09.02.2024

Monitoring domu – zalety kamer obrotowych

Monitoring domu – zalety kamer obrotowych

Ocena artykułu

Na podstawie 4 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Kamera obrotowa to bardzo dobry wybór, jeśli chcesz obserwować większą przestrzeń na posesji lub w budynku. Kamerą PTZ możesz sterować nawet za pomocą aplikacji w smartfonie. Tego typu urządzenia mają także wiele innych zalet.

Do monitoringu całego, dużego pomieszczenia lub większych fragmentów posesji wystarczy jedno urządzenie – kamera PTZ. Aby poznać zalety modelu obrotowego, najpierw warto przyjrzeć się jego budowie.


Co to jest kamera obrotowa?

Zamiast nazwy kamera obrotowa często używa się skrótu PTZ, pochodzącego od trzech angielskich słów: pan, tilt i zoom. Słowa te określają podstawowe funkcjonalności modelu obrotowego. Obiektyw osadzony jest w czaszy, która obraca się w poziomie i w pionie. Dodatkowo sprzęt został wyposażony w zoom. Rodzina kamer PTZ jest bardzo duża – najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu mają szerokie zastosowanie w monitoringu miejskim, z kolei prostsze modele, bezprzewodowe, możesz zainstalować w swoim domu. 

Podstawową zaletą kamer obrotowych jest fakt, że można nimi monitorować większe obszary niż za pomocą modeli standardowych. Jak to działa, wyjaśniają specjaliści Internetowego Centrum Zabezpieczeń Ivolta: „Operator monitoringu programuje trasy patrolowe, na podstawie których czasza kamery się porusza. Najczęściej odbywa się to w powtarzalnych sekwencjach. Aby monitoring był skuteczny, modele PTZ wyposażone zostały w czujnik ruchu. Po wykryciu ruchu kamera przerywa zaprogramowaną trasę patrolową i kieruje obiektyw w stronę, z której pochodzi sygnał. Dzięki temu nie ma ryzyka, że jakieś zdarzenie na posesji lub w pomieszczeniu ujdzie uwadze systemu monitoringu”. 

Oczywiście urządzenie można obsługiwać manualnie, podczas podglądu obrazu w czasie rzeczywistym. Nowoczesne kamery obrotowe IP sterowane są za pomocą aplikacji w smartfonie, która umożliwia skierowanie obiektywu w wybranym kierunku. 

Zalety kamer PTZ

Podstawową zaletą kamery obrotowej jest fakt, że obejmuje ona swoim zasięgiem całe pomieszczenie lub większy fragment posesji. Modele stacjonarne, nawet te o szerokim kącie widzenia, nie są w stanie objąć całej przestrzeni. Zawsze będzie istniało miejsce, które nie jest monitorowane. W przypadku kamery obrotowej nie ma tego problemu. Co więcej, takie urządzenie doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie jest problem z montażem większej liczby standardowych modeli.

Użytkownicy kamer obrotowych najbardziej cenią możliwość sterowania obiektywem w dowolnym kierunku oraz przybliżenia wybranego elementu obrazu. To naturalne, że sprzęt, który dobrze sprawdza się w trudnych do monitorowania obszarach, takich jak przestrzeń miejska czy hale handlowe, będzie odpowiedni również do monitorowania posesji oraz mniejszych pomieszczeń. Wewnętrzna kamera obrotowa w domu świetnie sprawdza się w roli niani elektronicznej. Właściciele zwierząt domowych także cenią sobie jej rozszerzone funkcjonalności, szczególnie modelu z dwukierunkowym audio, ponieważ wówczas mogą zadbać o samopoczucie pupila, nawet będąc w pracy.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(4)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Mam monitoring na zewnątrz mojego domu, daje to większe poczucie bezpieczeństwa domowników.
~Ewa
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Od dawna zastanawiam się nad zamontowaniem kamer.
~Basia
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Mamy nadzieję porada Monitoring domu – zalety kamer obrotowych pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Monitoring domu – zalety kamer obrotowych? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Monitoring domu – zalety kamer obrotowych
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Fryderyk Kalinowski
09.02.2024

Nowe artykuły

Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Trend zero waste staje się coraz bardziej popularny, a firmy z różnych branż starają się dostosować swoje działania do zasad ekologii i dbałości o środowisko. W kontekście produkcji i montażu okien PVC, również istnieje wiele możliwości, aby ograniczyć ilość odpadów generowanych podczas tych procesów. W artykule przedstawimy, jak firma Hensfort, jako producent okien PVC, dostosowuje swoje działania do zasad zero waste, oraz jak klienci mogą skorzystać z tej ekologicznej oferty.
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Przed dokonaniem zakupu okien PVC wielu z nas zastanawia się, jak sprawdzić jakość tego rodzaju stolarki otworowej. Okna PVC są popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, izolację cieplną i akustyczną, a także łatwość
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Hałas miejski jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musimy zmierzyć się na co dzień. Szum ulic, hałas samochodów, czy nawet dźwięki pochodzące z pobliskich przedsiębiorstw - wszystkie te dźwięki mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia codziennego. Dlatego też, jeśli zmagamy się z problemem hałasu, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może okazać się inwestycja w wysokiej jakości okna PVC, które znacząco zminimalizują przedostający się do naszego domu lub mieszkania hałas.
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności