Czekolada jest chętnie wykorzystywana w procesach produkcji wszelakich rodzajów ciast oraz ciasteczek. Aromatyczna czekolada jest stosowana podczas oblewania wyrobów cukierniczych polewą lub ich nadziewania. Czekolada powinna być wcześniej temperowana, jeżeli chcemy ją wykorzystać do wyrobów cukierniczych, ponieważ tylko po przejściu takiego procesu będzie charakteryzowała się błyszczącym połyskiem i nie będzie się nadmiernie roztapiać pod wpływem naszego dotyku. Co więcej, temperowanie czekolady sprawia, że zyskuje ona na przyjemnej teksturze i subtelnie topi się podczas jedzenia. Dlaczego temperowanie czekolady jest takie ważne?
Jak wygląda proces temperowania czekolady?
Proces temperowania czekolady nie należy do najłatwiejszych, szczególnie jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia lub profesjonalnego sprzętu w postaci temperówki. Celem temperowania czekolady jest prekrystalizacja masła kakaowego, które zmieni swoją formę i stanie się bardziej stabilne. Temperowanie czekolady przybliży ją do temperatury ciała człowieka, co ułatwi jej wyciąganie z foremek, a także estetyczne oblewanie ciastek. W procesie temperowania niezwykle ważny jest czas temperowania, dokładne mieszanie, a także utrzymanie odpowiedniej temperatury topienia.
Jak najlepiej schładzać czekoladę?
Do temperowania czekolady wykorzystywane są urządzenia zwane temperówkami, natomiast do schładzania czekolady wykorzystywane są tunele chłodnicze. Podczas schładzania czekolady, konieczne jest unikanie nadmiernych wahań temperatury, ponieważ idealna temperatura do schładzania wynosi od 10°C do 12°C. Oczywiście ogromne znacznie podczas procesu schładzania czekolady ma jej późniejsze wykorzystanie, ponieważ czekolada, która będzie używana do formowania, powinna mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza, a jeżeli czekolada zostanie wykorzystana do oblewania czekolady, lepszym rozwiązaniem jest chłodzenie jej bez wentylacji.