09.02.2024

Właściwości komosy ryżowej

Właściwości komosy ryżowej

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Komosa ryżowa często nazywana jest „złotym ziarnem Inków” — to świetna alternatywa dla ryżu oraz kaszy, ponieważ zawiera mnóstwo drogocennych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz białka roślinnego. Ponadto komosa ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że obniża poziom złego cholesterolu. Komosa ryżowa to idealny produkt do spożywania w czasie trwania diety redukcyjnej. W jej składzie można znaleźć między innymi antyoksydanty chroniące przed nowotworami oraz spowalniające naturalne procesy starzenia się. W dalszej części artykułu dowiesz się, czym tak dokładnie jest komosa ryżowa, i dlaczego warto ją wprowadzić do codziennej diety.


Komosa ryżowa — co to takiego?
Inaczej bywa nazywana peruwiańskim ryżem lub quinoa — to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie jest uprawiana od wielu tysięcy lat. Chociaż komosa nie jest zbożem, to jednak jej nasiona zawierają duże pokłady skrobi. Peruwiański ryż jest źródłem pełnowartościowego białka oraz cennych aminokwasów, przez co jest idealnym składnikiem dla wegetarian oraz wegan. Ponadto w komosie ryżowej znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz minerały, m.in.: potas, fosfor, magnez i wapń.

Właściwości quinoa
Regularne spożywanie komosy ryżowej może mieć zbawienny wpływ na organizm, dzięki tłuszczom nienasyconym (kwas oleinowy, linolowy oraz linolenowy), które pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu — chronią przed miażdżycą oraz innymi chorobami serca. Co więcej, kwasy zmniejszają ryzyko zapalenia stawów oraz wspierają pracę wątroby. Spożywanie komosy nie powoduje gwałtownych skoków glukozy we krwi, ponieważ charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Ze względu na niską kaloryczność, polecana jest osobom odchudzającym się, ponieważ zawiera spore ilości błonnika pomagające — reguluje wchłanianie się cukrów, przyśpiesza metabolizm oraz zapewnia uczucie sytości po posiłku. Warto wspomnieć, że zawarte w komosie saponiny mają właściwości antyalergiczne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne, dzięki czemu chroni ona organizm przed infekcjami oraz stymuluje układ odpornościowy.

Codzienna dieta, a komosa ryżowa
Komosa ryżowa dostępna jest w wielu odmianach, do najpopularniejszych należą: biała, brązowa, czerwona i czarna. Różnią się one smakiem oraz konsystencją. Najbardziej delikatny i orzechowy aromat ma komosa biała. Komosa czerwona i czarna są bardziej chrupkie po przygotowaniu. Przed przystąpieniem do gotowania komosę trzeba przepłukać pod bieżącą wodą oraz moczyć w niej przez kilka minut. Po tym czasie komosę należy gotować od 12 do 15 minut. Komosa wzbogaci niemal każde danie, sprawiając, że będzie ono bardziej pożywne i sycące!

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady Kulinaria Czy nasza porada Właściwości komosy ryżowej pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Właściwości komosy ryżowej? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Właściwości komosy ryżowej
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Polecam
~Właściwości komosy ryżowej
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności