Z zagranicznych wakacji chcemy przywieźć nie tylko beztroskie wspomnienia, ale również pamiątki. Dla jednych są to zdjęcia, dla innych przedmioty kupione w specjalnych sklepikach lub na straganach, a dla jeszcze kolejnych skarby natury. Dzięki temu po powrocie będziemy mogli na dłużej zapamiętać ulotne, beztroskie chwile. Warto jednak zapoznać się z listą rzeczy, których z danych krajów wywozić nie wolno. Wiele z nich wydaje się dość niepozorna, a może narazić Cie na przykre konsekwencje.
Nielegalne souveniry
Wyjeżdżając do kraju spoza strefy Unii Europejskiej, na straganach i bazarach możemy być kuszeni egzotycznymi pamiątkami i ozdobami. Zakupiony w ten sposób przedmiot może nas jednak sporo kosztować. W krajach Afryki niedopuszczalne jest wywożenie ozdób z kamieni szlachetnych, czy akcesoriów ze skóry węża lub krokodyla. Zabronione jest także wywożenie pamiątek ze skór innych zwierząt, a także wyrobów ze skorup żółwi czy kości słoniowych. W wielu krajach obowiązuje zakaz wywożenia zwierząt i roślin (nasion, sadzonek, szyszek). Szczegóły możemy odnaleźć w konwencji waszyngtońskiej, która zawiera około 34 tys. gatunków rośli i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Z tego względu niemożliwy będzie również przewóz rzeczy takich jak na przykład środki lecznicze, które je zawierają, a także żywność, np. kawior.
Ochrona obejmuje nie tylko rośliny i zwierzęta, ale również antyki, rękodzieła i sztukę. Często w krajach afrykańskich wymagane jest zezwolenie Ministra Kultury do przewozu poszczególnych przedmiotów. Warto przy zakupie poprosić sprzedawcę o zaświadczenie na pozwolenie przewozu danej rzeczy. Jeśli go nie otrzymamy, to taki przedmiot mógł zostać skradziony.
Aby dowiedzieć się o szczegółowych zasadach w kwestii przewozu przedmiotów w danym kraju warto skorzystać ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Pamiątki z plaży
Turyści wypoczywający nad morzem lubią zabierać na pamiątkę muszelki, kolorowe kamyczki czy piasek. Wydaje się to bardzo oryginalną pamiątką, która w dodatku nic nie kosztuje. Jak się okazuje, wywóz takich przedmiotów może kosztować i to bardzo wiele, ponieważ jest w wielu państwach surowo zabroniony. Najwięcej zaostrzeń dotyczy fragmentów raf koralowych, które są pod szczególną ochroną. Celnicy w wielu krajach regularnie rekwirują także woreczki lub butelki z piaskiem z plaż. Dotkliwa kara za to może nas spotkać nie tylko w dalekich krajach, ale chociażby we Włoszech. Jest to odpowiedź władz na degradację środowiska naturalnego, powodowaną przez masową turystykę. Okazało się bowiem, że tylko na samej Sardynii, z plaży rocznie wywożonych było przez turystów kilka ton piasku.
Co grozi za złamanie przepisów?
Główną konsekwencją w przypadku wywożenia nielegalnego przedmiotu, jest jego konfiskata przez celnika, a co za tym idzie wydłużona kontrola. Na tym jednak nie koniec. W zależności od kraju, kary jakie nam grożą mogą być różne. Najczęściej jest to grzywna, która może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W niektórych państwach możemy zostać aresztowani. Częstym przypadkiem jest także unieważnienie wizy lub wpisanie na czarną listę, która nie pozwoli nam ponownie zostać wpuszczonym na terytorium danego kraju. Tłumaczenia o braku znajomości zakazu na niewiele zdają się w takich przypadkach.