Najlepsze Porady TechnologieJak wygląda praca zawodowego kierowcy?

Jak wygląda praca zawodowego kierowcy?

Jak wygląda praca zawodowego kierowcy?

Lubisz jeździć samochodem na długie dystanse? Umiesz poradzić sobie nawet w stresujących sytuacjach? Jeżeli tak, to możesz rozważyć podjęcie kariery kierowcy. Wspomniana ścieżka zawodowa nie tylko zapewni Ci dobre wynagrodzenie, ale również da możliwość poznania świata. Zapotrzebowanie na pracę w zawodzie kierowca jest bardzo wysokie, dlatego wielu miłośników motoryzacji decyduje się na prowadzenie kariery zawodowej właśnie w tym kierunku. Co musisz wiedzieć na temat zawodu kierowcy? Jakie warunki musisz spełnić, aby zostać zawodowym kierowcą?


Kim jest zawodowy kierowca?

Zawodowy kierowca to zawód prosty, ale tylko z pozoru. Kierowca ciężarówki musi przystosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, jak również podczas załadunku lub rozładunku towaru. Zawodowy kierowca spędza ogromną ilość czasu "za kółkiem", tak więc jego praca nierzadko związana jest z pracą z daleka od domu. Kierowca ma również obowiązek utrzymywać swój pojazd w dobrym stanie technicznym, ponieważ na czas transportu to właśnie on jest jego drugim domem. Oczywiście inaczej będzie wyglądać praca kierowcy ciężarówki, kierowcy autobusu czy kierowcy taksówki, jednakże w każdym z tych przypadków zawód ten wiąże się z ogromną presją czasu i odpowiedzialnością nie tylko za przewożony towar, ale również za innych uczestników ruchu drogowego.

Czym zajmuje się kierowca?

  • dbaniem o dobry stan techniczny pojazdu,
  • załadunkiem i rozładunkiem towaru,
  • przewożeniem towaru nawet na długodystansowych trasach,
  • przewożeniem ludzi.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się kierowca?

  • Zawodowy kierowca jest wymagającym zawodem, przy którym nie tylko trzeba lubić jazdę, ale również wykazywać się pewnymi predyspozycjami, m.in. odpornością psychiczną, podzielnością uwagi, wytrzymałością na długi wysiłek, a także zdolnością koncentracji.
  • Przydatna w zawodzie kierowcy będzie wyobraźnia przestrzenna, dobra pamięć i orientacja w terenie, która umożliwi nam szybkie odnalezienie się w każdej sytuacji.
  • Kierowca zawodowy powinien być osobą charakteryzującą się szybkim refleksem i spostrzegawczością, aby natychmiast reagować na niespodziewane sytuacje ruchu drogowego.

Jakie są wymagania do zostania kierowcą?

  • Osoba na stanowisku kierowcy powinna mieć prawo jazdy przystosowane do kategorii, której pojazdem będzie się poruszać.
  • Kierowca zawodowy w celu otrzymania prawa jazdy na samochody ciężarowe musi mieć świadectwo kwalifikacji.
  • Zawodowy kierowca powinien mieć przeprowadzone badania psychotechniczne, a także badania zdrowotne.

Gdzie zawodowy kierowca znajdzie pracę?

Zawodowy kierowca może znaleźć pracę w firmie przewozowej na krótkich dystansach, czyli w autobusach komunikacji miejskiej, autach dostawczych czy taksówkach, jak również na długich dystansach, np. kursach międzynarodowych. Kierowca zawodowy może również pracować w firmie transportującej produkty codziennego użytku lub substancje niebezpieczne.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Bardzo ciekawy artykuł o tworzeniu części do tuningu.
Bardzo przydatne urządzenie, mam i używam często.
Super porady
Nie wiedziałem ze mozna blokwać reklamy - przegladanie portali...