09.02.2024

Ocieplenie domu i elewacja - od czego zacząć?

Ocieplenie domu i elewacja - od czego zacząć?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Ocieplenie domu i wykończenie elewacji to ważne zadanie, które dobrze jest wykonać jeszcze przed wprowadzeniem się, szczególnie w przypadku kiedy nadchodzi jesień i zima. Od czego zacząć planowanie ocieplenia i wykończenie elewacji?


Poszczególne rodzaje materiałów elewacyjnych i ociepleniowych różnią się od siebie właściwościami, sposobem montażu i ceną. Nie wszystkie materiały ociepleniowe i elewacyjne można łączyć ze sobą. Jeżeli nie mamy doświadczenia, warto skorzystać z pomocy fachowców. Odpowiednią osobę i ekipę znajdziemy na stronach typu https://building-companion.pl/ocieplenia/wielkopolskie. Fachowiec doradzi, co najlepiej wybrać w ramach posiadanego budżetu. 

Warto wiedzieć, czego się chce

Bardzo ważnym jest, aby mieć w głowie zarys tego, jak ma wyglądać elewacja i jaki efekt ma wywołać. Po części ta decyzja jest podejmowana już na etapie wyboru projektu – różne bryły budynków pasują do różnych styli. Uniwersalne są domy o prostej bryle i dachu dwuspadowym – można uzyskać efekt zarówno wiejskiej chatki jak i nowoczesnego budynku, wszystko zależy od wykończenia. Zanim przystąpimy do działania, należy mieć już wybrany materiał na wykończenie elewacji. Chcąc uzyskać efekt nowoczesny lub industrialny, warto wybierać tynki w odcieniach szarości lub bieli. Można połączyć je z płytkami betonowymi, kamieniem lub klinkierem imitującym starą cegłę. Gdy interesuje nas efekt tradycyjnego, wiejskiego domu, sprawdzą się elementy drewnianej szalówki (np. wykończone nimi szczyty, wejście do budynku itp.) Ciekawie wygląda użycie w niektórych miejscach kamienia i klinkieru. Złym pomysłem jest zastosowanie kilku materiałów na raz. Jeśli interesuje nas drewno, nie używajmy już do niego ceglanych płytek. 

Budżet

Ceny materiałów ociepleniowych i do wykończenia elewacji są bardzo różne. Musimy rozeznać się, czy oczekiwany przez nas efekt uda się uzyskać w ramach posiadanego budżetu. Warto wiedzieć, że coś co uchodzi za drogie ma zazwyczaj swój tańszy odpowiednik. Przykładowo, kamień jest dość drogim materiałem, ale można zastąpić go płytkami imitującymi. Podobnie jest z marmurem a nawet z drewnem. Jeśli marzył się nam dom z bali, ale był poza naszym budżetem, można go odpowiednio wystylizować za pomocą dre00wnianej szalówki. Tak samo, jeśli chodzi o materiały ociepleniowe – wełna mineralna jest droższa od styropianu, a styrodur najdroższy. Należy pamiętać o kosztach robocizny, jeżeli decydujemy się na zatrudnienie fachowców. 

Kiedy najlepiej zacząć?

Ocieplanie budynku i wykończenie elewacji najlepiej wykonać:

  • po zakończeniu robót mokrych wewnątrz domu – wyschnięciu tynków i wylewek podłogowych;
  • Kiedy dom “osiądzie”, więc kilka miesięcy po postawieniu budynku, nie wcześniej niż pół roku po ułożeniu papy na dach;
  • Przy umiarkowanych temperaturach, wiosną lub jesienią, przy temperaturze nie niższej niż 5 stopni. Jeśli musimy nakładać tynki w upały, należy je osłaniać przed słońcem i zwilżać. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy inspiracja Ocieplenie domu i elewacja - od czego zacząć? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Ocieplenie domu i elewacja - od czego zacząć?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Ocieplenie domu i elewacja - od czego zacząć?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawe może i tak...
~Ewa Nowicka
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności