09.02.2024

Przechowywanie warzyw zimą

Przechowywanie warzyw zimą

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Jeżeli jesteś właścicielką domowego ogródka, z pewnością prowadzisz zapasy zbiorów warzyw oraz owoców, aby móc cieszyć się ich walorami oraz właściwościami zdrowotnymi przez kolejne miesiące — szczególnie te zimowe, kiedy w sklepach wszystkie produkty są droższe niż zazwyczaj. Jednakże przechowywanie warzyw nie jest taką prostą sprawą, ponieważ trzeba zadbać, aby miały one zapewnione odpowiednie warunki. Jeżeli tak się stanie, będą służyły Ci w czasie, kiedy nie masz pod dostatkiem świeżych przysmaków. Zimowanie warzy nie należy do trudnych czynności — wystarczy dobrze przygotować plony i umieścić je w odpowiednich miejscach. Jak prawidłowo przechowywać warzywa zimą? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.


Jakie warzywa można przechowywać przez dłuższy czas?
Jeżeli zapewnisz warzywom odpowiednie warunki, możesz przechowywać je nawet przez rok. Jakie warzywa warto przechowywać? Przede wszystkim wszystkie warzywa korzeniowe, tj. buraki, seler oraz pietruszkę. Długą trwałością odznacza się również czosnek, chrzan, cebula, kapusta, pory, jak również ziemniaki. Niektóre plony można przechowywać do 6 miesięcy, np.: kalafior, cukinię, paprykę, dynię oraz brokuły. Znacznie mniejszą trwałość mają popularne warzywa, tj. pomidory, szpinak, ogórki oraz fasolka szparagowa — te warzywa przechowuj nie dłużej niż 3 tygodnie.

Jak przygotować warzywa do przechowywania zimą?
Oczywiście nie wszystkie warzywa nadają się do przechowywania przez zimę — najlepiej sprawdzają się późne odmiany plonów. Chcąc przechowywać je w domowych warunkach, należy dokonać wstępnej selekcji. Należy odrzucić te, które mają oznaki choroby oraz posiadają widoczne oznaki uszkodzeń mechanicznych. Warto wykluczyć również wszystkie warzywa, które są przejrzałe oraz miękkie.

W jakich warunkach przechowywać warzywa?
Aby warzywa mogły przetrwać zimę, potrzebują w tym celu odpowiednich warunków - chodzi o odpowiednią wilgotność powietrza oraz temperaturę. Warzywa korzeniowe wymagają wysokiego poziomu wilgoci, natomiast cebula wraz z czosnkiem nieco mniejszego. Warzywa dobrze jest przechowywać na strychu, w piwnicy lub w nieogrzewanym garażu. W miejscu składowania warzyw temperatura nie powinna spadać poniżej zera stopni Celsjusza. Korzenie wraz z bulwami powinny być umieszczone luzem lub ułożone w drewnianych skrzynkach. Aby nie przeschły, warto posypać je wilgotnym piaskiem lub osłonic folią. Cebula wraz z czosnkiem muszą być podsuszone, a później należy je spleść w warkocz i powiesić w suchym miejscu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy opis porady Przechowywanie warzyw zimą pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Przechowywanie warzyw zimą? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Przechowywanie warzyw zimą
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności