Najlepsze Porady TechnologieJak prawidłowo holować samochód? Kilka ważnych informacji Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak prawidłowo holować samochód? Kilka ważnych informacji

Jak prawidłowo holować samochód? Kilka ważnych informacji

Widok samochodu holowanego kojarzy nam się głownie z samochodem, który uległ awarii. A w rzeczywistości jest tak, że pomoc lawety lub autoholowania zasadna jest także w innych sytuacjach. Tak czy inaczej holowanie samochodu nie jest wymarzoną czynnością dla żadnego kierowcy. Jeśli jednak musisz odholować pojazd we wskazane miejsce, powinieneś wiedzieć, jak zrobić to tak, by nie stwarzać zagrożenia ani dla siebie, ani dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. 

Jeśli nie masz możliwości wezwania pomocy drogowej i jesteś zmuszony do skorzystania z holowania, obowiązuje Cię kilka przepisów, które reguluje Kodeks Drogowy. Jeśli nie dostosujesz się do nich, musisz liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu lub punktów karnych. Możesz jednak tego uniknąć. Jak?


Faktem jest, że w sytuacji holowania błędy może popełniać zarówno kierowca pojazdu holującego, jak i prowadzący pojazd holowany. Kierowcy bardzo często nie przestrzegają wymaganych, w trakcie holowania, prędkości. Dla przypomnienia - w terenie zabudowanym maksymalna prędkość holowania nie może być większa niż 30 km/h. Z kolei na obszarze niezabudowanym dopuszczalna prędkość jazdy zamyka się w ilości 60 km/h. Aby uniknąć mandatu i punktów karnych powinieneś zastosować się do tych wymogów. Policjanci bywają bardzo wyczuleni na tym punkcie.

Do najczęściej popełnianych błędów w czasie holowania należy brak odpowiedniej sygnalizacji manewrów przez pojazd holowany. Aby uniknąć tego błędu, kierowca samochodu holowanego także powinien sygnalizować zmianę kierunku ruchu lub zmianę pasa. Dlatego też samochód holowany nie powinien mieć włączonych świateł awaryjnych. Wówczas sygnalizowanie manewrów jest niemożliwe. Powinien mieć za to włączone światła pozycyjne. Odpowiednie oświetlenie obowiązuje także samochód holujący. W jego przypadku obowiązkiem są włączone światła mijania. 

A co z holowaniem na autostradzie? Cóż, w przypadku tego typu drogi nie ma możliwości holowania zepsutego samochodu przez pojazd do tego nieprzystosowany. Holowania na autostradzie może się podjąć tylko pojazd pomocy drogowej, który do tego celu przeznaczony. Z tym, że holowanie odbywa się tu tylko do najbliższego zjazdu lub parkingu. Istotne jest, aby masa samochodu holowanego nie przekraczała wagi pojazdu holującego. 

Niezwykle istotna jest także kwestia odpowiedniego połączenia i oznakowania. Samochód holowany musi mieć trójkąt ostrzegawczy umieszczony z tyłu, po lewej stronie. Zwróć też uwagę na kwestię połączenia obu pojazdów. Niespodziewane rozłączenie pojazdów może zakończyć się tragicznie. Dlatego też zawsze sprawdzaj sprzęt, którego chcesz użyć do połączenia samochodów. Nie używaj linki, która jest przetarta lub jej jakość budzi zastrzeżenia. Podobnie z drągiem. I pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości. W przypadku drąga holowniczego, odległość między pojazdami nie może przekraczać 3 metrów. Z kolei linka powinna mieć długość w przedziale od 4 do 6 metrów. Ona też powinna być dobrze widoczna, aby np. przechodzień na pasach nie znalazł się przypadkiem między samochodem holującym , a holowanym. Aby tego uniknąć, umieść na lince chorągiewki w kolorze czerwonym lub żółtym.

Dodaj komentarz

Porada Jak prawidłowo holować samochód? Kilka ważnych informacji
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 486
facebook unlike 1

Liczymy,że porada Jak prawidłowo holować samochód? Kilka ważnych informacji pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak prawidłowo holować samochód? Kilka ważnych informacji? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Hubert Gajewski
Dodano:
facebook like 2
facebook unlike 0

hmmm ciekawe

Józek
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Teraz w razie czego będę wiedział jak się zachować gdy bedzie trzeba holować samochó


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
Mamy nadzieję opis porady Jak zapisać plik do pdf? przydała Ci...
Czy porada Co to jest Internet security ? pomogła Ci się ?...
Liczymy,że nasza porada Jak zablokować reklamy w Internecie?...
Czy porada ISOFIX - zalety stosowania standardu w fotelikach...