Najlepsze Porady RozrywkaSkąd się wzięły imiona? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Skąd się wzięły imiona?

Skąd się wzięły imiona?

Zwyczaj nadawania imion towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Dlatego też wśród wielu imion, jakie znajdziemy w księgach imion znajdziemy zarówno te współczesne, jak i biblijne czy pradawne, opisujące konkretne cechy osób je noszących. Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka spędza sen z powiek wielu przyszłym rodzicom. Każdy chciałby, by jego pociecha nosiła imię oryginalne, a przy tym pięknie brzmiące i o ciekawym znaczeniu.


Imiona w Polsce

Najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski, mającym ogromny wpływ na nazewnictwo, był Chrzest Polski w 966 roku. Dzięki temu zaczęto dzieciom nadawać imiona biblijne, które jeszcze przez wiele lat później będą się mieszać z imionami typowo pogańskimi. Przed chrztem, ludzie nosili głównie imiona pochodzące od cech charakteru, wyglądu lub roślin i zwierząt. W okresie około XIII-XIV wieku zaczęto nadawać słowiańskie imiona dwuczłonowe, np. Sławomir, które były odpowiedzią na popularne w tym okresie imiona zaczerpnięte z Biblii. Wówczas też zaczęto wierzyć w nadprzyrodzoną moc imion, które rzekomo definiują charakter człowieka.

 

Rozwój nazewnictwa
Dzięki licznym wojnom europejskim, przesuwaniu granic i ekspansji ludności europejskiej w rozmaite rejony świata, na terenie ziem polskich zaczęto stosować wyrazy zapożyczone. Oczywiście znalazły się wśród nich także imiona. I tak, jak rozwijały się poszczególne języki narodów, tak też stopniowo zwiększała się gama imion nadawanych chłopcom i dziewczynkom. Od imion pochodzących od czynności czy cech fizycznych cywilizacja przeszła do imion o charakterze magicznym. Obecnie, kwestię imion regulują odpowiednie przepisy prawne, które zabraniają nadawania imion ośmieszających i obraźliwych.

Każde imię można powiązać z konkretnymi cechami oraz historią pochodzenia. Dlatego też warto dowiedzieć się, jakie niezwykłe wydarzenia kryją się za powstaniem twojego imienia. Do tego celu został stworzony imiennik, czyli portal, w którym znajdziesz znaczenie najpopularniejszych imion żeńskich i męskich.

Dodaj komentarz

Anna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Miałam problem, aby wymyślić odpowiednie imię dla dziecka. Strasznie dużo jest ich teraz i ciężko się zdecydować.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór strojów kąpielowych.
Uwielbiam filmy dokumentalne.
Ja nie pije alkoholu od kliku lat, jest to strata pieniędzy a...
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła