Najlepsze Porady KulinariaJak poprawnie ułożyć sztućce na stole? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak poprawnie ułożyć sztućce na stole?

Jak poprawnie ułożyć sztućce na stole?

Jeżeli organizujesz uroczyste spotkanie w swoim domu, musisz wiedzieć, jak ułożyć sztućce na stole. Prawidłowo ułożone prezentują się elegancko i podnoszą rangę wydarzenia, w którym uczestniczą goście.


Jak prawidłowo ułożyć sztućce?

Masz elegancki komplet sztućców na 12 osób? Znakomicie. Teraz pora poznać zasady, jak wygląda prawidłowe ułożenie sztućców. Podstawowy schemat zakłada, że widelec znajduje się z lewej strony talerza, nóż i łyżka do zupy z prawej, a sztućce deserowe znajdują się nad talerzem. Istotne jest, aby łyżeczkę układać zawsze nad widelczykiem deserowym. Należy również zwrócić uwagę, aby nóż był zwrócony ostrzem do talerza.

To, w jakiej kolejności ułożysz sztućce, w dużej mierze zależy od zaplanowanego serwowania dań. Od zewnętrznej strony powinny znajdować się sztućce, które goście mają użyć do pierwszego dania.

Prawidłowe ułożenie sztućców to za mało. Zadbaj o wyjątkową dekorację stołu

Oprócz przestrzegania zasad prawidłowego ułożenia sztućców, pamiętaj również, że stół powinien zostać przepięknie udekorowany. Będzie zachęcał do biesiadowania, częstowania się przygotowanymi smakołykami. Część gości je oczami, dlatego należy przyłożyć się do nakrycia stołu.

Podstawą dekoracji każdego stołu jest obrus. Powinien być dopasowany do wielkości stołu oraz okazji. Eleganckie i klasyczne obrusy świetnie sprawdzają się przy okazji podniosłych uroczystości i świąt. Natomiast na spotkania ze znajomymi można wybrać obrusy we wzory, nawet kolorowe. Ważne, aby na obrusie umieścić ozdobne podkładki, które nie dość, że wyglądają ozdobnie to jeszcze zabezpieczają obrus i stół przed zabrudzeniem. Talerzyki deserowe nie odbarwią blatu stołu, gdy znajdzie się na nich gorący deser. Nie można również zapominać, aby przy talerzach znalazły się serwetki. Powinny zostać umieszczone po lewej stronie talerza lub nad nim.

Dekoracja stołu nie może obyć się bez świeżych kwiatów. Wprowadzają do wnętrza ciepłą, przytulną atmosferę i tworzą wyjątkowy klimat spotkania. Na nakrytym stole powinny znaleźć się również świeczniki ze świeczkami. Nie powinny być to jednak świece zapachowe, ponieważ mogą zakłócać zapach jedzenia.

Elegancki komplet sztućców to podstawa

Aby móc pięknie udekorować stół przed przyjęciem gości, trzeba mieć przede wszystkim do dyspozycji elegancki zestaw sztućców. Powinien on obejmować m.in. widelec stołowy, widelec sałatkowy, nóż stołowy, łyżeczkę deserową, łyżkę obiadową, widelczyk deserowy. Mając do wyboru tak szeroki przekrój sztućców, będziesz w stanie nakryć stół w odpowiedni sposób. Nie musisz od początku wiedzieć, których sztućców użyć. Możesz się doszkolić, którą stronę talerza wybrać do ich ułożenia. Ważne, aby mieć do dyspozycji szeroki wachlarz sztućców. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni zestaw zarówno do płytkiego, jak i głębokiego talerza.

Po przeczytaniu tego artykułu, na pewno już wiesz, jakie sztućce układać po prawej stronie talerza oraz jakie nad talerzem układamy sztućce.

Udana kolacja z pięknym nakryciem stołu

Znając podstawowe zasady nakrywania stołu i układania sztućców możesz przygotować fantastyczną kolację, podczas której goście będą czuli się znakomicie. Warto stosować się do odgórnie przyjętych zasad, które większość osób zna. Nie będzie dzięki temu problemu z serwowaniem kolejnych potraw w przypadku sztućców dostępnych przez cały czas na stole. Nakrycie stołu w odpowiedni sposób gwarantuje, że każdy będzie miał czym jeść, a dzięki temu będzie w pełni zadowolony.

W taki właśnie sposób warto organizować przyjęcia.

Dodaj komentarz

Jak poprawnie ułożyć sztućce na stole?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 16
facebook unlike 1

idealna porada do kuchni

Porada Jak poprawnie ułożyć sztućce na stole?
Dodano:
facebook like 538
facebook unlike 1

Porady Kulinaria Czy opis porady Jak poprawnie ułożyć sztućce na stole? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak poprawnie ułożyć sztućce na stole?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu


Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Super opcja! Owoce liofilizowane bardzo mi smakują.
to jest pyszne
Najlepsze porady Kulinarne Czy porada Jak wybrać najlepszy...