Budowa domu to poważna inwestycja, która nie tylko wymaga wielu przemyśleń, ale również podjęcia decyzji - jedną z nich jest sposób ogrzewania domu. Do wyboru mamy kilkanaście technologii, z których każda jest na swój sposób korzystna. W dzisiejszych czasach dużą uwagę skupia się na ekologicznym ogrzewaniu domu, ponieważ coraz częściej odchodzi się od ogrzewania węglem oraz drewnem w piecach. Nowoczesnym rozwiązaniem, które cieszy się sporą popularnością, są pompy ciepła, które można podzielić na gruntowe i powietrzne. W tym artykule zastanowimy się, czy pompa ciepła powietrzna to rozwiązanie, w które warto inwestować.
Wygoda codziennego użytkowania
Pompa ciepła powietrzna montowana jest na zewnątrz, natomiast główne sterowniki znajdują się wewnątrz domu w specjalnie przystosowanym do niego pomieszczeniu. Pompą ciepła powietrzną można sterować bezproblemowo z nowoczesnych termostatów pokojowych, które można połączyć z siecią Wi-Fi, dzięki czemu można sterować taką instalacją z komputera, a także z telefonu. Warto zwrócić uwagę, że pompa ciepła jest niezwykle czystym rozwiązaniem ogrzewania, ponieważ nie musimy składować węgla i drewna, a także można całkowicie zrezygnować z pomieszczenia, jakim jest kotłownia.
Jak działa pompa ciepła powietrzna?
Wiele osób zastanawia się nad skorzystaniem z rozwiązania ogrzewania domu pompą ciepła, ponieważ jest to rozwiązanie stosunkowo młode i pojawia się wiele pytań związanych z efektywnością grzania pompą w niskich temperaturach. Lepszym, aczkolwiek droższym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła, jednak analizując sezon zimowy i temperatury, z którymi mieliśmy do czynienia, spokojnie można postawić na pompę ciepła powietrzną. Wydajność pompy ciepła wprawdzie jest w dużej mierze uzależniona od warunków zewnętrznych, jednakże urządzenia mogą spokojnie pracować nawet do -20°C. Aby pomimo niskich temperatur pompa powietrzna efektywnie ogrzewała dom, należy zadbać o dobór odpowiedniej mocy urządzenia - dopasowanej do wielkości domu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku pompy ciepła powietrznej jest zainwestowanie w dodatkową grzałkę elektryczną, którą w razie potrzeby będzie można wspierać działanie pompy ciepła.
Rodzaje pomp ciepła powietrznych
Niezależnie od ukształtowania terenu powietrzne pompy ciepła mogą być instalowane praktycznie wszędzie - idealnie sprawdzą się zarówno w domach nowych, jak i modernizowanych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp ciepła powietrznych, a więc split i monoblok. Urządzenie split składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, a oba moduły są ze sobą połączone przewodami z czynnikiem chłodniczym. Jak natomiast wygląda pompa monoblok? Jest to jedna jednostka, która montowana jest na zewnątrz budynku. Warto wspomnieć o tym, że pompa ciepła powietrzna prezentuje się dość zgrabną i estetyczną budową, dzięki czemu będzie dodatkowym atutem wizualnym wnętrza.
Grzejniki czy podłogówka?
Pompa ciepła powietrzna jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że może współpracować zarówno z grzejnikami, jak i z ogrzewaniem podłogowym, jednakże największa efektywność widoczna jest właśnie w tym drugim rozwiązaniu.