Jeżeli i Ciebie dotyczy problem nadmiernej wilgotności w samochodzie, z pewnością jesteś świadoma, jak potrafi ona uprzykrzyć życie kierowcy. Szczególnie kiedy się śpieszysz i nie możesz od razu ruszyć w drogę, ponieważ wita Cię mokra szyba od środka. Wycieranie szyby za każdym razem oraz włączanie nadmuchu na maksymalny poziom za każdy razem trochę mija się z celem. Najlepszym sposobem będzie znalezienie przyczyny powstania tego problemu oraz jej usunięcie.
1. Często przyczyna wilgoci w samochodzie może być banalna, dlatego warto zacząć od eliminacji tych najprostszych domysłów. Na początku sprawdź, co się dzieje pod dywanikami umieszczonymi pod stopami. Jeżeli w tym miejscu znajdziesz mokre plamy, spróbuj podkładać pod dywaniki gazety — wchłoną one wilgoć, a rano tylko je wyrzucisz. Zamiast gazet świetną opcją będzie żwirek dla kota, który bardzo dobrze sprawdza się podczas wchłaniania wilgoci. Świetnym sposobem będzie również zmiana dywaników welurowych na gumowe.
2. Jeżeli twój samochód posiada szyby bez obramowania, zadbaj o stan uszczelek. Warto je potraktować specjalnym preparatem, który je uelastyczni oraz zapobiegnie przeciekowi wody. Szyby bez ramek, chociaż cieszą się fajnym wyglądem, to jednak nie lubią się z deszczem. Zresztą w tradycyjnych drzwiach również warto dopilnować stanu uszczelek — do tego zabiegu można użyć wazeliny technicznej lub silikonu w sprayu.
3. Najłatwiejszym sposobem będzie ustawienie obiegu powietrza na otwarty, jeżeli jednak dawno jest tak ustawiony, a problem nie zniknął upewnij się, że klapka od obiegu się nie zacięła i czy czasami nie przepuszcza powietrza.
4. Jeżeli problem musisz rozwiązać szybko i nie masz czasu na doszukiwania się problemu, możesz włączyć ogrzewanie przedniej oraz tylnej szyby, jak i ogrzewania na maksymalne obroty. Nastaw nawiew na ciepłe powietrze, z zimnym nic nie zdziałasz. Włącz też klimatyzację, jednak odczekaj chwilkę z włączeniem tej dmuchawy.
5. Kolejny doraźnym produktem, który możesz wykorzystać na zaparowane szyby, jest preparat typu anty-para, który stosuje się na umyte oraz suche szyby. Po użyciu takiego specyfiku na szybie wytworzy się powłoka, która zapobiega osadzaniu się na niej pary.
6. Podczas deszczu o ile jest to możliwe, staraj się nie wkładać do samochodu mokrych okryć oraz parasolek.
7. Winowajcą całego zamieszania może być również filtr kabinowy, który oprócz zanieczyszczeń sprzyja powstawaniu wilgoci, która następnie przedostaje się do kabiny, kiedy tylko włączysz dmuchawę.
8. Ciekawą propozycją jest umieszczenie w samochodzie pochłaniaczy wilgoci, jest to kolejna rzecz, która zlikwiduje wyłącznie skutek, a nie sam problem.
9. Przed opuszczeniem nagrzanego samochodu warto wychłodzić wnętrze poprzez wyłączenie na kilka minut ogrzewania, a na koniec przewietrz samochód.