09.02.2024

6 rzeczy, o których warto wiedzieć, zanim udasz się w podróż do Indii

6 rzeczy, o których warto wiedzieć, zanim udasz się w podróż do Indii

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Indie to państwo, które położone jest w Południowej Azji — nie tylko zachwyca przepięknymi krajobrazami, ale również wprawia w oniemienie bogatym zapleczem kulturowym oraz niepowtarzalną architekturą. Indie kojarzą się również z wielobarwnością, zgiełkiem oraz jednym słowem różnorodnością kultur, zachowań, a także spotykanych osobowości. Turystów przyciąga właśnie ta odmienność kulturowa, która z jednej strony jest intrygująca, a z drugiej należy pamiętać, że przed wyjazdem do Indii, warto się odpowiednio przygotować, aby wyjazd nie skończył się niemiłą niespodzianką.


1. Kiedy jest najlepszy czas, aby wybrać się do Indii?
Oczywiście wszystko jest zależne od miejsca, do którego planujesz wyjechać, ponieważ Indie są rozległym krajem. Jedną z najdogodniejszych pór, w których warto wybrać się do tego wielokulturowego państwa, jest sezon od października do końca marca - nie doświadczysz wtedy nieprzyjemnych skoków temperatur, które potrafią być nadzwyczaj wysokie. Warto wiedzieć, że w miesiącach „wakacyjnych” w Indiach panuje zagrożenie monsunu — cała sytuacja związana jest z nadmiernymi opadami, które nie będą korzystne w zwiedzaniu. W czerwcu oraz lipcu można jednak wybrać się w górskie obszary kraju, w których będzie panowała umiarkowana temperatura.

2. Tanie loty i wiza
Z Polski do Indii można dotrzeć w prosty i dogodny sposób, ponieważ wielu przewoźników oferuje takie loty. Samoloty to powszechny środek transportu do Indii, dlatego też ceny nie są nadmiernie zawyżone — loty last minute często potrafią być świetną okazją do rozpoczęcia kilkutygodniowej podróży. Oczywiście, jeżeli chcesz udać się do Indii, musisz wyrobić wizę, która będzie przepustką do kraju — możesz ją uzyskać w ambasadzie lub poprzez internet (zazwyczaj ta wersja ważna jest przez 60 dni i można się o nią starać nawet do tygodnia przed wyjazdem).

3. Konieczne szczepienia i leki
Indie to kraj, którego standardy higieniczne znacznie różnią się od znanych przez nas standardów, tak samo rzecz ma się z florą bakteryjną oraz bakteriami, które rozwijają się w tamtejszym klimacie. Podczas wyjazdu należy na siebie uważać — jedną z bezpieczniejszych opcji jest zaszczepienie się przeciwko WZW typu A oraz durowi brzusznemu — jest to absolutne minimum, jeżeli myślimy o podróżach w kierunku Azji. Jadąc do Indii, warto rozważyć także szczepionki przeciwko wściekliźnie, ponieważ dużym problemem, z którym mierzą się Indie, są bezdomne i nieszczepione psy, a także małpy, które można spotkać wbrew pozorom nie tylko w miastach, ale też i w miastach.

4. Przestrzegaj obyczajów
Przebywając w Indiach, zetkniesz się nie tylko z inną kulturą, ale również z inną mentalnością ludzką. Dla lokalnych mieszkańców będziesz atrakcją, dlatego nie zdziw się, jeżeli ktoś będzie chciał sobie zrobić z tobą zdjęcie — szczególnie dużą radość sprawi to dzieciom, które będą próbowały wyłudzić od Ciebie trochę smakołyków, które masz w kieszeniach. W Indiach nie istnieją również ustalone ceny w sklepach — nie bój się targować, z pewnością ustalisz cenę, która będzie sprzyjać twojemu portfelowi. Pamiętaj, aby w takich chwilach nie dać się oszukać — nieraz jakość może nie być warta twoich pieniędzy. Szokującym widokiem z pewnością będzie duży odsetek żebraków, którzy proszą o pieniądze — oczywiście ciężko takim osobom odmówić, jednakże dla większości z nich jest to zwykły sposób na wyłudzenie pieniędzy — celowo okaleczają swoje ciało, aby zdobyć jak najlepsze zyski. Jeżeli do Indii jedziesz ze swoją drugą połówką, postaraj się nie okazywać zbyt wielu uczuć, ponieważ ludzie mogą zacząć na ciebie patrzeć dość nieprzychylnym wzrokiem.

5. Bezpieczeństwo
Podróżując po Indiach, powinieneś zachować zdrowy rozsądek oraz zdolność logicznego myślenia. W tłumach grasują kieszonkowcy, a po zmroku nie należy przechadzać się po nieznajomych uliczkach. Nie podawaj nikomu swoich danych osobowych oraz miejsca, w którym przebywasz, nawet jeżeli twój rozmówca jest nadzwyczaj uprzejmy i grzeczny. W niektórych częściach Indii wciąż dochodzi do wymiany broni oraz ataków terrorystycznych, które są związane z niepewną sytuacją autonomii poszczególnych regionów. A na końcu sprawa krów, które często spacerują sobie uliczkami miasta — chociaż są przyzwyczajone do człowieka, to lepiej ich nie zaczepiać, ponieważ mogą Cię zaatakować.

6. Co ze sobą zabrać?
Jeżeli liczysz na spokojniejsze wakacje, możesz spakować się do walizki, jednakże jeżeli oczekujesz wielu wypraw związanych z przemieszczaniem się komunikacją miejską, najpotrzebniejsze rzeczy spakuj do plecaka. Wszystkie dokumenty, telefon, oraz większe sumy pieniędzy, warto trzymać w dodatkowej saszetce, którą będziesz nosił pod ubraniem — w taki sposób na pewno ich nie stracisz. Koniecznie zaopatrz się w mocny krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, a także nakrycie głowy.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Przydatne rady, przede wszystkim, fragment o szczepionkach i lekach jakich użyć gdy chcemy wyjechać do Indii.
~Jan
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Azja Południowa chyba nigdy nie przestanie mnie zachwycać.
~Sabina
09.02.2024

Nowe artykuły

Co to jest najpiękniejszy domek do wynajęcia w Radawie wśród lasów iglastych?
Co to jest najpiękniejszy domek do wynajęcia w Radawie wśród lasów iglastych?
Radawa to malownicza miejscowość położona w sercu lasów iglastych. To właśnie tutaj znajduje się najpiękniejszy domek do wynajęcia, który oferuje niepowtarzalne doznania związane z bliskością natury i możliwością
Różnice między maszynami pakującymi dla branży spożywczej oraz przemysłowej
Różnice między maszynami pakującymi dla branży spożywczej oraz przemysłowej
Pakowanie produktów to kluczowy element w wielu sektorach przemysłu, od branży spożywczej po przemysł ciężki. Odpowiednie opakowanie zapewnia nie tylko ochronę produktu, ale także wpływa na efektywność procesów
Technologia CNC i jej rola w nowoczesnym meblarstwie
Technologia CNC i jej rola w nowoczesnym meblarstwie
Współczesne meblarstwo, będące integralną częścią dziedziny wzornictwa i produkcji, znajduje się w dynamicznym procesie przemian, podążając za nieustannym postępem technologicznym i niezbędnymi adaptacjami do zmieniających się
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności