Najlepsze Porady WypoczynekJak się przygotować do wizyty w saunie? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak się przygotować do wizyty w saunie?

Jak się przygotować do wizyty w saunie? jak się przygotować do wizyty w saunie?

Korzystanie dobroczynnych właściwości sauny należy do przyjemności, która może mieć kolosalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Celem korzystania z sauny lub seansów saunowych jest odprężenie, relaks, poprawa krążenia, czy też leczenie wielu schorzeń. Jednak sauna jest dość specyficznym miejscem i przed pierwszą wizytą w tym miejscu, warto zasięgnąć informacji o tym, co wolno tam robić, a czego nie, co ze sobą zabrać, co zjeść i jak zachować się po wyjściu. Pamiętaj, że sauna jest miejscem, z którego wiele osób korzysta będąc całkowicie nago. Niech więc nie zaskoczy Cię widok kobiet i mężczyzn, którzy wspólnie korzystają z sauny, nie będąc ubranym kompletnie w nic. O czym należy pamiętać przed udaniem się do sauny?


Ręczniki
Zabierz ze sobą dwa ręczniki. Jeden przyda Ci się do owinięcia bądź osuszenia ciała, a na drugim będziesz mógł usiąść w samej saunie. W wielu miejscach tkaninę przeznaczoną do owinięcia cała można dostać już przed wejściem do strefy saun. Jeśli jednak trafisz do takiej, w której w cenie biletu nie dostajesz pareo, miej pod ręką średniej wielkości ręcznik.

Ochroń głowę
Jeśli masz dłuższe włosy, powinieneś je związać. Zaleca się też zakładanie specjalnych czapek, które zapobiegają przegrzewaniu się głowy. 

Zabezpiecz stopy
Pakując torbę na saunę nie zapomnij spakować do niej klapek. Traktuj saunę jak basen, w którym dosłownie wszystko jest mokre i śliskie. Klapki zalecane są także ze względów czysto higienicznych. Co prawda przed wejściem do konkretnej kabiny saunowej będziesz musiał zdjąć obuwie, ale w czasie przerw między seansami czy pod natryskami - zawsze miej je na stopach. 

Ubranie?
Sauna to miejsce, z którego powinieneś korzystać będąc całkowicie nago. Tak czynili ludzie już wiele wieków temu i, rzeczywiście, najzdrowiej jest wchodzić do sauny nago, lub w ręczniku (ale bez stroju kąpielowego i kąpielówek!). Ma to też sens praktyczny. Dzież kąpielowa często zawiera, nawet niewielkie, metalowe elementy w postaci zapięć. Mogą one poparzyć skórę. Ponadto, ciepło panujące w saunie powoduje obkurczanie się tkanin, co uniemożliwia skórze oddychanie. Efektem tego może być nabawienie się nawet infekcji. Poza tym, istnieją rodzaje saun (np. fińska czy parowa) do których wręcz nakazane jest wchodzenie nawet bez ręcznika na sobie. Przed wejściem do strefy saun, sprawdź jakie dokładnie typy saun się tam znajdują. Pamiętaj o zdjęciu biżuterii i wyjęciu wszystkich kolczyków!

Szanuj innych
Jak już wspomniano, sauna jest miejscem przeznaczonym do relaksu. Dlatego też w trakcie kąpieli saunowych zachowaj ciszę, nie prowadź głośnych rozmów, nie wierć się, nie rozkładaj za mocno i nie przyglądaj się innym osobom. W miejscach, których sauny są strefą nietekstylną, z pewnością spotkasz niejednego kompletnie nagiego człowieka. Nie wpatruj się w nich. Jeśli ktoś poczuje się nieswojo w Twoim otoczeniu, możesz nawet zostać z sauny wyproszony. 

Zabierz ze sobą kosmetyki
Po zakończeniu wizyty w saunie, weź prysznic. Zmyj z siebie wszystkie olejki i i kosmetyki. Zanim opuścisz budynek, odczekaj kilkanaście minut, aż ostygniesz. Nie chcesz się chyba nabawić choroby?

Sauny są różne - "chłodniejsze", cieplejsze, bardziej suche, wilgotne itp. Pamiętaj, że im wyżej na ławce siedzisz, tym będzie Ci cieplej. Nie wchodź do sauny ani głodny, ani przejedzony. Nie siedź w saunie na siłę. Jeśli poczujesz osłabienie, od razu wyjdź z sauny i poinformuj obsługę o swoim samopoczuciu. Pij dużo wody. Odpręż się, wsłuchaj w muzykę relaksacyjną i chłoń przyjemne ciepło.

Dodaj komentarz

Lidka
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 1
facebook unlike 0

Przede wszystkim to ręcznik trzeba zabrać


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
Najlepiej to grać w komputer z kolegami` w kantera
Leżenie na plaży czy leniuchowanie w domku to zdecydowanie...
Zawsze się pakuje w najwiekszą walizke a i tak nigdy nie mam...
Przy wyborze warto dokładnie sprawdzić biuro turystyczne.