Jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych do produkcji kantówki jest sosna, o którą trzeba zadbać od samego początku. Dokładną kontrolę nad drewnem trzeba rozpocząć, gdy surowiec zostanie przetransportowany na zakład produkcyjny. Na samym początku należy zwrócić uwagę na wilgotność drewna, która powinna wahać się w ustalonych granicach 12 % +/-2%. Do produkcji kantówki okiennej https://www.richd-anders.pl/produkty/kantowka-okienna-i-drzwiowa.html oraz kantówki drzwiowej wybierane jest drewno najwyższej jakości bez żadnych skaz, ponieważ niedopuszczalne jest występowanie sinizny, pęknięć, sęków czy żywicy w lamelach zewnętrznych kantówki, ponieważ po ich wyprofilowaniu okażą się one zewnętrzną częścią okna, co będzie miało bezpośredni wpływ na parametry wytrzymałościowe okna lub drzwi.
Gładka kantówka okienna
Zarówno w przypadku kantówki okiennej, jak i kantówki drzwiowej ogromne znaczenie ma proces heblowania drewna, aby jego powierzchnia była równa i gładka, co będzie sprzyjało procesowi klejenia kantówki z zastosowaniem wodoodpornego kleju. Oczywiście podczas produkcji kantówki oprócz odpowiedniej wilgotności i jakości drewna niezwykle ważnym elementem będzie temperatura, a także wilgotność panująca na hali produkcyjnej - te czynniki będą wpływać na jakość spoiny klejowej, dlatego, zanim surowiec zostanie zabrany do procesów produkcji, powinien przez kilka dni pobyć na klimatyzowanej hali produkcyjnej. Jakość kantówki zależy również od jakości i precyzji wykonanego heblowania drewna, a następnie pilnowanie czasu klejenia, ciśnienia ustawionego na prasach i wilgotności temperatury powietrza.
Nietypowe rozwiązania w Richd.Anders
Producent kantówki okiennej Richd. Anders jest doświadczony w produkcji kantówki nietypowych rozmiarów, a także o zróżnicowanej budowie. Pomocne w przypadku wykonywania kantówki są rysunki techniczne, dzięki którym można sprawdzić, jak kantówka będzie profilowana, co pozwala w pełni wyeliminować przed sklejeniem wszelkich wad w drewnie, aby po wyprofilowaniu nie zostały odkryte.