wrażliwą skórą głowy i zniszczonymi włosami. Wtedy może im ona jeszcze bardziej zaszkodzić.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy opis porady Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności