Najlepsze Porady TechnologieO czym warto pamiętać robiąc zakupy w sklepie z elektroniką? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

O czym warto pamiętać robiąc zakupy w sklepie z elektroniką?

O czym warto pamiętać robiąc zakupy w sklepie z elektroniką? Sprzęt elektroniczny

Zakup sprzętu AGD czy RTV wiąże się z dużym wydatkiem. Sprzedawcy, którzy chcą zarobić dodatkowo na swoich klientach mogą jednak posuwać się do działań, które nierzadko balansują na granicy prawa. Jak chronić się przed niepotrzebnymi wydatkami i na co uważać podczas zakupów w sklepie z elektroniką?


Przedłużona gwarancja - czy warto wykupić?

Podczas zakupu wartościowego sprzętu w 99% przypadkach będziemy namawiani na wykupienie przedłużonej gwarancji. Najczęściej jej koszt to 10-30% wartości danego sprzętu. Niestety, to co określane jest jako "gwarancja", w rzeczywistości wcale gwarancją nią nie jest, bo tej - z mocy prawa, może udzielić nam wyłącznie producent urządzenia. Za co w takim razie płacimy? Za polisę, której udziela nam firma ubezpieczeniowa, z którą sklep ma podpisany kontrakt. Za sprzedaż polis, sklep otrzymuje prowizje, natomiast korzyści jakie wynikają z takiej umowy dla kupującego są zazwyczaj wątpliwe. Oczywiście w niektórych przypadkach ubezpieczenie sprzętu może się opłacać, jednak w takim przypadku należy dokładnie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) zwracając szczególną uwagę na wyłączenia. W przypadku telefonów komórkowych, ubezpieczenie może nie obejmować często stłuczenia ekranu, a w przypadku laptopów nie będzie chroniło przed zalaniem. Dodatkowo z wielu tego typy polis można skorzystać tylko jeden raz, nawet jeśli wciąż obowiązuje okres ochronny. 

Reklamacja bez paragonu - czy jest możliwa?

Wielu sprzedawców odmawia udzielenia reklamacji, jeśli klient nie przedstawi paragonu. Tymczasem decyzją UOKiK paragon nie jest niezbędny do udzielenia reklamacji. Jeśli uległ on zniszczeniu, zblakł lub zaginął, dowodem zakupu może być wyciąg z konta bankowego, potwierdzenie płatności kartą, a nawet oświadczenie pisemne świadka, który towarzyszył nam w trakcie dokonywania zakupu. 

Ubezpieczenie ratalne - czy jest obowiązkowe?

Klienci, którzy potrzebują zakupić dane urządzenie, a nie dysponują odpowiednią gotówką, często decydują się na zakup w systemie ratalnym. Wielu sprzedawców w takich przypadkach wprowadza klientów w błąd, informując, że kredyt trzeba obowiązkowo ubezpieczyć. Tymczasem ta opcja zabezpieczenia powinna być zawsze świadomą decyzją kupującego. W polskim prawie nie ma obowiązku ubezpieczania kredytów. Sprzedawcy często straszą klienta, że brak ubezpieczenia będzie skutkował odmowną decyzją banku, jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. 

Rękojmia - kiedy przysługuje?

Większość osób nie ma nawet świadomości, że oprócz gwarancji producenta istnieje coś takiego jak rękojmia. Większość sprzedawców także o niej nie wspomina, bo jest ona dla nich bardzo niewygodna. Rękojmia przysługuje w każdym przypadku, gdy zakupiony przez nas sprzęt wykaże wady i niezgodność z umową. Rękojmia obowiązuje także w tym przypadku, gdy producent nie udzielił gwarancji. Według Kodeksu Cywilnego, w takich przypadkach odpowiedzialność za wadliwy sprzęt ponosi sprzedawca. Rękojmia umożliwia również klientowi zażądanie, co sklep powinien zrobić z uszkodzonym sprzętem. Można w takim przypadku zażądać wymiany towaru na nowy, obniżenia jego wartości lub zwrotu pieniędzy. Sprzedawca może odmówić spełnienia naszego żądania tylko w niektórych przypadkach określonych prawnie (na przykład gdy naprawa uszkodzonego urządzenia byłaby droższa od jego wymiany na nowy towar). Rękojmia obowiązuje 24 miesiące od daty zakupu. 

Dodaj komentarz

Porada O czym warto pamiętać robiąc zakupy w sklepie z elektroniką?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 210
facebook unlike 1

Liczymy,że porada O czym warto pamiętać robiąc zakupy w sklepie z elektroniką? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema O czym warto pamiętać robiąc zakupy w sklepie z elektroniką?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Maja Kaczmarczyk
Dodano:
facebook like 2
facebook unlike 0

proste i banalne

Edyta
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Warto wiedzieć o tej całej rękojmi


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
hmmm ciekawe
Czy inspiracja Jak wyposażyć piekarnię? przydała Ci się ? Może...
hmmm ciekawe
coś w tym jest