09.02.2024

Rajski ptak, czyli sterlicja — jak go uprawiać?

Rajski ptak, czyli sterlicja — jak go uprawiać?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Sterlicja to roślina, która podczas kwitnienia zaskakuje nas egzotycznym kwiatem, który swoim kształtem przypomina ptaka o upierzeniu łączącym kolorystykę niebieską i pomarańczową. Kwiaty pojawiają się zazwyczaj u pięcioletnich roślin, o ile mają stworzone odpowiednie warunki. Chociaż większe okazy sprzedawane są w wysokich cenach, to mniejsze sadzonki kupisz za niewielkie pieniądze nawet w supermarketach. Sterlicja nazywana jest rajskim ptakiem ze względu na kwitnące kwiaty, a jej liście są duże i ciemnozielone — niekiedy można ją łatwo pomylić z liśćmi bananowca. Naturalnie sterlicja rośnie w Republice Południowej Afryki nad brzegami rzek. Jak dbać o sterlicję, aby zakwitła nam w warunkach domowych?


Stanowisko
Sterlicja powinna być ustawiona w jasnym miejscu, jednakże nie powinna być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie — najlepszym rozwiązaniem będzie rozproszone światło przy wschodnim lub zachodnim oknie. Sterlicja musi mieć wokół siebie dużo przestrzeni, dzięki czemu będzie czuła, że może dalej rosnąć. Co więcej, warto jej zagwarantować zaciszne miejsce, w którym nie będzie narażona na przeciągi, które przyczynią się do wolniejszego wzrostu.

Idealna temperatura
Najlepiej sterlicja będzie rosła od kwietnia do września w temperaturze 20-25 stopni Celsjusz, natomiast zimą powinna przebywać w temperaturze od 15 do 18 stopni Celsjusza.

Podłoże
Sterlicja najlepiej będzie czuła się w żyznym, aczkolwiek gliniastym podłożu, dlatego warto wymieszać ze sobą ziemię, piasek i glinę w proporcjach 1:1. Na rynku dostępne są również specjalne podłoża do hodowli sterlicji. Doniczka, w której roślina zostanie posadzona, powinna mieć warstwę drenującą. Przy rozsadzaniu sterlicji niezwykle ważne jest, aby zadbać o korzenie — nie wolno ich uszkodzić, dlatego, zamiast wyrywać korzenie z doniczki lepszym rozwiązaniem będzie jej rozcięcie.

Podlewanie
Pamiętaj, że sterlicja nie daruje przelewania, chociaż lubi wilgotne podłoże. Podlewaj ją wyłącznie, gdy podłoże lekko przeschnie. Od października warto ograniczyć podlewanie i zapewnić sterlicji chłodniejszą temperaturę, aby mogła odpocząć. Natomiast od stycznia warto wznowić regularne podlewanie i nawożenie. Jeżeli w Twoim domu powietrze jest suche, możesz spryskiwać roślinę miękką wodą, natomiast gdy zauważysz, że na roślinie tworzą się żółte plamki, natychmiast zrezygnuj ze zraszania i wykonaj oprysk preparatem przeciwgrzybicznym. Jeżeli chcesz, aby Twoja sterlicja rosła jak na drożdżach od kwietnia do września przy każdy podlewaniu stosuj nawóz uniwersalny.

Przesadzanie
Jeżeli chcesz przesadzić roślinę, musisz poczekać aż zakończy kwitnienie. Sterlicję zaleca się przesadzać co dwa lub trzy lata.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady dom i ogór Czy opis porady Rajski ptak, czyli sterlicja — jak go uprawiać? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Rajski ptak, czyli sterlicja — jak go uprawiać?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Rajski ptak, czyli sterlicja — jak go uprawiać?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności