Najlepsze Porady TechnologieJak rozpoznać bursztyn? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak rozpoznać bursztyn?

Jak rozpoznać bursztyn? © pixabay.com

W jaki sposób sprawdzić, czy bursztyny, które mamy są prawdziwe? Na rynku istnieje wiele podróbek, które ciężko gołym okiem odróżnić od oryginalnych prawdziwych bursztynów. Istnieją jednak proste i nieinwazyjne metody na sprawdzenie, czy posiadane przez nas kamienie są bardzo dobrą podróbką, czy rzeczywiście prawdziwym skarbem.


Sposoby na sprawdzenie bursztynu

Żeby rozpoznać bursztyn wystarczy zastosować prosty test, a jest kilka takich możliwości. I co najważniejsze można to zrobić zupełnie samodzielnie, bez konieczności używania jakoś specjalnych środków.

Pierwsza bardzo dobra metoda na rozpoznanie prawdziwego bursztynu to tzw. test statyczny. To bardzo proste. Najpierw energicznie przez około 30 sekund nalezy pocierać kamieniem. Potem wystarczy sprawdzić, czy będzie on przyciągał np. włosy, albo drobne skrawki papieru. Prawdziwy bursztyn, naładowany elektrycznością, powinien bez problemu przyciągać wszelkie takie rzeczy. Jeżeli tak się nie stanie, to mamy do czynienia z podróbką.

Inny test, to test właściwości fizycznych. Tego rodzaju test polega na obserwacji pewnych właściwości bursztynu. Bursztyn na przykład bez problemu unosi się w wodzie słonej. Żeby to sprawdzić wystarczy przygotować odpowiedni roztwór wody z solą. Ten prawdziwy bursztyn będzie się lekko unosił na powierzchni słonej wody, ewentualnie jeżeli jest ciężki to będzie tonął, ale bardzo powoli.

I jest jeszcze ostatni test, z tym, że ten może uszkodzić bursztyn, albo całkowicie go zniszczyć. Trzeba rozgrzać pinezkę, a potem dotknąć nią powierzchnię kamienia. Jeżeli kamień się roztopi, roztaczając jednocześnie przyjemną woń, to znaczy, że jest to prawdziwy bursztyn. Jednak, jeżeli zależy nam na zachowaniu bursztynu, nie polecamy tej metody. Wszystkie te metody z powodzeniem pozwolą ocenić, czy posiadamy prawdziwe bursztyny, czy tylko podrobione kamienie.

Dodaj komentarz

Jerzy
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Ciekawe porady, oferuje ta strona.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Uchwyty magnetyczne są najlepsze - magnesują też bita dzięki...
Bardzo ciekawa metoda obróbki
Marka Hasborg ma świetną jakość sprzętu do kuchni.
Moja szlifierka kątowa potrzebowała naprawy i serwis narzędzi...