W XXI wieku prężnie rozwija się kult czczenia piękna — wysportowanego ciała oraz skóry bez skaz. Patrząc na modelki instagramowe, zastanawiasz się, dlaczego one mają idealną skórę, a Ty nie? Wydajesz ogromne pieniądze na kremy, kosmetyki, zabiegi w salonach piękności i nie widzisz efektów? Prawdopodobnie wina leży w Twoim złych nawykach pielęgnacyjnych. Przedstawiamy wam 10 grzechów głównych, które w przestrzeni łazienki popełnia większość z nas!
1. Zbyt mocne wycieranie ciała ręcznikiem
Po szybkim prysznicu wyskakujesz z kabiny i szorujesz swoje ciało ręcznikiem... No właśnie, szorujesz! Pośpiech nie jest dobrym czynnikiem sprawczym dla naszej skóry. Poprzez bezwzględne wycieranie delikatnych części ciała ręcznikiem można je uszkodzić, a także nabawić się podrażnień. Delikatne osuszanie skóry materiałem o miękkiej strukturze, np.: bawełnianą podkoszulką powinno być znacznie przyjemniejsze i korzystniejsze dla skóry.
2. Częsty peeling
Peeling usuwa z naszego ciała martwy naskórek, dzięki czemu skóra nabiera naturalnego blasku i jędrności. Peeling zazwyczaj przeznaczony jest do stosowania 2 razy w tygodniu (jeśli nasza skóra jest mieszana lub tłusta), w przypadku skóry suchej i wrażliwej znacznie rzadziej. Codzienny peeling nie złagodzi problemów i niedoskonałości — zbyt częste złuszczanie może doprowadzić do okropnych podrażnień i przesuszeń skóry.
3. Nie zapomnij o balsamie!
Jeśli po prysznicu od razu się ubierasz, popełniasz błąd! Po kąpieli warto rozprowadzić po powierzchni ciała nawilżający balsam, który sprawi, że skóra będzie jędrna i sprężysta. Substancje aktywne umieszczone w poszczególnych balsamach sprawiają, że cellulit ulega zmniejszeniu.
4. Zbyt gorąca woda
Ciepły prysznic to marzenie każdego z nas, szczególnie po długim, chłodnym i deszczowym dniu. Niestety, strumienie gorącej wody niszczą ochronną warstwę skóry, narażając ją na podrażnienia oraz nadmierne łuszczenie. Ciepła woda „relaksuje” komórki ciała, co nieraz może prowadzić do zwiększenia cellulitu! Staraj się delikatnie ochładzać wodę. Może kiedyś zainteresują Cię zimne prysznice, z którymi wiąże się wiele pozytywnych właściwości prozdrowotnych.
5. Gąbka do mycia ciała
Gąbki są siedliskami bakterii — gromadzą się na nich kosmetyki, pot, brud, jak również martwy naskórek. Nie korzystajcie ze starych gąbek! Należy je regularnie wymieniać, jak również dbać o ich prawidłowe umieszczenie po kąpieli, aby miały możliwość wyschnięcia.
6. Typ skóry, a kosmetyki
Jesteś osobą, która w sklepie bierze do ręki pierwszy lepszy krem do twarzy? Jeśli nie zwracasz uwagi, dla kogo przeznaczony jest produkt oraz jakie właściwości ze sobą niesie, nie licz na idealną skórę! Kosmetyki przeznaczone do skóry suchej i wrażliwej drastycznie różnią się od tych przeznaczonych do skóry mieszanej i tłustej. Często zastosowanie źle dobranego kosmetyku będzie owocowało reakcjami alergicznymi. Dlatego pamiętaj, gdy następnym razem będziesz kupowała kosmetyki, najpierw zobacz czy jest to dla Ciebie odpowiedni produkt.
7. Nienaturalny skład kosmetyków
Większość kosmetyków kojarzy się ze wspaniałym zapachem, którego aromat utrzymuje się na nas niezwykle długo. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego tak się dzieje? Większość perfumowanych kosmetyków ma nienaturalny skład, co może prowadzić do alergii, jak również groźnych chorób. Warto pamiętać, że produkty, które wcieramy w nasze ciało, pochłaniane są w znacznych ilościach do wewnętrznego obiegu organizmu.
8. Krem UV
Na koniec najważniejsze! Bezwzględnie powinniśmy stosować kremy z filtrem UV i to nawet kilka razy dziennie. Piękna skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia i pielęgnacji, dlatego, zanim wystawisz ją na niekorzystne działanie promieni UV, użyj wysokiej jakości kremu chroniącego. Jeśli tego nie zrobisz, proces starzenia się skóry może zostać przyśpieszony.