09.02.2024

Jak zrobić własny domowy jogurt?

Jak zrobić własny domowy jogurt?

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Robienie własnego domowego jogurtu może wydawać się zadaniem skomplikowanym, ale nie musi tak być. W rzeczywistości jest to proste do zrealizowania i wymaga tylko kilku składników oraz trochę cierpliwości. Przygotowanie jogurtu w domu ma wiele zalet - możemy kontrolować skład (unikając chociażby dodatku konserwantów), a także sam smak jogurtu. Przygotujmy więc swoje kuchnie na domowy jogurt!


Składniki, które będą Ci potrzebne

Będziemy potrzebować:

-1 litra mleka** (pełnotłustego, chudego bądź roślinnego)

-kilka łyżek naturalnego jogurtu

 

Oto sekret! Jogurt, jaki kupujemy w sklepie, zawiera niezbędne kultury bakterii, które pomogą nam w „zakwaszeniu” naszego produktu. Jeśli planujesz robić jogurt często, warto zainwestować w specjalne probiotyczne startery do robienia jogurtu, które dostępne są w internetowych sklepach z naturalnymi produktami spożywczymi.

Przygotowanie jogurtu

Wlewamy mleko do garnka i podgrzewamy go na średnim ogniu, cały czas mieszając. Mleko nie powinno zagotować się, celujemy w temperaturę ok. 43-46 stopni Celsjusza. Kiedy mleko osiągnie odpowiednią temperaturę, zdejmujemy garnek z ognia i odczekujemy kilka minut. Następnie dodajemy do niego jogurt lub starter, mieszając dokładnie. Jak tylko składniki będą połączone, przekładamy je do słoików.

Fermentacja

Teraz nasza mieszanka musi sfermentować. Słoiki z jogurtem powinny być przechowywane w ciepłym miejscu, najprościej w piekarniku. Pamiętaj, aby temperatura nie przekraczała 46 stopni Celsjusza (jeśli mamy piekarnik z termoobiegiem, ustawiamy go na najniższą możliwą temperaturę). Proces fermentacji trwa przeważnie od 5 do 10 godzin. Czas ten zależy od indywidualnych preferencji – im dłużej potrwa proces, tym jogurt będzie kwaśniejszy.

Ostatnie kroki i gotowy jogurt!

Po zakończeniu fermentacji, wyjmujemy jogurt z piekarnika, a następnie wstawiamy go do lodówki na co najmniej 3 godziny - najlepiej na całą noc. Po tym czasie nasz domowy jogurt będzie gotowy do spożycia! Powstały jogurt naturalny możemy jeść samodzielnie, lub doprawić według własnego uznania – np. miodem, owocami czy ulubionymi orzechami. Pamiętajmy, że kilka łyżek tego jogurtu możemy odłożyć na bok, aby posłużyły nam jako starter do następnej partii. W ten sposób zamykamy cykl produkcji domowego jogurtu.
Tak jak widzisz, zrobienie własnego jogurtu w domu to nic trudnego. Wymaga tylko odrobiny cierpliwości i kilku podstawowych składników. Smak i zdrowotne korzyści płynące z domowego jogurtu na pewno wynagrodzą Ci ten niewielki trud.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności