09.02.2024

Przepisy na pierogi świąteczne

Przepisy na pierogi świąteczne

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Bez pierogów trudno wyobrazić sobie święta. Na stołach królują zarówno w wersji wytrawnej z kapustą, jak również na słodko, np. ze śliwką. Każdy z nas ma swoje ulubione, dlatego na święta najlepiej przygotować kilka wariantów z różnym farszem. Sekretem udanych pierogów jest jednak nie tylko to, co znajduje się w środku, ale przede wszystkim idealne ciasto. Zachęcamy do wypróbowania naszych przepisów.


Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?
Przygotowanie ciasta na pierogi nie jest wcale trudne i potrzebujemy do tego tak naprawdę trzech składników: 500 g mąki pszennej typu 450, szklanki ciepłej wody i łyżki oleju. Mąkę dokładnie przesiewamy, a następnie dodajemy do niej wodę i olej. Warto również posolić ciasto. Całość mieszamy, a następnie zagniatamy przez około 15 minut. Powinno być miękkie i elastyczne. Nie musimy dodawać do ciasta jajka, a nawet nie powinniśmy, ponieważ przez to staje się ono twardsze. Na święta możemy przygotować również pierogi w wersji pieczonej. W tym celu potrzebujemy ciasta drożdżowego. Do 250 g przesianej mąki dodajemy szczyptę soli, cukru i 7 g suszonych drożdży. 100 g masła kroimy na mniejsze kawałki i dodajemy do pozostałych składników. Całość najlepiej utrzeć przy pomocy miksera. Na końcu dodajemy jeszcze ok. 1/4 szklanki ciepłego mleka. Z masy formujemy kulę i umieszczamy w naczyniu pod przykryciem na około godzinę, aż wyrośnie. Takie ciasto należy rozwałkować, a następnie postępować tak jak w przypadku tradycyjnych pierogów. Przed umieszczeniem w piekarniku, pierogi warto posmarować rozmąconym jajkiem, a później piec w temperaturze 180 stopniu aż będą mieć złoty kolor.

Pierogi z kapustą i grzybami
Na początek klasyk, czyli pierogi z kapustą i grzybami. Ich z pewnością nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Do ich przygotowania potrzebne są suszone grzyby. Musimy je namoczyć na kilka godzin przed przygotowywaniem, dlatego warto to zrobić z samego rana lub nawet poprzedniego dnia wieczorem. Do tego niezbędna jest również kiszona kapusta około 0,5 kg. Siekamy ją drobno i umieszczamy w garnku. Dodajemy dwie łyżki oleju, wodę i czekamy aż się zagotuje. W międzyczasie możemy pokroić cebulę i odsączone z wody grzyby. Dodajemy do kapusty, doprawiamy pieprzem i solą, wrzucamy liść laurowy i gotujemy na małym ogniu przez pół godziny, co jakiś czas mieszając. Kiedy farsz będzie gotowy, lepimy pierogi i umieszczamy je w piekarniku lub gotujemy w garnku.

Pierogi z suszoną śliwką
Pyszne pierogi ze słodką śliwką najczęściej jako pierwsze znikają ze stołów. Do ich przygotowania potrzebujemy suszonych śliwek (po jednej sztuce do każdego pieroga) oraz białe wytrawne wino. Zalewamy nim śliwki na około 3 godziny. Aby pierogi były wyjątkowo aromatyczne, warto dodać do nich również garść orzechów włoskich drobno posiekanych i łyżkę miodu oraz przyprawić mielonymi goździkami i cynamonem. Przygotowany farsz kładziemy na cieście i zalepiamy. Tak przygotowane pierogi można podawać zna przykład ze śmietaną.

Pierogi z farszem bakaliowym
Na święta warto przygotować również tradycyjne pierogi z bakaliami. Są bardzo słodkie i delikatne w smaku. Do ich przygotowania potrzebny będzie mak, który trzeba opłukać i gotować przez około 20 minut. Ugotowany mak musimy odsączyć i zmielić, a następnie poddusić na patelni z dodatkiem masła i miodu. Do tego potrzebne będą również bakalie, na przykład migdały, rodzynki, orzechy i suszone owoce. Mieszamy je wszystkie z makiem dodając około 3 łyżki dowolnej konfitury. Do masy dodajemy również łyżeczkę kakao, cynamon i inne przyprawy korzenne. Jeśli pierogów nie będą jadły dzieci, możemy dodać także 2 łyżki domowej nalewki lub wódki. Po jednej łyżeczce farszu wykładamy na ciasto, lepimy i gotujemy. Gotowe pierogi przed podaniem możemy posypać cukrem i cynamonem.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady Kulinarne Czy nasza porada Przepisy na pierogi świąteczne przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Przepisy na pierogi świąteczne? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Przepisy na pierogi świąteczne
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
warto spróbować ten przepis
~Przepisy na pierogi świąteczne
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności