Najlepsze Porady WypoczynekJak się ubrać do biegania zimą? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Jak się ubrać do biegania zimą?

Jak się ubrać do biegania zimą? Bieganie zimą

Niektórzy uważają, że bieganie zimą przy niskiej temperaturze to czyste szaleństwo i sposób na szybkie przeziębienie się. Istnieje jednak wielu zwolenników tej formy aktywności, którzy nie rezygnują z niej także o tej porze roku. Bieganie zimą to świetny sposób na dotlenienie organizmu, a także na utrzymanie dobrej kondycji. Warto jednak odpowiednio chronić zdrowie i wybrać odpowiednie ubranie, które zabezpieczy przed wiatrem i mrozem.


Wybierz dobre buty

Zimą należy przywiązać nieco więcej uwagi do wyboru odpowiedniego obuwia. Możemy biegać w tych samych butach co latem, pod warunkiem, że spełniają one kilka zasad. Przede wszystkim podeszwa buta musi być stabilna, ponieważ zimą na drodze występuje śnieg i lód przez co łatwo się poślizgnąć. Warto zatem wybierać obuwie z podeszwą antypoślizgową, dzięki czemu będziemy mogli biegać bez obawy o kontuzję. Jeśli nie chcesz kupować nowych butów, ale zależy ci na poprawie ich przyczepności, rozważ zakup specjalnych nakładek antypoślizgowych. Dobrze, aby buty były wodoodporne. Dzięki temu biegając w śniegu nie przemoczysz ich.

Nie ubieraj się zbyt ciepło

Choć ta zasada może wydawać się niedorzeczna, to jednak warto jej przestrzegać. Pomyśl tylko - twoje ciało będzie odpowiednio rozgrzane już po kilku minutach biegu. Nakładając na siebie nadmiar warstw szybko się przegrzejesz i spocisz. W tej sytuacji będziesz bardzo narażony na przewianie, a w konsekwencji przeziębienie lub grypę. Choć patrząc na termometr, aż kusi, aby założyć na siebie jak najwięcej - nie rób tego. Nie przesadź jednak w drugą stronę i ubierz się tak, aby nie marznąć. Najlepszy będzie ubiór warstwowy, czyli na tzw. cebulkę. Podstawę stanowi bielizna o właściwościach termoaktywnych, która zapewni dobre odprowadzanie wilgoci. Dobrym wyborem będzie koszulka z długim rękawem. Teraz pora na warstwę izolacyjną, którą może stanowić lekka bluza. Na nią nakładamy kurtkę. Może to być hybrydowa kurtka biegowa, która zadba o właściwą termoregulację. Przy wietrze najlepiej ochroni softshell. Jeśli nie zraża cię bieganie w trakcie opadów, możesz zainwestować w kurtkę membranową, która będzie najlepsza w przypadku załamania pogody. Na nogi załóż legginsy lub spodnie do biegania przeznaczone na zimę. Przy nadmiernym wietrze i opadach, możesz nałożyć dodatkowo spodnie ortalionowe.

Pamiętaj o akcesoriach

Pamiętaj, aby chronić miejsca, które są w szczególności narażone na działanie zimna. Mowa o głowie, szyi, uszach i dłoniach. Zimny wiatr wiejący w twarz jest nieznośny, dlatego zainwestować w chustę typu buff lub kominiarkę do biegania. Do ochrony głowy sprawdzi się czapka lub opaska, która zakryje dobrze uszy. Nie zapominaj również o rękawiczkach. Dłonie zimą bardzo łatwo przemarzają, dlatego aby do tego nie dopuścić należy je dobrze chronić.

Dodaj komentarz

Daniel
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Wiele osób nie wie jak ubrać się do biegania zimą. Ubierają się albo zbyt ciepło, albo nie dbają właśnie o głowę i uszy, a poźniej choroba gwarantowana. Ten artykuł im się przyda.

Paweł
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Bieganie zimą tylko w kominiarce. Nie wyobrażam sobie bez.

Paweł
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Dobre porady, zawsze wolę się cieniej ubrać, bo po kilku minutach jest mi już gorąco, aż chce się bardziej rozebrać.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Aby wyłączyć pliki cookies, możesz postępować zgodnie z...
Picia alkoholu może mieć różne skutki zarówno krótko-, jak i...
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie...
w młodości cierpaiałem na afry - pamietam ze za komuny na afry...
Trzeba znać prawa pasażera!
Podróżowanie autostopem jest nie do końca bezpieczne, ale i...
Wiele osób nie wie jak ubrać się do biegania zimą. Ubierają...
dziecko w kasku to podstawa - ale kas musi być porządnie...