09.02.2024

Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie

Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Marcin Kaczmarek

Marcin jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatem podróży i ekspertem od turystyki. Jego artykuły oferują praktyczne porady dotyczące planowania wyjazdów, szukania tanich lotów oraz odkrywania ukrytych atrakcji turystycznych.

Udostępnij

Zima to trudny okres dla wielu kierowców. Muszą oni radzić sobie nie tylko ze śniegiem i śliską nawierzchnią dróg, ale również parującymi szybami, które utrudniają jazdę. O ile na opady śniegu czy gołoledź nie mamy wpływu, to jednak z tą ostatnią niedogodnością możemy sobie poradzić. Zobacz, w jaki sposób zapobiec osadzaniu się pary na szybach samochodu.


Dlaczego szyby parują?

Zima ma to do siebie, że po odpaleniu silnika samochodu powstaje różnica temperatur w wyniku której szyby parują. Dla osób, które rano spieszą się do pracy może być to mało komfortowa sytuacja, bo trzeba poświęcić codziennie kilka minut na to, aby aby szyby odparowały. Na zaparowane szyby w samochodzie mogą mieć wpływ również inne czynniki. Najczęstszym z nich jest niesprawna klimatyzacja lub układ wentylacyjny w samochodzie, czy nawet wilgoć wynikająca z zaniedbania wnętrza.

Sposoby na zaparowane szyby

Włącz klimatyzację
Jeśli tylko posiadasz układ klimatyzacji w swoim pojeździe, uruchom go. Klimatyzacja nie służy wyłącznie do schładzania wnętrza samochodu podczas upałów. Można korzystać z niej również podczas deszczu, czy dużej wilgoci. Jeśli masz zaparowane szyby, możesz włączyć ciepły nawiew na przednią i tylną szybę. Suche powietrze z łatwością powinno poradzić sobie z parą. Jeżeli klimatyzacja okaże się niepomocna, prawdopodobnie trzeba sprawdzić i w razie potrzeby wymienić filtr powietrza. Często gromadzi się w nim kurz, brud i inne zanieczyszczenia, które magazynują wilgoć.

Pozbądź się wilgoci
Wsiadając do samochodu wnosimy do niego często błoto, śnieg i wodę. Zazwyczaj są to na tyle niewielkie ilości, że szybko wysychają. Gdy na zewnątrz zrobi się chłodniej, woda nie odparowuje jednak tak szybko, szczególnie jeśli jeździmy na co dzień na krótkich trasach i samochód nie ma możliwości się nagrzać. Przez to w kabinie pojazdu tworzy się wilgoć. Chcąc się jej pozbyć, warto zainwestować w skraplacze, które można zakupić między innymi w sklepach budowlanych. Jednym z najprostszych sposobów jest również umieszczenie starych gazet na tylnej kanapie, pod dywanikami i w bagażniku, które należy pozostawić na kilka dni. Papier wyciągnie z tych miejsc wilgoć. Od czasu do czasu warto również przewietrzyć samochód i posprzątać wnętrze. Powinniśmy zwracać uwagę zwłaszcza na piasek, który absorbuje wodę i sprawia, że wilgoć utrzymuje się dłużej.

Pianka do golenia
Prostym sposobem, dzięki któremu na jakiś czas zabezpieczymy szyby samochodu przed osadzaniem się na nich pary, jest pianka do golenia. Wystarczy nałożyć ją na szyby i wytrzeć do sucha. W ten sposób przez kilka dni szyby nie powinny parować. W wielu sklepach znajdziesz również specjalne preparaty przeciw parowaniu szyb., tzw. "antypary".

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Mamy nadzieję inspiracja Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Wiktor Kamiński
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności