Najlepsze Porady Dom i OgródPrzekazywanie odpadów, czyli co to jest BDO? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Przekazywanie odpadów, czyli co to jest BDO?

Przekazywanie odpadów, czyli co to jest BDO?

Przedsiębiorcy generujący odpady według najnowszego prawa muszą prowadzi elektroniczną ewidencję na BDO, czyli Bazie Danych Odpadowych na swoim indywidualnym koncie. W tym roku nastąpiło odejście od papierowej ewidencji na rzecz ewidencji elektronicznej - takie działanie ma na celu uszczelnić gospodarkę odpadami, a także pomóc w walce z tworzeniem nielegalnych wysypisk śmieci. Dzięki BDO instytucje kontrolujące mogą na bieżąco sprawdzać jakie ilości odpadów oraz jakiego rodzaju odpady powstają w konkretnych firmach. 


Kto powinien prowadzić ewidencję w rejestrze BDO?

Każdy posiadacz odpadów powinien prowadzić wpis w rejestrze BDO, ponieważ bez niego nie może przekazywać odpadów, np. zużytych opakowań po tonerach lub tuszach firmie transportującej, która zajmie się ich prawidłową utylizacją. Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie dokumenty w ewidencji są przygotowywane elektronicznie oraz wystawiane za pośrednictwem BDO, a karty papierowe są powoli usuwane z obiegu. Papierowa dokumentacja może być prowadzona wyłącznie podczas awarii systemu BDO. W BDO trzeba ewidencjonować poszczególne rodzaje odpadów, których szczegółowa lista dostępna jest w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 roku. 

Kto jest zwolniony z prowadzenia ewidencji?

Nie każdy jednak musi prowadzić ewidencję odpadów, tak więc z tego obowiązku zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych oraz osoby fizyczne i jednostki organizacyjne, które jednak nie są przedsiębiorcami i wykorzystują odpady na potrzeby własne. Z prowadzenia ewidencji BDO zwolnione są również podmioty, które prowadzą działalność związaną z gospodarowaniem odpadami, np. apteki, które przyjmują przeterminowane leki oraz opakowania po lekach. 

Jakie dokumenty potrzebne są do sporządzenia ewidencji odpadów?

Dokumenty oraz dane, na których podstawie sporządzane są dokumenty, należy przechowywać przez okres pięciu lat. Na etapie przekazania odpadów, konieczne jest wypełnienie specjalnej karty przekazania odpadów, czyli KPO, którą wypełnia posiadacz odpadów. Jakie informacje trzeba podać uzupełniając KPO? Przede wszystkim imię i nazwisk posiadacza odpadów, osoby wykonującej usługę transportu, adresy zamieszkania oraz adresy miejsca prowadzenia działalności. Konieczne jest przygotowanie numerów rejestrowych, numerów identyfikacji podatkowej, a także nazwę firmy, która zajmie się utylizacją odpadów. Ważnym elementem jest podanie masy odchodów, kodu oraz rodzaju odpadów. Trzeba również uzupełnić datę i godzinę transportu odpadów, a także numery rejestracyjne pojazdów, którymi będą odpady przewożone. 

Jak uzupełnić elektroniczną kartę BDO? Krok po kroku

Jeżeli nie jesteś pewny, jak prawidłowo uzupełnić elektroniczną KPO (kartę przekazania odpadów), koniecznie zapoznaj się z filmem instruktażowym wykonanym przez firmę DMD Tonery, która zajmuje się transportem oraz utylizacją zużytych materiałów eksploatacyjnych do drukarek laserowych, oraz atramentowych. W filmie dowiesz się, jak po zalogowaniu się w systemie BDO utworzyć kartę przekazania odpadów i umieścić w niej wszystkie wymagane informacje dla sporządzanej karty oraz rodzaju odpadów. Materiał instruktażowy w szczegółowy sposób pokazuje, gdzie trzeba podać masę i rodzaj odpadów, a także właściwy kod, które są niezwykle ważnymi elementami podczas uzupełniania KPO. 

Dodaj komentarz

Porada Przekazywanie odpadów, czyli co to jest BDO?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 287
facebook unlike 1

Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Przekazywanie odpadów, czyli co to jest BDO? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Przekazywanie odpadów, czyli co to jest BDO?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
ciekawe może i tak...
Porady dom i ogór Czy opis porady Jak zrobić karmnik dla...
Ja też mam szafę w salonie, przydaje się i to bardzo, bo...
ciekawa porada