Najlepsze Porady TechnologieJak zabezpieczyć komputer przed atakiem wirusów? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak zabezpieczyć komputer przed atakiem wirusów?

Jak zabezpieczyć komputer przed atakiem wirusów? Wirus komputerowy

Komputer to źródło naszych danych osobowych: haseł, prywatnych zdjęć i filmów, a także ważnych plików związanych z aspektem finansowym. Atak wirusa nie tylko może uniemożliwić dostęp do danych poprzez zaburzenie logicznej struktury dysków, ale również spowodować fizyczne uszkodzenie komputera, które będzie związane z koniecznością wymiany sprzętu lub równie kosztownej naprawy. Zatem jak zabezpieczyć wcześniej komputer, aby nie zaatakował go wirus? Wszystkiego dowiesz się w poniższym tekście.


1. Postaw na dobrego antywirusa
Przede wszystkim zainstaluje oprogramowanie antywirusowe, dzięki któremu będziesz mógł skanować komputer, a wszelkie podejrzane pliki umieścić w kwarantannie lub całkowicie usunąć z komputera, zanim wyrządzą jakąkolwiek szkodę. Jeżeli nie jesteś pewny, jakiego antywirusa wybrać przetestuj kilka opcji w okresie próbnym, a później wykup licencję do odpowiadającego ci antywirusa.

2. Aktualizuj oprogramowania
Niezwykle ważne jest regularne aktualizowanie oprogramowań, ponieważ nowe zagrożenia pojawiają się codziennie, a nasz stary antywirus może nie być przygotowany bez aktualizacji do walki z nimi lub w ogóle do ich wykrycia. Oprócz aktualizacji oprogramowania z dostępnymi nowinkami warto przynajmniej raz w tygodniu wykonać skanowanie wszystkich dysków w poszukiwaniu zagrożenia.

3. Nie ufaj wszystkim plikom
Otwierasz wszystkie załączniki, które dostajesz w mailach od nieznanych nadawców? Popełniasz ogromny błąd. Często są one nadmierne napakowane wirusami oraz złośliwymi oprogramowaniami. Szczególnie niebezpieczne są pliki aktywne, to jest zakończone odnośnikiem .exe lub .dll.

4. Zapora ogniowa, czyli Firewall
W używanej przeglądarce internetowej nie powinieneś zapomnieć o zainstalowaniu Firewall'a, ponieważ będzie on ostrzegał Cię przed podejrzanymi działaniami, które związane są z otwieraną stroną internetową. Co więcej, Firewall jest znany ze skutecznego blokowania hakerów oraz wirusów.

5. Zachowaj ostrożność
Swoją ostrożność powinieneś zachować, jeżeli wchodzić na strony internetowe, na których jeszcze nigdy nie byłeś, a co gorsza pobierasz z nich pliki. Uruchomienie ściągniętego pliku lub programu zazwyczaj związane jest z niebezpieczeństwem. Co więcej, należy uważać, logując się na portale internetowe — niektórzy hakery wytwarzają fałszywe podstrony, na które bez najmniejszego pojęcia wpiszesz wszystkie swoje dane, które zostaną nikczemnie wykorzystane.

6. Kopie zapasowe
Nie zapomnij o tworzeniu kopii zapasowych na różnych nośnikach pamięci, np. płytach CD lub DVD — jeżeli zostaną zainfekowane pliki na komputerze, zawsze będziesz miał kopię zapasową na innym nośniku.

7. Więcej nie znaczy lepiej
Nadmiar programów antywirusowych nie uchroni cię przed atakami wirusów bardziej niż jeden antywirus. Co więcej, takie działanie może doprowadzić do ich sprzecznego działania — będą wykrywały siebie nawzajem jako szkodliwe oprogramowania, co doprowadzi do tego, że mogą się same usunąć. Najlepiej korzystać jest z jednego programu antywirusowego, a także jednej zapory Firewall.

8. Odpowiednia przeglądarka
Nie korzystaj z pierwszej lepszej przeglądarki internetowej — warto wybrać taki model, który jest bezpieczny i nie posiada usterek. Większość wirusów dostaje się do komputera właśnie za pośrednictwem przeglądarki — należy również wyłączyć wykonywanie skryptów lokalnych.

9. Blokowanie wyskakujących okien
Niezwykle cennym zabiegiem jest używanie funkcji blokowania wyskakujących okienek w przeglądarce — zazwyczaj jest to spam reklamowy, jednakże w niektórych reklamach mogą czaić się złośliwe oprogramowania.

Dodaj komentarz

Marta
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Przydatne porady, jak poprawić bezpieczeństwo swojego komputera i swoich danych.

~Igor
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

9 porad które warto przeszczekać aby uchronić nasz komputer przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem, które może uszkodzić nam sprzęt albo wykraść nasze dane osobowe.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Nauka ekonomicznej techniki jazdy jest przydatna jeśli chce...
porada: Tania sklejka
Zakupy w sieci dzisiaj to doskonałe rozwiązanie, warto szukać...
Smartfony pełnią co raz więcej funkcji i ułatwiają nam życie...
Ciekawy materiał. Nie sądziłam, że może mieć tyle zastosowań.