Najlepsze Porady RodzinaCo musisz zrobić tuż po porodzie? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Co musisz zrobić tuż po porodzie?

Co musisz zrobić tuż po porodzie? @pixabay

Ciąża i poród to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej kobiety, które są przede wszystkim związane z ogromnymi emocjami. Pragniesz cieszyć się ze swoimi bliskimi tym wyjątkowym szczęściem? Próbując odnaleźć się w nowej sytuacji, możesz zapomnieć o ważnych formalnościach, którymi trzeba zająć się po pojawieniu się maluszka na świecie. Jeżeli nie orientujesz się, o jakie formalności nam chodzi, wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu!


Imię dla dziecka
Jedną z najważniejszych spraw po urodzeniu się dziecka jest wybranie dla niego imienia i chociaż ten temat z pewnością poruszaliście z partnerem podczas trwania ciąży, to jednak po porodzie musicie podjąć ostateczną decyzję. Jeżeli planujesz nadać dziecku oryginalne imię, dwa razy się zastanów czy nie jest ono ośmieszające lub obraźliwe, a także sprawdź jego znaczenie - dobrze jest wybrać imię, które będzie odpowiednio komponowało się z nazwiskiem. 

Rejestracja dziecka
Do 21 dni po urodzeniu dziecka i wystawieniu przez szpital karty urodzenia, należy zgłosić malucha do urzędu stanu cywilnego, aby uzyskać akt urodzenia. W dobie pandemii koronawirusa nie musisz udawać się samodzielnie do USC, lecz możesz zarejestrować dziecko online. Do zarejestrowania dziecka w wersji online potrzebne jest przygotowanie imienia i nazwiska, nazwy szpitala, w którym się urodził, a także adres zameldowania i dane rodziców. Proces online trwa kilka minut i zakończony jest podpisem z profilu zaufanego. Wydaniu aktu urodzenia jest bezpłatne. Razem z aktem urodzenia dziecko otrzymuje numer PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu - wszystkie dokumenty możesz odebrać drogą elektroniczną, odebrać osobiście w USC lub poprosić o przesłanie pocztą. 

Ubezpieczenie i służba zdrowia
Po uzyskaniu numeru PESEL oraz aktu urodzenia masz 7 dni, aby zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz zgłosić się bezpośrednie do ZUS-u, natomiast jeśli jesteś rolnikiem zgłaszasz się do KRUS-u. Natomiast, gdy rodzice dziecka pracują w firmie, muszą go zgłosić do ubezpieczenia firmowego. Osoby bezrobotne zgłaszają dziecko do urzędu pracy. Jeżeli dziecko zostanie zarejestrowane, przysługuje mu bezpłatna opieka medyczna do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia 26 roku życia, jeżeli nadal się kształci. 

Świadczenia
Od 2019 roku świadczenie 500+ przyznawane jest także na pierwsze dziecko w rodzinie - im szybciej je zgłosisz, tym szybciej dostaniesz świadczenie. Wniosek można złożyć przez internet, a także w urzędzie miasta, w gminie czy zarejestrować pocztą. Pieniądze przyznawane są bez względu na sytuację materialną rodziny. Tzw. becikowe to jednorazowe świadczenie, o które można się ubiegać po urodzeniu dziecka, jeżeli dochód na osobę nie wynosi więcej niż 1922 zł/msc. Drugim warunkiem, który trzeba spełnić na zdobycie becikowego, jest pozostawienie matki pod opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu. Wniosek o becikowe można złożyć w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka, a kwota świadczenia wynosi 1000 zł. 

Dodaj komentarz

Karina
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Narodziny dziecka wyjątkowy czas, ale zdecydowanie nie możemy zapomnieć o formalnościach.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Związek małżeński powinien być pielęgnowany nie tylko w rocznicę
Golden retriever to idealny pies dla rodziny z dziećmi. Jest...
Najprościej jest przebrać pociechę za jakąś księżniczkę, albo...