09.02.2024

Jak przyrządzać dynię?

Jak przyrządzać dynię?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Magdalena Jankowska
Magdalena jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertką od urody i pielęgnacji skóry. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące pielęgnacji ciała, makijażu, oraz wyboru odpowiednich kosmetyków.
Udostępnij

Dynia to smaczne, uniwersalne warzywo jesienne, które także ma dobry wpływ na organizm człowieka. Zawiera między innymi błonnik czy beta-karoten, a spożywanie jej pestek poprawia stan skóry. W kuchni dynia może być dodatkiem do dania lub jego głównym składnikiem. Najpopularniejszymi potrawami, w których można ją znaleźć są zupy, placki czy kotlety, a także desery - ciasta czy muffiny. Jak jeszcze wykorzystać dynię? I co się z nią najlepiej komponuje? Zapraszamy do lektury!


Właściwości dyni
Sezon na dynię jest głównie jesienią - wtedy też możemy znaleźć ją w sklepach czy na targach. Spożywanie jej ma korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu - dostarczamy mu w ten sposób solidną dawkę błonnika, beta-karotenu, potasu i kwasu foliowego. Jej pestki natomiast mogą pełnić funkcję zdrowej przekąski. Zawierają cynk i wykazującą dobry wpływ na układ nerwowy lecytynę. Olej z nich uzyskany zawiera przeciwutleniacze oraz pomaga w walce z podwyższonym cholesterolem.

Jak przygotować dynię?
By warzywo to zachowało swoje właściwości, trzeba je odpowiednio przygotować. Na początku należy je obrać, zaczynając od jego ogonka i końcówki. Potem warto pokroić je na mniejsze kawałki i usunąć pestki, dzięki czemu łatwiej będzie zdjąć skórkę. Najczęściej spotykanym w sklepach gatunkiem dyni jest dynia polska. Może i nie posiada ona wyrazistego smaku, ale odpowiednio przygotowana może zaskoczyć. Pokrojoną w kostkę można dodać do sycącej, rozgrzewającej zupy, natomiast po starciu na tarce można wykonać z niej placki podobne do tych z ziemniaków. Z dyni przygotować można też puree czy upiec ją z tymiankiem lub majerankiem.

Dynia hokkaido
Ten gatunek pochodzi z Japonii i ma charakterystyczny, owalny kształt. Jej skórka natomiast wyróżnia się ciemnopomarańczowym odcieniem - nie trzeba jej obierać, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury mięknie i nadaje się do spożycia. Ten rodzaj dyni posiada wiele pestek, a jej miąższ ma delikatny, orzechowy smak. Świetnie nadaje się on do pieczenia, duszenia czy smażenia. Można go też dodać do zup i sałatek lub przyrządzić z niego pastę kanapkową.

Dynia makaronowa
W ostatnim czasie dynia makaronowa zyskała na popularności. Charakteryzuje się ona podłużnym kształtem i skórą w zielono-żółtym kolorze. Jej miąższ pod wpływem temperatury rozwarstwia się i wyglądem zaczyna przypominać makaron. Gatunek ten najlepiej sprawdzi się po prostu upieczony w piekarniku. Wtedy wystarczy po przekroić, usunąć pestki i jeść w towarzystwie sosu warzywnego lub pomidorowego.

Dynia piżmowa
Gatunek ten wyglądem przypomina dużą gruszkę, pochodzi z Ameryki Środkowej i ma interesujący, orzechowy smak. Posiada łatwe do usunięcia gniazdo nasienne. Nadaje się do pieczenia i gotowania, a także można ją faszerować różnymi dodatkami warzywnymi i mięsnymi. Natomiast pokrojona na słupki i zapieczona z przyprawami stanie się świetną, zdrową przekąską.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady Kulinarne Czy porada Jak przyrządzać dynię? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak przyrządzać dynię?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak przyrządzać dynię?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Polecam
~Jak przyrządzać dynię?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności