Najlepsze Porady Dom i OgródPrzesądy na temat budowy domu Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Przesądy na temat budowy domu

Przesądy na temat budowy domu @pixabay

Przesądy związane z budowaniem domu są normą u inżynierów, architektów, inwestorów oraz samych budowlańców. Aby zapewnić powodzenie oraz szczęście na budowie wielu z nich stosuje niekonwencjonalne metody, które można nazwać zwykłymi przesądami. Co prawda, dużo osób traktuje przesądy z przymrużeniem oka, jednakże czy czasami nie jest warto dopomóc szczęściu, szczególnie w przypadku tak ważnej i cennej inwestycji, jaką jest dom? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze budowlane przesądy!


Co, jeżeli zabraknie wiechy?
Jednym z najpopularniejszych budowlanych przesądów jest wiecha, czyli symboliczny bukiet z kwiatów i gałęzi oraz słomy, który często jest wywieszany na znak ukończenia jednego z ważniejszych etapów budowy. Wiecha jest symbolem powstania czegoś nowego, a także oznacza nierozerwalny związek człowieka z naturą. Kiedy na budowie zawiśnie wiecha, zazwyczaj stawia się robotnikom alkohol oraz poczęstunek. A co jeżeli wiechy na budowie zabraknie? Według wierzeń brak wiechy na dachu może oznaczać nadchodzące nieszczęście.

Czym są zakładziny?
Kolejnym ważnym przesądem jest zwyczaj wmurowania kamienia węgielnego. Zakładzinami określa się położenie na budowie pierwszej cegły lub kamienia — zazwyczaj obrzęd obchodzono po podłożeniu podwalin pod dom, a udział w nim brali nie tylko majstrowie, ale również przyszli domownicy, rodzina i sąsiedzi. Takie wydarzenie w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim celebrowane na większych budowach, ponieważ oznacza rozpoczęcie szczególnie ważnej inwestycji.

Wysokogatunkowe materiały
Dużo przesądów dotyczy również materiałów związanych z budową, m.in. drewna. Zgodnie z wierzeniami budowlańców do budowy domu nie powinno się używać drzewa, jakim jest wiatrołom, ponieważ wróży ono nieszczęście. Co więcej, w dawniejszych czasach przy transporcie drewna pomagała rodzina i sąsiedzi — jeżeli transportowi nie towarzyszyła ich pomoc, mogło to ściągnąć na rodzinę, która buduje dom nieszczęście.

Kiedy rozpocząć budowę?
Również moment rozpoczęcie budowy jest naznaczony przesądami — odpowiednia data ma zapewnić domowi trwałość oraz bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Zgodnie z przesądami budowa domu powinna rozpocząć się w środę lub w sobotę, a najlepszym momentem będzie jeden ze wspomnianych dni w czasie pełni księżyca. Budowy pod żadnym pozorem według przesądów nie można rozpoczynać w poniedziałek.

Co z przeprowadzką do nowego domu?
Idealnym dniem na przeprowadzkę do nowo wybudowanego domu jest również środa lub sobota — te dni są szczególnie szczęśliwe. Nie powinno przeprowadzać się do nowego lokum w niedzielę, ponieważ może to przyczynić się do przedwczesnej śmierci domowników. Równie kiepskim pomysłem jest przeprowadzka w piątek lub w poniedziałek. Najgorszym miesiącem do przeprowadzki będzie listopad i grudzień — dni są coraz krótsze, a więc domownikom będzie wszystkiego szybko ubywać. Przenoszenie się 29 lutego to kuszenie losu. Jeżeli jest wietrzenie na polu i się przenosimy, jest to wróżba rozpadu rodziny i wprowadzenie oziębłości w uczucia. Nie warto zmieniać mieszkania również w pełnie księżyca. A co zrobić, żeby w domu miło się mieszkało? Należy zorganizować parapetówkę, czyli uroczystość, podczas której wraz z rodziną i przyjaciółmi uczcimy nową drogę życia w nowym miejscu.

Dodaj komentarz

Porada Przesądy na temat budowy domu
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 546
facebook unlike 1

Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Przesądy na temat budowy domu przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Przesądy na temat budowy domu? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Kazimierz Sawicki
Dodano:
facebook like 4
facebook unlike 0

ciekawa porada

Małgorzata
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Budowa domu według przesądów w mojej rodzinie powinna zacząć się w środę. Również w te dni tygodnia powinna się odbyć przeprowadzka do nowego domu. Bardzo ciekawy artykuł.

Sandra
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Przesądy związane z budową domu występują od lat. Jedni w to wierzą, inni nie.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
hmmm ciekawe
proste i banalne
Porady domowe Czy porada Jak zrobić zielnik na palecie?...
Teraz już wiem jak przepisać umowę prądu.