Najlepsze Porady KulinariaZ jakiego rejonu świata pochodzi ziemniak?

Z jakiego rejonu świata pochodzi ziemniak?

Z jakiego rejonu świata pochodzi ziemniak? © pixabay.com

Ziemniak jest warzywem, które najczęściej spożywamy. Jeśli nie jako przystawkę do dania głównego, to jako składnik sałatek, zupy, w postaci frytek czy w farszach do pierogów czy gołąbków. Jest on bardzo przydatny w kuchni. Skąd się jednak pochodzi i jak trafił na nasze stoły?

 


Amerykańskie korzenie ziemniaka

Ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej. W dzisiejszych czasach znane jest ponad tysiąc odmian uprawy ziemniaków. W Peru ziemniaki uprawiane są od ponad 10 tysięcy lat. Minęło bardzo dużo czasu, zanim ziemniaki pojawiły się w Europie. Pierwszy raz sprowadzone zostały przez Hiszpanów w XVI wieku i nie wzbudzały zachwytu wśród rolników. Jednak inna odmiana, zwana chilijską pojawiła się dopiero w XIX wieku i była przez cały wiek uprawiana.

Dzieje ziemniaka w Polsce

W Polsce znajduje się niecałe 130 odmian ziemniaków. Dziś jednak nie wyobrażamy sobie żeby nie uprawiać tych smacznych bulw w glebie. Ziemniaki doskonale się nadają do wielu dań, którym nadają smak. Smakują doskonale same z odrobiną przypraw, jak i połączone z innymi warzywami. Wiele osób jest jego przeciwnikami, ponieważ jest niby kaloryczny i niezdrowy. Zastępują go kaszami, ryżem czy makaronem. Ziemniaki jednak wcale nie są niezdrowe. Nie warto ich jednak zalewać gęstymi, mącznymi sosami, wystarczy ozdrobina soli i masła. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Super przepis!!!
Uwielbiam nutelle ze śliwek.
Każdy właściciel psa powinien przeczytać tą publikację.
W tym okresie lata, dobry pomysł na ochłodzenie się pijąc...