Najlepsze Porady WypoczynekJak się ubrać do biegania zimą? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak się ubrać do biegania zimą?

Jak się ubrać do biegania zimą? Bieganie zimą

Niektórzy uważają, że bieganie zimą przy niskiej temperaturze to czyste szaleństwo i sposób na szybkie przeziębienie się. Istnieje jednak wielu zwolenników tej formy aktywności, którzy nie rezygnują z niej także o tej porze roku. Bieganie zimą to świetny sposób na dotlenienie organizmu, a także na utrzymanie dobrej kondycji. Warto jednak odpowiednio chronić zdrowie i wybrać odpowiednie ubranie, które zabezpieczy przed wiatrem i mrozem.


Wybierz dobre buty

Zimą należy przywiązać nieco więcej uwagi do wyboru odpowiedniego obuwia. Możemy biegać w tych samych butach co latem, pod warunkiem, że spełniają one kilka zasad. Przede wszystkim podeszwa buta musi być stabilna, ponieważ zimą na drodze występuje śnieg i lód przez co łatwo się poślizgnąć. Warto zatem wybierać obuwie z podeszwą antypoślizgową, dzięki czemu będziemy mogli biegać bez obawy o kontuzję. Jeśli nie chcesz kupować nowych butów, ale zależy ci na poprawie ich przyczepności, rozważ zakup specjalnych nakładek antypoślizgowych. Dobrze, aby buty były wodoodporne. Dzięki temu biegając w śniegu nie przemoczysz ich.

Nie ubieraj się zbyt ciepło

Choć ta zasada może wydawać się niedorzeczna, to jednak warto jej przestrzegać. Pomyśl tylko - twoje ciało będzie odpowiednio rozgrzane już po kilku minutach biegu. Nakładając na siebie nadmiar warstw szybko się przegrzejesz i spocisz. W tej sytuacji będziesz bardzo narażony na przewianie, a w konsekwencji przeziębienie lub grypę. Choć patrząc na termometr, aż kusi, aby założyć na siebie jak najwięcej - nie rób tego. Nie przesadź jednak w drugą stronę i ubierz się tak, aby nie marznąć. Najlepszy będzie ubiór warstwowy, czyli na tzw. cebulkę. Podstawę stanowi bielizna o właściwościach termoaktywnych, która zapewni dobre odprowadzanie wilgoci. Dobrym wyborem będzie koszulka z długim rękawem. Teraz pora na warstwę izolacyjną, którą może stanowić lekka bluza. Na nią nakładamy kurtkę. Może to być hybrydowa kurtka biegowa, która zadba o właściwą termoregulację. Przy wietrze najlepiej ochroni softshell. Jeśli nie zraża cię bieganie w trakcie opadów, możesz zainwestować w kurtkę membranową, która będzie najlepsza w przypadku załamania pogody. Na nogi załóż legginsy lub spodnie do biegania przeznaczone na zimę. Przy nadmiernym wietrze i opadach, możesz nałożyć dodatkowo spodnie ortalionowe.

Pamiętaj o akcesoriach

Pamiętaj, aby chronić miejsca, które są w szczególności narażone na działanie zimna. Mowa o głowie, szyi, uszach i dłoniach. Zimny wiatr wiejący w twarz jest nieznośny, dlatego zainwestować w chustę typu buff lub kominiarkę do biegania. Do ochrony głowy sprawdzi się czapka lub opaska, która zakryje dobrze uszy. Nie zapominaj również o rękawiczkach. Dłonie zimą bardzo łatwo przemarzają, dlatego aby do tego nie dopuścić należy je dobrze chronić.

Dodaj komentarz

Daniel
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Wiele osób nie wie jak ubrać się do biegania zimą. Ubierają się albo zbyt ciepło, albo nie dbają właśnie o głowę i uszy, a poźniej choroba gwarantowana. Ten artykuł im się przyda.

Paweł
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Bieganie zimą tylko w kominiarce. Nie wyobrażam sobie bez.

Paweł
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Dobre porady, zawsze wolę się cieniej ubrać, bo po kilku minutach jest mi już gorąco, aż chce się bardziej rozebrać.


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
teraz to już niczego nie zapomne
To prawda tak było
W niektórych miejscach w samolocie nawet słuchawki nie pomogą...
Najgorsze to dzieci i głośne rozmowy przez telefon.