Najlepsze Porady TechnologieCo to jest intranet? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Co to jest intranet?

Co to jest intranet? Intranet w firmie

Realizacja celów biznesowych wymaga stosowania odpowiednich narzędzi, które umożliwią sprawne i płynne zarządzanie procesami. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest sieć intranet. To narzędzie, które pozwala jednocześnie realizować funkcję informacyjną, organizacyjną i komunikacyjną. Polecane jest zarówno przedsiębiorstwom, jak też jednostkom użyteczności publicznej. Czym jest intranet i dlaczego warto wdrożyć go w organizacji?Czym jest intranet?
Intranet jest wewnętrzną siecią przedsiębiorstwa, która służy do zarządzania informacjami. Intranet można wykorzystywać do gromadzenia i wymiany dokumentacji, plików czy regulaminów. Jest to sieć lokalna, do której dostęp można uzyskać z poziomu przeglądarki internetowej. Wdrożenie intranetu w firmie ma przede wszystkim na celu usprawnienie codziennych procesów. Sieć pozwala zapewnić dostęp do wszystkich dokumentów w jednym miejscu, komunikowania się z innymi użytkownikami oraz wglądu do harmonogramów, danych na temat klientów i historii współpracy z nimi. Poszczególne moduły i funkcjonalności intranetu mogą różnić się w zależności od potrzeb firmy oraz charakteru zachodzących w niej procesów.

Jakie funkcjonalności oferuje intranet?
Dzięki sieci intranet można mieć dostęp do struktury organizacyjnej, w której można rozbudowywać profile pracowników. Oprócz danych takich jak numer telefonu, adres e-mail czy numer stanowiska, w profilu można również podać zakres obowiązków czy nawet aktualnie realizowane projekty przez pracownika. Po kliknięciu na daną osobę, możemy sprawdzić również jej podwładnych i przełożonych. Dzięki temu łatwo można wyszukiwać pracowników, którzy zajmują się w przedsiębiorstwie konkretnymi rzeczami. Wiele firm pozwala pracownikom na podawanie prywatnych informacji, np. o zainteresowaniach. Ma to na celu integrację zespołu. Intranet pozwala również na przekazywanie plików pomiędzy stanowiskami. W większości sieci intranetowych znajduje się opcja elektronicznych formularzy. Pracownik może dzięki temu np. złożyć wniosek o urlop, nie tracąc czasu na wypełnianie dokumentu i zanoszenie go do działu kadr. W ten sam sposób można rezerwować poszczególne zasoby firmy, np. samochód, salę konferencyjną, rzutnik i inne. Każda dobrze zaprojektowana sieć intranet, powinna posiadać również wyszukiwarkę, która pozwoli na odnalezienie poszczególnych dokumentów czy plików w rozbudowanej bazie. Warto również zadbać o opcję filtrowania czy sortowania wyników. Na ogół pracownik może również personalizować część informacji, które chce mieć wyświetlane na swojej tablicy.

Jakie korzyści zapewnia intranet?

Intranet to szereg korzyści zarówno dla pracowników, kadry zarządzającej jak też dla ogółu przedsiębiorstwa. Każdy z pracowników firmy ma dostęp do narzędzi, które ułatwiają organizację i realizację zadań. Może w łatwy sposób komunikować się z pozostałymi użytkownikami sieci, składać wnioski, czy wymieniać się informacjami. Dla kierownictwa, intranet jest doskonałym narzędziem, które umożliwia koordynację projektów, delegowanie zadań poszczególnym pracownikom czy monitorowanie ich pracy. Na tej podstawie można również szybko i łatwo generować raporty. Przedsiębiorstwo może z kolei skorzystać na obniżeniu kosztów działalności i usprawnieniu większości procesów. Platforma pozwoli zaoszczędzić czas, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności pracy. Intranet to także element budowania kultury organizacyjnej oraz kreowania pozytywnego wizerunku firmy, jako pracodawcy.

Dodaj komentarz

~Adam
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like
facebook unlike

Fajny artykuł

Porada Co to jest intranet?
Dodano:
facebook like 345
facebook unlike 1

Liczymy,że inspiracja Co to jest intranet? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Co to jest intranet?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Albert Szulc
Dodano:
facebook like 2
facebook unlike 0

ciekawa porada


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Pomocny artykuł
Przydatne porady
Na pewno wypróbuję tych metod
Pomocne porady
Liczymy,że nasza porada Jaki silnik wybrać przy kupnie...
Czy porada Jak upiększyć swoje auto? pomogła Ci się ? Może...
Przydatna porada
coś w tym jest