Najlepsze Porady KulinariaJak przechowywać pierniki? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Jak przechowywać pierniki?

Jak przechowywać pierniki? @pixabay

Piernik niezmiennie kojarzy nam się z zapachem przypraw korzennych takich jak np. goździki, cynamon, gałka muszkatołowa czy imbir - to własnie im ciasto to zawdzięcza możliwość długiego przechowywania, są one bowiem naturalnymi konserwantami.


Ciasto piernikowe

Ciasto piernikowe@pixabay

Jak wiemy prawdziwie ciasto na pierniki należy przechowywać przed upieczeniem przez kilka tygodni aby uzyskało właściwą konsystencję. Przekładamy je do szklanej bądź emaliowanej miseczki, przykrywamy lnianą ściereczką po czym umieszczamy w chłodnym miejscu - tam powinno spokojnie dojrzewać. Świeżo po zarobieniu ciasto będzie miało rzadką konsystencję jednak po upływie właściwego czasu stanie się ona bardziej twarda i zwarta, tak że będzie można ją rozwałkować. Jeśli przed upieczeniem stwierdzimy, że jest zbyt twarde - umieśćmy je na ok 1 godzinę w temperaturze pokojowej - powinno nabrać odpowiedniej konsystencji i być łatwiejsze do formowania.

Jak każdy z nas wie ciasto piernikowe ma to do siebie, że można je przechowywać długo i nie traci na smaku, a wręcz przeciwnie - staje się coraz lepsze. Jak jednak należy właściwie je przechowywać aby miały jak najlepszy smak? 

Przechowywanie gotowych pierniczków

Przechowywanie gotowych pierniczków@pixabay

Tradycyjne pierniki po upieczeniu są twarde - nadają się na ozdobę, ale do jedzenia już niekoniecznie. Warto wtedy włożyć je na kilka dni do pojemnika z kawałkiem jabłka i szczelnie zamknąć. Wilgoć którą wydzieli owoc zmiękczy nasze pierniczki. Można tez te ciastka umieścić w misce, przykryć ściereczką i ustawić np. w kuchni gdzie gotujemy i gdzie wilgotność jest duża. Po dwóch dniach powinny być miękkie.

W innych przypadkach należy pierniki przechowywać w szczelnym pojemniku: słoiku, puszcze lub pojemniku na żywność wyposażonym w uszczelkę. Nie dopuścimy wtedy aby powietrze dostało się do wnętrza i spowodowało proces pleśnienia, a nasze wypieki pozostaną długo świeże.

Piernik lub pierniczki z nadzieniem możemy przechowywać ok. 1 miesiąca. Ciastka bez nadzienia przechowywane w chłodnym i suchym miejscu mogą bez obaw poleżeć nawet kilka miesięcy - jeśli oczywiście wcześniej ich nie zjemy ;)

Dodaj komentarz

Jak przechowywać pierniki?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 25
facebook unlike 1

uwielbiam

Porada Jak przechowywać pierniki?
Dodano:
facebook like 50
facebook unlike 1

Kulinarne porady Czy nasza porada Jak przechowywać pierniki? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak przechowywać pierniki?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

~Nela
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Super

~Gosc
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

A z luktem krolewskim jak dluho mozna przechowywac? /Surowe bialko/


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Pomocny artykuł
Przydatne porady
Na pewno wypróbuję tych metod
Pomocne porady
Kulinarne porady Czy nasza porada Dietetyczne przepisy na...
Porady Kulinaria Czy porada Jak jeść ślimaki? przydała Ci się...
Śmietana jest najlepsza do ostrej zupy :) - najlepsza taka kwasna
Porady Kulinaria Czy nasza porada Jak poprawnie mrozić...