09.02.2024

Ogrodowy hit — kwiatowa łąka!

Ogrodowy hit — kwiatowa łąka!

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu, idealny trawnik to z pewnością Twoje marzenie! Trzeba poświęcić mu dużo czasu, aby przepięknie się prezentował. Regularne pielęgnowanie, nawożenie i przycinanie to tylko kilka z tak wielu czynności, których wymaga perfekcyjny trawnik. Ostatnio niezwykle modne są tzw. kwietne łąki, które nie tylko przepięknie się prezentują, ale również nie wymagają tylu zabiegów pielęgnacyjnych, co zadbany trawnik.


Co to znaczy „kwietna łąka”?
Głównym założeniem kwietnej łąki jest zasadzenie kwiatów, traw oraz innych roślin, które rosną dziko na polanach. Zazwyczaj rośliny te są ponadprzeciętnie trwałe i mało wymagające. Do korzyści związanych z kwietną łąką należy to, że nie trzeba poświęcać kwiatom wiele czasu na pielęgnacje. W dodatku są ciekawą ozdobą oraz schronieniem dla małych stworzeń, tj.: motyli i pszczół.

Jakie rośliny wybrać?
W sklepach ogrodniczych oraz na aukcjach internetowych bez problemu znajdziesz gotowe mieszanki do wysiania. W szczególności składają się one z popularnych roślin: chaber, kąkol, rumianek, mak, bławatek itd. Oczywiście nasiona można przygotować samemu, jednakże często ich zbiór jest nazbyt czasochłonny.

Gdzie wyrośnie piękna łąka?
Nie w każdy ogródku wyrośnie przepiękna łąka, jednakże szanse na nią są duże. Czynnikiem, który gwarantuje bujny wzrost kwiatów, jest odpowiednie nasłonecznienie. Gleba nie powinna być zbyt żyzna, ponieważ w takim przypadku dorodne okazy mogą zostać zdominowane przez trawy.

W jaki sposób przygotować podłoże?
Kwietną łąką należy założyć wiosną (kwiecień i maj) lub jesienią (listopad). Jeśli planujesz założenie łąki latem, musisz zapewnić roślin odpowiednią wilgotność podłoża. Zakładając łąkę, w pierwszej kolejności musisz usunąć dotychczasową roślinność oraz dokładnie przekopać glebę. Kiedy pojawią się chwasty, usuń je mechanicznie lub chemicznie. Wysiewając ziarna, nie przykrywaj ich warstwą ziemi. Pozostaw je na powierzchni i delikatnie przygnieć, np. walcem.

Jak pielęgnować ogród?
Jeśli rośliny dobrze zakorzeniły się w podłożu, nie będą potrzebowały zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba ich ani nawozić, ani podlewać, wystarczy jedynie kosić. Koszenie warto przeprowadzić w czerwcu — rośliny warto pozostawić na wysokości 10 cm.

A co po przekwitnięciu?
Rośliny, które znajdują się na kwietnej łące, zazwyczaj przekwitają z końcem lata. Zaleca się, aby nie kosić całości od razu, tylko odczekać pewien okres. Chociaż nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, jak wiosną i latem, to jednak warto je zostawić. Nasiona, które wypadną na ziemię, mogą zakwitnąć w następnym sezonie.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy nasza porada Ogrodowy hit — kwiatowa łąka! przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Ogrodowy hit — kwiatowa łąka!? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Ogrodowy hit — kwiatowa łąka!
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Alex Jankowski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności