We współczesnej erze tekstów elektronicznych i pisania wyłącznie na klawiaturze, długopis i kartka często leżą zapomniane w szufladzie biurka. Sprawia to, że charakter naszego pisma często się bardzo pogarsza - staje się nieestetyczny, chaotyczny, a co gorsza - nieczytelny. Chociaż sztuka ładnego pisania wydaje się nie być już tak istotna jak kiedyś, w niektórych profesjach wciąż się przydaje. Czy istnieje więc sposób, by po latach nieprzykładania do tego wagi, nauczyć się znowu ładnie pisać?
Początki
Naukę kaligrafii najlepiej zacząć od zaopatrzenia się w odpowiedni długopis o ergonomicznym, wygodnym kształcie oraz zeszytu w wąską linię i o kartkach odpowiedniej grubości. Korzystanie z pióra jest indywidualną decyzją - osoby, które mają nawyk zamazywania wcześniej napisanego tekstu, powinny pozostać przy długopisie. Kaligrafowanie należy zacząć od stawiania samych liter, dbając o dokładność tej czynności i przykładając wagę do tego, żeby były one wyraźne i opierały się na wyznaczonych liniach, bez wychodzenia poza nie. Dostosuj również ich wysokość i szerokość.
Praktyka czyni mistrza
W ćwiczeniu kaligrafii najważniejszymi elementami są cierpliwość i dokładność. Zmiana charakteru jest trudna i długotrwała, ponieważ nawyk ten utrwalany był przez lata. Ważne jest więc, by nie ustawać w ćwiczeniach, cały czas podejmować próby i precyzyjnie kreślić litery. Gdy zauważysz poprawę, zwiększ tempo pisania, a następnie przechodź w wyrazy oraz zdania. Oceniaj efekty ćwiczeń za każdym razem i podchodź do tego bardzo krytycznie.
Bądź systematyczny!
Nawet jeśli zauważysz, że ćwiczenia przynoszą efekty - twoje pismo wygląda schludniej, jest kształtne i cieszy oko, nie przestawaj w ćwiczeniach. Im bardziej się do nich przyłożysz, tym lepsze efekty czekają cię w przyszłości. Spisuj ręcznie swoje notatki, wiersze czy opowiadania, a jeśli nie jesteś twórczy - przepisuj fragmenty artykułów czy książek. Nie warto się śpieszyć - zacznij powoli, a gdy nabierzesz wprawy, możesz zwiększać tempo. Najważniejsze, to pozostać systematycznym - najlepsze rezultaty przynoszą codzienne ćwiczenia, nawet jeśli poświęcisz na nie tylko kilka minut dziennie. Nie przerywaj serii i nie odkładaj ich na później, bo potem możesz nie mieć możliwości lub czasu. Nie zrażaj się także niepowodzeniami. Im bardziej regularnie będziesz pisać, tym szybciej zauważysz poprawę.