Jak uprawiać kiełki rzodkiewki?

Kiełki to smaczne i wartościowe źródło witamin, które można szybko i tanie wyprodukować w zaciszu swojego mieszkania. W Polsce kiełki znane są pod nazwą rzeżuchy, którą wysiewa się na Wielkanoc, jednakże od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością na półkach sklepowych. Świeże kiełki świetnie sprawdzą się ułożone na kanapkach, przekąskach, a także na dania mięsnych — nie są one wyłącznie przeznaczone dla wegetarian i wegan. W kiełkach znajduje się spora ilość błonnika, białka, a także soli mineralnych i potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania witamin. Kiełki można spożywać zarówno w wersji surowej, jak i poddanej obróbce termicznej — takie rozwiązanie najczęściej jej stosowane w przypadku dań kuchni azjatyckiej. Poniżej przedstawimy Ci łatwy sposób, jak zaoszczędzić pieniądze i samemu wyhodować kiełki w domu.
Wybierz nasiona
Na samym początku musisz wybrać odpowiednie nasiona, które posłużą Ci do wysiania kiełków — nie nadają się do tego powszechnie sprzedawane w sklepach nasiona. W sklepach ogrodniczych powinieneś szukać nasion przeznaczonych specjalnie na kiełki, wtedy będziesz mógł bezpiecznie je spożywać. W dzisiejszych czasach nasiona na kiełki można kupić niemal wszędzie, nawet w Internecie, jednakże pamiętaj, że będą one różnić się składem, właściwościami, a także smakiem, dlatego zastanów się nad ich wyborem.
Uprawa w słoikach
Istnieją różne metody związane z uprawą kiełków — główną zasadą kiełkowania jest ustawienie je w dość jasnym i widnym miejscu, jednakże kiełki nie powinny być narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Kiełki należy podlewać letnią przegotowaną wodą. Na rynku dostępne są specjalne słoiki na kiełki, jednakże są one dość drogie, dlatego warto użyć zwykłych słoików, które masz w domu wraz z gazą. Nasiona umieść w słoiku, mniej więcej do 1/4 wysokości, zalej je letnią wodą i pozostaw tak na kilka godzin. Na wierzchu słoika przytwierdź gazę gumką i odcedź wodę. Kiełki powinieneś namaczać nawet 4 razy dziennie.
Kiełki w worku
Do hodowli kiełki wystarczy Ci lniany worek, do którego wsypiesz namoczone i wypłukane nasiona — będziesz musiał moczyć go dwa razy dziennie w przegotowanej wodzie, a następnie po odcieknięciu wody ustawić w dość ciepłym miejscu. Cały proces powtarzaj aż do momentu, w którym pojawią się rozwinięte kiełki.
Uprawa na wacie
Jest to chyba najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie z powyżej wymienionych, ponieważ potrzeba jedynie talerze lub tacki oraz waty. Nasiona umieść na talerzu i przykryj je wilgotną watą. Zadbaj o to, aby wata nie wyschła oraz nie była nadmiernie wilgotna.
Jak przechowywać?
Jeżeli kiełki w pełni się uformują, możesz je zerwać i przechowywać nawet do 7 dni w lodówce, jednakże pamiętaj, żeby przed ich włożeniem należycie je wysuszyć.
Dodaj komentarz
Polecam
Najlepsze porady Kulinarne Czy inspiracja Jak uprawiać kiełki rzodkiewki? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak uprawiać kiełki rzodkiewki?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
Bardzo łatwa uprawa, a kiełki przecież można stosować w tak wielu daniach i przekąskach. Są przepyszne!