09.02.2024

Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać?

Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka

Gotowa jest działka z warunkami zabudowy, a także wybrany jest przez was projekt domu wraz ze wszystkimi zmianami... i co teraz? Kolejnym krokiem jest złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Zgoda na wybudowanie domu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego — jest to łatwy i szybki sposób na rozpoczęcie budowy wymarzonego domu. Do zgłoszenia wniosku będzie potrzebny komplet dokumentów, a także uzgodnień i oświadczeń, dlatego zarezerwuj sobie trochę czasu i po przeczytaniu poniższego artykułu zacznij działać!


1. Warunki zabudowy
Przed złożeniem papierów o pozwolenie na budowę musisz uzyskać plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Z powyższych dokumentów dowiesz się przede wszystkim, co możesz na danej działce wybudować, a także jak są wymagania dotyczące działki, tj. jaki rodzaj zabudowy możesz wybrać, a także kolor dachu i elewacji. Warunki zabudowy uchwala Rada Gminy lub Rada Miasta — wydanie tego dokumentu może potrwać od dwóch tygodni do miesiąca.

2. Podłączenie mediów
Musisz zadbać o odpowiednie przyłącza wody, energii elektrycznej, gazu, a także zapewnić sobie odbiór ścieków. Aby wyposażyć działkę w media, należy przystąpić o warunki przyłączenia do odpowiednich sieci — będa w nich opisane miejsca, w których zostanie podłączona sieć odbiorcza, a także warunki zawarcia umów z dostawcami poszczególnych mediów.

3. Adaptacja projektu na działkę
Zanim rozpoczniesz adaptację projektu, konieczne będzie stworzenie przez geodetę mapy do celów projektowych. Na owej mapie architekt wprowadzi obrys naszego domu, a także sporządzi zagospodarowanie terenu. Do sporządzenia takiej mapki konieczny jest wypis z rejestru gruntów dla twojej działki, a także działek z nią sąsiadujących. Projekt naszego domu wraz ze zmianami powinien być wykonany w czterech identycznych egzemplarzach. Jeden egzemplarz zostanie w urzędzie, a drugi przekazany do organu nadzoru budowlanego, trzeci egzemplarz pozostaje dla nas, a czwarty jest przekazywany kierownikowi budoyw.

4. Uzyskanie pozwolenia na budowę
Musisz posiadać wszystkie wymienione powyżej dokumenty, a następnie złożyć je do starosty lub prezydenta. We wniosku muszą znaleźć się twoje dane, rodzaj inwestycji, adres miejsca budowy, a także oznaczenie nieruchomości. Pozwolenie ma charakter decyzji administracyjnej — na jego wydanie czeka się maksymalnie 65 dni. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić w ciągu 3 lat od wydania pozwolenia na budowę — jeżeli nie nastąpi, papier wygaśnie i trzeba będzie starać się o nowe pozwolenie. O terminie rozpoczęcia prac należy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy opis porady Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawe może i tak...
~Kamil Piotrowski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności