6 schorzeń, z którymi nie zaleca latać się samolotem

Latanie samolotem jest w dzisiejszych czasach niezwykle powszechnym zjawiskiem tak jak niegdyś podróże pociągami. Samolotem wybieramy się w podróże o większym dystansie kilometrów, dzięki czemu oszczędzamy czas, który przeznaczylibyśmy, poruszając się innymi środkami transportu. Transport lotniczy należy do jednym z najbezpieczniejszych oraz najwygodniejszych rozwiązań, jednakże nie jest zalecany każdemu. Komu latania samolotem może zaszkodzić i które schorzenia są poważnym przeciwwskazaniem do korzystania z tego środka transportu.
1. Choroby układu oddechowego
Przy starcie oraz lądowaniu często pojawiają się przeciążenia, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia atmosferycznego w samolocie. Oddychanie staje się utrudnione, co może być szczególnie uciążliwe dla osób z chorobami układu oddechowego. Jednym z poważniejszych przeciwwskazań do lotu jest odma opłucnowa oraz przewlekłe choroby układu oddechowego, którym towarzyszą, np.: napady duszności.
2. Choroby układu krążenia
Podróż samolotem jest niezwykle ryzykowna dla osób z chorobami układu krążenia, ponieważ niskie ciśnienie atmosferyczne wpływa na niedotlenienie organizmu, które znacznie przyśpiesza akcję serca. Niedawno przebyty zawał serca, udar mózgu, anemia lub niestabilna choroba wieńcowa są dużym przeciwwskazaniem — pasażerowie powinni najpierw skonsultować się z lekarzem oraz mieć ze sobą niezbędne leki.
3. Choroby na tle nerwowym
Silne choroby psychiczne, np.: klaustrofobia, paniczny lęk przed lataniem, psychoza itd. mogą doprowadzić do trudności z oddychaniem, a nawet zaburzeniami pracy serca.
4. Choroby zakaźne
Osoby, które mogą przenosić choroby zakaźne drogą kropelkową (np.: gruźlica, odra, ospa) powinny zrezygnować z lotu dla dobra wszystkich współpasażerów.
5. Wczesna oraz zaawansowana ciąża
Z latania samolotem powinny zrezygnować kobiety przed 14. tygodniem ciąży, ponieważ płód dopiero się rozwija — nasilone promieniowanie może doprowadzić do poronienia lub zaburzeń rozwoju dziecka. Zaleca się również, aby kobiety nie przemieszczały się tym środkiem transportu po 27. tygodniu ciąży — może dojść do przedwczesnego porodu. Każdy lot samolotem powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciąże. Ponadto warto pamiętać, aby nie zabierać do samolotu noworodków w pierwszych dwóch dobach życia.
Dodaj komentarz
Każda wymieniona choroba jest uciążliwa na podróż samolotem.
Ja tam boję się latać i pewnie nigdy nie przełamie swojego leku.
Lepiej nie zaraźić całego samolotu jak się ma jakąś chorobe zakaźną