Japonia to przepiękny wyspiarski kraj, który jest usytuowany na wschodnim wybrzeżu Azji — na wąskim łańcuchu wysp, po zachodniej stronie Oceanu Spokojnego. Japonia znana również pod nazwą Kraju Kwitnącej Wiśni rozciąga się na długość ponad 3 tysięcy km. Stolicę Japonii — Tokio, zamieszkuje ok. 14 milinów obywateli, co czyni z niej jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Powierzchnia Japonii w większości pokryta jest górami — to właśnie tutaj znajduje się wulkan Fudżi. Japonia to kraj zachwycającej kultury — kimona, kaligrafii, origami, a także wiele więcej. Co warto wiedzieć o tym Państwie, wybierając się w orientalną podróż?
1. Czy konieczne jest wyrobienie wizy?
W celach turystycznych oraz służbowych nie ma obowiązku posiadania wizy tylko wtedy, gdy pobyt nie przekroczy 90 dni. Obowiązek posiadania wizy mają przede wszystkim osoby, które planują dłuższy pobyt, chcą podjąć pracę zarobkową lub dostać się na studia. O wizę trzeba starać się przed wyjazdem, ponieważ nie ma możliwości wyrobienia jej na miejscu.
2. Dodatkowe szczepienia
Dla turystów z Polski nie są przewidywane dodatkowe szczepienia obowiązkowe, jednak dla własnego komfortu zaleca się szczepienia przeciw: BTP (błonica, tężec, polio), JZM (japońskie zapalenie mózgu). Ponadto warto zaszczepić się przeciwko WZW A oraz WZW B, żółtej gorączce, durowi brzusznemu czy wściekliźnie. Przed wyjazdem warto zapoznać się z rozpiską zalecanych szczepień — będą podlegały zmianie w zależności od regionu, w który się wybieracie.
3. Czy można jeździć w Japonii?
Międzynarodowe prawo jazdy, które zostało wydane w Polsce, nie jest honorowane przez japońskie władze. Zdecydowanie nie warto wsiadać za kółko — publiczne środki transportu zrekompensują tę stratę.
4. Zażywane leki oraz choroby przewlekłe
Jeśli chorujesz na przewlekłe schorzenia i przyjmujesz stałe leki, warto zabrać ze sobą drobny zapas, aby mieć pewność, że na pewno wystarczy ich do końca pobytu. Dodatkowo warto zabezpieczyć się w słowną informację wypisaną przez lekarza o chorobie i stosowanych lekach, najlepiej, aby kopia była napisana w języku angielskim. Przedstawiony dokument może być wymagany w razie kontroli celnej.
5. Japońskie prawo
Prawo Japońskie uznawane jest za niezwykle restrykcyjne, w szczególności, jeśli sprawa dotyczy broni, narkotyków oraz treści pornograficznych. Kara wydalenia z Japonii na własny koszt wraz z zakazem wjazdu na terytorium przez 5 lat grozi każdemu, kto postanowi przedłużyć sobie pobyt bez ważnej wizy.
6. Kartą czy gotówką?
Nie wszystkie karty kredytowe, które są wydawane w Polsce, będą honorowane w Japonii — warto skorzystać z kart typu Visa lub Master Card.
7. Nocleg
Tanią opcją jest spędzenie kilku nocy z japońskim hotelu kapsułowym — cena za noc to ok. 80 zł. Jeśli jednak chcecie doznać prawdziwych japońskich luksusów, warto zatrzymać się w typowym ryokanie, tj. hotelu stylizowanym na tradycyjny japoński dom (noclegi zaczynają się od 300 do 400 zł).
8. Tylko sushi?
Wbrew pozorom Japończycy nie jedzą wyłącznie sushi. Kolejnym popularnym obiadem jest ramen, czyli gruby makaron podany z rosołem. Ponadto w kuchni jest dużo ryb, owoców morze, wołowiny, kurczaka, tofu oraz warzyw. Uwaga! W restauracjach nie ma tradycji dawania napiwków!
9. Gdzie najwygodniej zrobić zakupy?
W Japonii domów towarowych oraz supermarketów jest niezwykle dużo — wybór jest ogromny, podobnie do cen.