Najlepsze Porady Intymne5 sposobów jak radzić sobie z krytyką Ocena 4 na podstawie 8 komentarzy

5 sposobów jak radzić sobie z krytyką

5 sposobów jak radzić sobie z krytyką Jak radzić sobie z krytyką?

Nikt nie lubi być krytykowany. Nawet jeśli spodziewamy się niepochlebnej opinii, słuchanie o tym co zrobiliśmy źle najczęściej powoduje obniżenie nastroju i może podkopać naszą pewność siebie. Warto więc znać skuteczne sposoby na to, jak radzić sobie z krytyką i jak na nią reagować, aby nie była źródłem kompleksów. 


1. Wykazuj się empatią
Nie każde słowa krytyki wynikają z tego, że zrobiłeś coś źle. Każdemu zdarza się pod wpływem złego nastroju czy nawet własnych niepowodzeń powiedzieć coś przykrego drugiej osobie. Warto więc za każdym razem spojrzeć na sytuację z szerszej perspektywy. Jeśli krytykująca cię osoba jest pod wpływem emocji, może zwyczajnie powiedziała o kilka słów za dużo, które nie mają obiektywnego punktu odniesienia. Empatia przydaje się także podczas krytyki konstruktywnej. Zamiast obrażać się, warto przeanalizować czy taka osoba nie chce dla ciebie dobrze, abyś w przyszłości nie musiał popełniać tych samych błędów. 

2. Zachowaj spokój
Na początku może ci być ciężko zastosować się do tej rady, ale warto się starać. Nie ma nic gorszego niż gwałtowna reakcja na krytykę i próby odparcia ataku nawet jeśli brakuje ci argumentów. Z takiej sytuacji nigdy nie wyjdziesz z twarzą, a relacje z drugą osobą tylko ulegną pogorszeniu. Jeśli nie zgadzasz się z opinią, zaczekaj aż osoba skończy swoją wypowiedź. Nie przerywaj, nie przewracaj oczami, nie okazuj zniecierpliwienia. Takie oznaki wskazują na brak szacunku do drugiej osoby. Nie musisz przedstawiać swoich kontrargumentów od razu. Często w takiej sytuacji pomaga nabranie dystansu i zaczekanie aż emocje, które nigdy nie są dobrym doradcą opadną. Opanowaną postawą okażesz drugiej osobie swoją dojrzałość, która na pewno zostanie doceniona. 

3. Nie bój się przyznać do błędu
Idąc w zaparte, nawet jeśli jesteś świadomy swoich win, jeszcze bardziej stracisz w oczach krytykującego. Nie kłam i nie przeinaczaj faktów. Przyznanie się do błędu i obietnica poprawy jest sztuką, którą opanowali nieliczni. Nie chodzi o to, aby dać się upokorzyć i wmówić, że do niczego się nie nadajesz, ale aby godnie przyjąć niepochlebne słowa i pracować nad słabościami. 

4. Wyciągnij wnioski
Konstruktywna krytyka ma na celu wpłynięcie na zmianę czyjegoś postępowania, dlatego warto jej słuchać i wyciągać wnioski. Poproś drugą osobę, aby oprócz uwag i oceny twojego zachowania podała ci wskazówki, jak możesz naprawić swoje błędy. W przeciwnym przypadku nic się nie zmieni, a swoim postępowaniem wciąż będziesz ściągać na siebie negatywne uwagi. 

5. Nie rozpamiętuj
Powracanie do przykrych sytuacji oraz nieustanne analizowanie każdego słowa może zmniejszyć twoją wiarę w siebie i we własne możliwości. Jeśli naprawiłeś swoje błędy i zmieniłeś zachowanie, potraktuj ten etap jako zakończony i nie wracaj do niego.

Dodaj komentarz

5 sposobów jak radzić sobie z krytyką
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 6
facebook unlike 1

5 sposobów jak radzić sobie z krytyką
Dodano:
facebook like 14
facebook unlike 1

ciekawe

Porada 5 sposobów jak radzić sobie z krytyką
Dodano:
facebook like 188
facebook unlike 1

Wypoczynek jest ważny Czy porada 5 sposobów jak radzić sobie z krytyką przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema 5 sposobów jak radzić sobie z krytyką? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Porada 5 sposobów jak radzić sobie z krytyką
Dodano:
facebook like 672
facebook unlike 1

Czy nasza porada 5 sposobów jak radzić sobie z krytyką pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema 5 sposobów jak radzić sobie z krytyką? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w komentarzu

Przemysław Szulc
Dodano:
facebook like 5
facebook unlike 0

proste i banalne

Kamila
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Rozpamiętywanie dawnych sytuacji nie idzie w parze z krytyką. Trzeba się z tym tylko pogodzić.

Sara
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Codziennie spotykamy się z krytyką, a czasami już sobie z nią nie radzimy. Ważne, żeby zachować spokój i nie brać tego za bardzo do siebie.

Tomek
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Dokładnie tak, nie rozpamiętuj krytyk, ludzie często mówią je tylko z zazdrości i chcą nam tym popsuć humor, wiedząc, że na prawdę osiągnęliśmy sukces.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Czy nasza porada Życzenia na Walentynki dla przyjaciela...
hmmm ciekawe
Nie można od razu myśleć, że jeżeli partner zmienił swoje...
Czy porada Jak walczyć z zazdrością? przydała Ci się ? Może...