09.02.2024

Jak zachować się podczas burzy?

Jak zachować się podczas burzy?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Sezon na burze rozpoczął się na dobre. Synoptycy ostrzegają o zachowaniu bezpieczeństwa, jednak wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy jak groźne potrafią być nawałnice i lekceważy alerty. Tymczasem co roku w Polsce kolejne osoby ponoszą śmierć w wyniku burz. Najwięcej ofiar przypada właśnie na letnie miesiące. Większość wypadków wynika z braku rozsądku i zachowania ostrożności. Z burzą nie ma żartów, dlatego warto przed każdą dłuższą wyprawą śledzić ostrzeżenia pogodowe i wiedzieć jak się zachować. Przedstawiamy podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć uderzenia piorunem oraz innych poważnych konsekwencji. 


Co zrobić gdy podczas burzy znajdujemy się w domu?
Na ogół to właśnie w domu jesteśmy najbardziej bezpieczni podczas burzy, jednak jeśli zauważymy ciemne chmury i usłyszymy pierwsze pogrzmiewanie, warto zachować odpowiednie środki ostrożności. Upewnijmy się, że bateria w naszym telefonie jest naładowana - w przeciwnym czasie warto uzupełnić jej poziom. W sezonie burzowym warto przygotować oświetlenie awaryjne, np. latarkę lub świeczki, a także baterie i przechowywać je w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Przerwy w dostawie prądu zdarzają się bardzo często, dlatego zadbajmy o to, aby nie zostać odciętymi od wszelkiej łączności i źródła światła.
Z parapetu i balkonu usuńmy wszelkie donice z roślinami. W wyniku silnego wiatru mogą one pospadać i zranić przypadkowych przychodniów, czy chociażby ulec zniszczeniu. Pozamykajmy okna i drzwi, wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe oraz nie korzystajmy na czas burzy z telefonów. Pamiętajmy również, że w czasie burzy lepiej nie podchodzić blisko okien i przeszklonych drzwi. 

Co zrobić gdy burza zastanie nas na otwartym terenie? 
Kiedy usłyszymy zbliżającą się burzę, przełóżmy odwiedziny czy wyjście do sklepu, o ile to możliwe. Przed wyjazdem nad jezioro, wyjściem do lasu czy wyprawą w góry sprawdźmy, czy nie są na tym terenie prognozowane ogniska burzowe. Jeśli jednak mimo braku ostrzeżeń słoneczna pogoda przeobrazi się nagle w nadciągającą burzę, należy poszukać odpowiedniego schronienia. Wejdźmy do najbliższego budynku, na przykład sklepu czy schroniska górskiego i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma w pobliżu żadnych zabudowań, pod żadnym pozorem nie zatrzymujmy się pod drzewami, ani słupami energetycznymi. Unikajmy też niestabilnych konstrukcji i wysokich, metalowych elementów, ponieważ przyciągają one pioruny. 

Pozostawanie na otwartej przestrzeni również grozi niebezpieczeństwem. Jeśli mamy samochód, pozostańmy w nim, jednak nie parkujmy pod drzewami, ani słupami. Jako schronienie może posłużyć również most, wiadukt lub inne stałe konstrukcje. W ostateczności możemy wykorzystać również zagłębienia w terenie, takie jak rowy i doły, o ile nie ma w nich wody. Nie korzystajmy również z telefonu komórkowego, najlepiej wyłączmy go na czas burzy.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepiej zostać w domu a jak nie to schować się w samochodzie ale na pewno nie pod drzewem
~Michau
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Mnie zawsze przeraża burza, gdy jadę samochodem. Wydaje mi się wtedy, że uderzy we mnie piorun.
~Paulina
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności