Wcześniej lub później każdy spotyka się z problemem, jak skopiować to co widać na ekranie lub w oknie jakiejś aplikacji do programu graficznego, edytora tekstu lub e-maila. Jest kilka możliwości. Tutaj krótki przewodnik dla posiadaczy komputerów z Windows oraz MacOS.
System Windows
W chwili obecnej, korzystając z systemu Windows od wersji 8 do najnowszej 11, mamy do dyspozycji wiele praktycznych narzędzi, które umożliwiają nam przechwytywanie tego, co widzimy na ekranie lub w oknie aplikacji. Niezależnie czy chcemy zarejestrować pełny ekran, aktywne okno czy wybraną część ekranu, istnieją proste metody, które pozwolą nam to zrobić. W tym przewodniku przedstawimy trzy sposoby, jak skopiować zrzuty ekranu na systemie Windows, krok po kroku.
-
Aby zachwycić pełny ekran, wystarczy nacisnąć klawisz "PrtScn". Zrzut ekranu zostanie zapisany w schowku systemowym. Następnie można go wkleić do programu graficznego lub edytora tekstu za pomocą dobrze znanej kombinacji klawiszy "Ctrl + V".
-
W przypadku konieczności skopiowania tylko aktywnego okna, należy użyć kombinacji klawiszy "Alt + PrtScn". Zrzut ekranu aktywnego okna zostanie zapisany w schowku systemowym. Można go następnie wkleić do programu graficznego, edytora tekstu lub klienta poczty, używając takiej samej metody jak w punkcie 1 - przez "Ctrl + V".
-
Alternatywnie można wykonać zrzut wybranej części ekranu, wciskając "Windows + Shift + S". Ekran zostanie przyciemniony, a kursor myszy zamieni się na krzyżyk. Po kliknięciu lewym przyciskiem myszy i zaznaczeniu obszaru na ekranie, zrzut ekranu zostanie zapisany w schowku. Podobnie jak wcześniej, można go przenieść do dowolnej aplikacji za pomocą "Ctrl + V".
System MacOS
Użytkownicy systemu MacOS, od wersji 10.14 Mojave wzwyż, również mają do dyspozycji wydajne narzędzia do przechwytywania ekranu. Dzięki temu możemy łatwo zarejestrować interesujące nas fragmenty pulpitu, aktywne okno aplikacji czy cały ekran. W dzisiejszym poradniku pokażemy trzy metody tworzenia zrzutów ekranu na komputerze Mac, dostosowane do różnych potrzeb i sytuacji.
-
Aby uwiecznić pełny ekran, wystarczy użyć kombinacji klawiszy "Command + Shift + 3". Zrzut ekranu zostanie zapisany na pulpicie i można go importować do dowolnej aplikacji.
-
Aby zrzucić zawartość aktywnego okna, trzeba użyć kombinacji klawiszy "Command + Shift + 4", a następnie nacisnąć spację. Kursor myszy zmieni się na ikonę aparatu fotograficznego. Należy kliknąć na okno, które chcemy skopiować. Zrzut ekranu zostanie zapisany na pulpicie.
-
W przypadku chęci skopiowania wybranej części ekranu w MacOS, używa się kombinacji klawiszy "Command + Shift + 4". Kursor myszy zmienia się na krzyżyk. Po kliknięciu lewym przyciskiem myszy i zaznaczeniu obszaru na ekranie, zrzut ekranu zostanie zapisany na pulpicie.
Tworzenie zrzutów ekranu jest nieodłączną częścią efektywnej pracy na komputerze, niezależnie od tego, czy używamy systemu Windows czy MacOS. Dzięki dostępnym narzędziom oraz skrótom klawiszowym możemy w prosty sposób rejestrować to, co widzimy na ekranie lub w oknie aplikacji. W przypadku systemu Windows, mamy trzy różne metody do wyboru: tworzenie zrzutu całego ekranu, aktywnego okna lub wybranej części ekranu. W systemie MacOS również mamy trzy opcje: zrzut całego ekranu, aktywnego okna oraz wybranej części ekranu. Bez względu na to, czy jesteśmy użytkownikami jednego z tych systemów, warto poznać te metody, aby efektywnie przechwytywać i udostępniać ważne treści. Dzięki temu nasza praca stanie się bardziej efektywna, a komunikacja z innymi użytkownikami będzie łatwiejsza i bardziej zrozumiała.