Najlepsze Porady Dom i OgródPozwolenie na budowę — jak je uzyskać? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać?

Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać? Projekt domu

Gotowa jest działka z warunkami zabudowy, a także wybrany jest przez was projekt domu wraz ze wszystkimi zmianami... i co teraz? Kolejnym krokiem jest złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Zgoda na wybudowanie domu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego — jest to łatwy i szybki sposób na rozpoczęcie budowy wymarzonego domu. Do zgłoszenia wniosku będzie potrzebny komplet dokumentów, a także uzgodnień i oświadczeń, dlatego zarezerwuj sobie trochę czasu i po przeczytaniu poniższego artykułu zacznij działać!


1. Warunki zabudowy
Przed złożeniem papierów o pozwolenie na budowę musisz uzyskać plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Z powyższych dokumentów dowiesz się przede wszystkim, co możesz na danej działce wybudować, a także jak są wymagania dotyczące działki, tj. jaki rodzaj zabudowy możesz wybrać, a także kolor dachu i elewacji. Warunki zabudowy uchwala Rada Gminy lub Rada Miasta — wydanie tego dokumentu może potrwać od dwóch tygodni do miesiąca.

2. Podłączenie mediów
Musisz zadbać o odpowiednie przyłącza wody, energii elektrycznej, gazu, a także zapewnić sobie odbiór ścieków. Aby wyposażyć działkę w media, należy przystąpić o warunki przyłączenia do odpowiednich sieci — będa w nich opisane miejsca, w których zostanie podłączona sieć odbiorcza, a także warunki zawarcia umów z dostawcami poszczególnych mediów.

3. Adaptacja projektu na działkę
Zanim rozpoczniesz adaptację projektu, konieczne będzie stworzenie przez geodetę mapy do celów projektowych. Na owej mapie architekt wprowadzi obrys naszego domu, a także sporządzi zagospodarowanie terenu. Do sporządzenia takiej mapki konieczny jest wypis z rejestru gruntów dla twojej działki, a także działek z nią sąsiadujących. Projekt naszego domu wraz ze zmianami powinien być wykonany w czterech identycznych egzemplarzach. Jeden egzemplarz zostanie w urzędzie, a drugi przekazany do organu nadzoru budowlanego, trzeci egzemplarz pozostaje dla nas, a czwarty jest przekazywany kierownikowi budoyw.

4. Uzyskanie pozwolenia na budowę
Musisz posiadać wszystkie wymienione powyżej dokumenty, a następnie złożyć je do starosty lub prezydenta. We wniosku muszą znaleźć się twoje dane, rodzaj inwestycji, adres miejsca budowy, a także oznaczenie nieruchomości. Pozwolenie ma charakter decyzji administracyjnej — na jego wydanie czeka się maksymalnie 65 dni. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić w ciągu 3 lat od wydania pozwolenia na budowę — jeżeli nie nastąpi, papier wygaśnie i trzeba będzie starać się o nowe pozwolenie. O terminie rozpoczęcia prac należy zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Dodaj komentarz

Porada Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 419
facebook unlike 1

Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy opis porady Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Pozwolenie na budowę — jak je uzyskać?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Kamil Piotrowski
Dodano:
facebook like 3
facebook unlike 0

ciekawe może i tak...


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Pomocny artykuł
Przydatne porady
Na pewno wypróbuję tych metod
Pomocne porady
Ciekawy artykuł.
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Jak...
Porady domowe Czy porada Jak wybielić firanki? - Domowe...
Dom i ogród jest ważny Czy opis porady Jak postępować z żywą...