Najlepsze Porady RodzinaJak oduczyć psa sikania w domu? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jak oduczyć psa sikania w domu? https://pixabay.com/

Może Twoje dziecko chciało bardzo mieć szczeniaka albo Ty sam zdecydowałeś się na psa i nagle mały piesek pojawił się w Twoim domu. To zwierzę, które jest pełne miłości do człowieka i sprawia wiele radości w domu. Jednak jego wychowanie nie jest wcale takie proste. Niektóre rasy potrafią być bardzo uparte i chcą za wszelką cenę postawić na swoim. Trzeba więc od samego początku pokazać psu, jakie zasady muszą być przez niego przestrzegane, zwłaszcza kiedy trzymamy go w domu. Chyba jedną z najważniejszych lekcji, jaką musi otrzymać szczeniak jest nauka czystości. Nie może przecież załatwiać się w domu. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą nauczyć psa, że musi sikać na podwórku i nie wolno mu tego zrobić w domu. 


Nauka czystości szczeniaka

Od pierwszego dnia, kiedy kupisz szczeniaka i przyniesiesz go do domu, musisz rozpocząć jego tresurę. Kup także potrzebne wyposażenie dla pieska. Musi mieć swoją miskę na wodę i na jedzenie, zabawki, miejsce do spania, a także matę do załatwiania potrzeb. W sklepach zoologicznych kupisz maty do nauki czystości, na których piesek będzie się załatwiał. Możesz także iść do apteki i kupić zwykły podkład na szpitalne łóżko. Takie podkłady mają kilka rozmiarów, jednak na początek polecamy Ci ten największy. Połóż go w miejscu, gdzie trzymasz pieska. Obserwuj także gdzie zacznie się załatwiać. To tam powinieneś umieścić matę. Musisz również samego obserwować pieska. Jak tylko będzie chciał się wysikać, kładź go na matę. Jeśli zrobi to na niej, momentalnie go nagradzaj. Przygotuj więc kilka smakołyków w kieszonce. Może to być sucha karma albo pokrojona w kostkę parówka. Piesek szybko zauważy, że za sikanie na macie dostaje nagrodę, więc powinien to robić i przestanie się załatwiać po całym domu. 

Częste wychodzenie na dwór

Musisz również wychodzić z pieskiem w miarę często na dwór, nawet co godzinę. Kiedy mieszkasz w domu, jest to łatwe, jednak w bloku, zwłaszcza na wysokim piętrze, będzie Cię kosztowało sporo zachodu. Istnieją pewne sytuacje, kiedy wiadomo, że piesek za chwilę się zesika. Zazwyczaj będzie to robił po zabawie, po jedzeniu, po przebudzeniu. Wtedy staraj się z nim wychodzić na dwór, by załatwił swoje potrzeby. Tak samo, kiedy piesek załatwi się na dworze, chwal go, głaszcz i dawaj od razu przysmak. Będzie wiedział doskonale, o co chodzi.

Mały pies sika dość często, jednak wraz z wiekiem będzie to robił rzadziej i ilość wyjść na dwór się zmniejszy. Zacznie również sam sygnalizować, że chce iść się załatwić siedząc przed drzwiami do wyjścia lub popiskując. To dobry czas, by pozbyć się maty do sikania albo zostawiać ją tylko na noc albo podczas wyjścia z domu. Taka nauka czystości trwa do pół roku życia pieska. Złapie on szybko, o co chodzi, jednak może raz na jakiś czas zdarzać mu się wypadek z sikaniem np.: kiedy się zabawi i nagle odczuje potrzebę. 

Nie krzycz i nie karć!

Często ludzie popełniają błąd i karcą szczeniaka za sikanie w domu. Owszem, możesz podnieść głos, by pies wiedział, że nie może się załatwiać w mieszkaniu. Pogroź mu palcem albo powiedz "zły pies" czy po prostu "nie" i postaw go na macie. Nie krzycz jednak na pieska ani go nie bij, bo będzie zestresowany i smutny. Psy nie wiedzą, że zrobiły coś złego tylko zaczynają się bać i mogą ze strachu albo trzymać mocz albo zjadać własne nieczystości. Twój pies może zacząć także sikać ze stresu w różnych miejscach. Musisz być spokojny, choć przygotuj się, że będzie ciężko. Nauka psa jest pełna wyzwań i poświęceń, dlatego zastanów się zanim kupisz szczeniaka, czy masz na to czas i cierpliwość. Zanim piesek stanie się samodzielny minie trochę czasu, a do tej pory będzie potrzebował Twojej uwagi i czasu. To jak wychowanie dziecka, od podstaw uczymy go zachowań i zasad panujących w domu.

Dodaj komentarz

Izabela
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Nauka czystości i tresura psa są kluczowe w hodowli psa.

Werka
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Bardzo przydatne porady dla tych, którzy maja zamiar kupienia szczeniaczka, żeby go jako tako nauczyć czystości


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Przed ślubem to jedna z najważniejszych rzeczy żeby wszystko...
Super porady dla początkujących rodziców.
Ręcznie robiona kartka świąteczna to oryginalny pomysl.
Królik miniaturka jest przesłodki