Najlepsze Porady RodzinaJak pomóc psu przetrwać upał? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Jak pomóc psu przetrwać upał?

Jak pomóc psu przetrwać upał? Pies

Twojemu psu szczególnie mogą doskwierać upalne dni, ponieważ nie posiada on gruczołów potowych, które pozwoliłyby mu na naturalne schłodzenie ciała. Psy regulują temperaturę swojego ciała za pomocą dyszenia, jednakże w największe upały nie można ich zostawić samych sobie, lecz skutecznie im pomóc zwalczyć wysoką temperaturę. Jeżeli Twój pies charakteryzuje się długą, gęstą lub ciemną sierścią jest on narażony na udar cieplny, aby do niego nie doprowadzić, należy odpowiednio schodzić psa. Poniżej znajdziesz kilak sposobów na pomóc swojemu psu w ciepłe dni.


Jak objawia się udar cieplny u psa?
Na udar najbardziej narażone są rasy z krótkimi pyskami, których krtań pod dziwnym kątem łączy się z gardłem, co doprowadza do sporych trudności w oddychaniu — takie rasy nie są w stanie oddać dużej ilości ciepła przez ziajanie. Do najczęstszych objawów udaru cieplnego u psa można zaliczyć nadmierne ziajanie i ślinienie się, przyśpieszone bicie serca oraz odczuwalna wysoka temperatura ciała. Co więcej, pies robi się ospały i w ogóle nie ma apetytu, a mogą dodatkowo współwystąpić wymioty oraz biegunki. Udar cieplny nieraz może doprowadzić do zaburzeń świadomości, a nawet utraty przytomności. Pies oddaje ciepło poprzez dyszenie, dlatego, kiedy zauważymy, że nasz psiak zaczyna nadmiernie dyszeć, warto pomóc mu się trochę ochłodzić.

Jak pomóc psu w upalne dni?
Szczególne gorąco odczuwają psy z długą sierścią, które na okres wakacji, warto przystrzyc oraz często dawać im kąpiele. Jeżeli twój pies na długą i gęstą sierść powinieneś zadbać o jego częste, nawet codzienne wyczesywanie, dzięki któremu usuniesz dodatkową izolację cieplną, tzw. podszerstek. Naturalnie psy mają większą temperaturę ciała niż ludzie, waha się ona od 37,4°C do 39°C i jest zależna od wieku oraz rasy psa, a także jego predyspozycji zdrowotnych. Większą temperaturę od psów dorosłych wykazują między innymi szczenięta. Niezależnie od tego, czy swojego psa trzymasz w domu, czy na polu musisz mu zapewnić dostęp do świeżej wody do picia.

Domowe sposoby na upał
W domu możesz położyć psa w zacienionym miejscu na chłodnych płytkach i innych chłodnych nawierzchniach. W sklepach dla zwierząt często dostępne są legowiska chłodzące, które aktywują się, gdy zwierzak się na nim położy. W domu można również włączyć wentylator i nakierować go na psa lub zapewnić mu chłodną (jednakże nie zimną) kąpiel.

Jak schłodzić psa na zewnątrz?
Na polu musimy zapewnić naszemu psu zacienione miejsce, w którym będzie mógł się chować w upalne, a także deszczowe dni. Świetnym rozwiązaniem będzie rozstawienie dla psa niewielkiego basenu, do którego nalejemy trochę wody lub włączymy zraszacz ogrodowy.

Najskuteczniejsze akcesoria chłodzące

  • Mata chłodząca — jest to ciekawe rozwiązanie, które wspomoże regulację wewnętrznej temperatury zwierzaka. Matę można rozłożyć zarówno na legowisku pupila w domu, jak i na siedzeniach samochodu — przez kilka godzin będzie chłodzić twoje zwierzę. Jest to mata wielorazowego użytku, którą łatwo można utrzymać w czystości.

 

  • Kamizelka chłodząca — to świetne rozwiązanie, jeżeli chcesz zabrać swojego psa na spacer w dość ciepły dzień. Kamizelkę wystarczy namoczyć w zimnej wodzie, wykręcić oraz założyć na psa. Takie kamizelki dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach oraz kolorach, dzięki czemu każdy znajdzie opcje pasującą na pieska. Kamizelkę można poddawać wielokrotnemu schłodzeniu — wystarczy, że będziemy polewać ją wodą, gdy wyschnie. W tym przypadku chłodzenie oparte jest na parowaniu wody.

 

  • Basen dla psa — to rozwiązanie łączące praktyczne z zabawą, szczególnie przeznaczone jest dla psów, które kochają wodę, np. labradorów czy Golden retrieverów. Basen dla zwierząt ma mocne boki oraz dno, dzięki czemu nie dojdzie do przebicia jego struktury podczas wchodzenia i wychodzenia przez zwierzę do basenu.

 

  • Chłodzące legowisko — wspomniane wcześniej legowisko to mata chłodząca zestawiona z praktycznym legowiskiem, czyli dwa w jednym. Funkcja chłodzenia uaktywnia się, kiedy pies położy się na macie i obciąży ją swoim ciałem. Legowisko jest dość łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ można je prać w pralce.

Dodaj komentarz

Porada Jak pomóc psu przetrwać upał?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 590
facebook unlike 1

Porady Rodzina Czy opis porady Jak pomóc psu przetrwać upał? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak pomóc psu przetrwać upał?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Zofia Kalinowska
Dodano:
facebook like 3
facebook unlike 0

hmmm ciekawe

Natalia
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Chłodzenie psa w gorące dni to podstawa. Trzeba cały czas sprawdzać czy ma wodę.

Ula
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Mój piesek bardzo lubi kąpiele w upalne dni.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Aby wyłączyć pliki cookies, możesz postępować zgodnie z...
Picia alkoholu może mieć różne skutki zarówno krótko-, jak i...
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie...
w młodości cierpaiałem na afry - pamietam ze za komuny na afry...
porada dość ciekawa
Nawet nie wiedziałam, że jest taki kot ragdoll.
Zabawki nie można zastąpić tabletem, czy telefonem. Dziecko...
Wybór ubrań dla naszego maluszka jest ważna.