Najlepsze Porady WypoczynekJak zachować się podczas burzy? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak zachować się podczas burzy?

Jak zachować się podczas burzy? Jak zachować się podczas burzy?

Sezon na burze rozpoczął się na dobre. Synoptycy ostrzegają o zachowaniu bezpieczeństwa, jednak wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy jak groźne potrafią być nawałnice i lekceważy alerty. Tymczasem co roku w Polsce kolejne osoby ponoszą śmierć w wyniku burz. Najwięcej ofiar przypada właśnie na letnie miesiące. Większość wypadków wynika z braku rozsądku i zachowania ostrożności. Z burzą nie ma żartów, dlatego warto przed każdą dłuższą wyprawą śledzić ostrzeżenia pogodowe i wiedzieć jak się zachować. Przedstawiamy podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć uderzenia piorunem oraz innych poważnych konsekwencji. 


Co zrobić gdy podczas burzy znajdujemy się w domu?
Na ogół to właśnie w domu jesteśmy najbardziej bezpieczni podczas burzy, jednak jeśli zauważymy ciemne chmury i usłyszymy pierwsze pogrzmiewanie, warto zachować odpowiednie środki ostrożności. Upewnijmy się, że bateria w naszym telefonie jest naładowana - w przeciwnym czasie warto uzupełnić jej poziom. W sezonie burzowym warto przygotować oświetlenie awaryjne, np. latarkę lub świeczki, a także baterie i przechowywać je w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Przerwy w dostawie prądu zdarzają się bardzo często, dlatego zadbajmy o to, aby nie zostać odciętymi od wszelkiej łączności i źródła światła.
Z parapetu i balkonu usuńmy wszelkie donice z roślinami. W wyniku silnego wiatru mogą one pospadać i zranić przypadkowych przychodniów, czy chociażby ulec zniszczeniu. Pozamykajmy okna i drzwi, wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe oraz nie korzystajmy na czas burzy z telefonów. Pamiętajmy również, że w czasie burzy lepiej nie podchodzić blisko okien i przeszklonych drzwi. 

Co zrobić gdy burza zastanie nas na otwartym terenie? 
Kiedy usłyszymy zbliżającą się burzę, przełóżmy odwiedziny czy wyjście do sklepu, o ile to możliwe. Przed wyjazdem nad jezioro, wyjściem do lasu czy wyprawą w góry sprawdźmy, czy nie są na tym terenie prognozowane ogniska burzowe. Jeśli jednak mimo braku ostrzeżeń słoneczna pogoda przeobrazi się nagle w nadciągającą burzę, należy poszukać odpowiedniego schronienia. Wejdźmy do najbliższego budynku, na przykład sklepu czy schroniska górskiego i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma w pobliżu żadnych zabudowań, pod żadnym pozorem nie zatrzymujmy się pod drzewami, ani słupami energetycznymi. Unikajmy też niestabilnych konstrukcji i wysokich, metalowych elementów, ponieważ przyciągają one pioruny. 

Pozostawanie na otwartej przestrzeni również grozi niebezpieczeństwem. Jeśli mamy samochód, pozostańmy w nim, jednak nie parkujmy pod drzewami, ani słupami. Jako schronienie może posłużyć również most, wiadukt lub inne stałe konstrukcje. W ostateczności możemy wykorzystać również zagłębienia w terenie, takie jak rowy i doły, o ile nie ma w nich wody. Nie korzystajmy również z telefonu komórkowego, najlepiej wyłączmy go na czas burzy.

Dodaj komentarz

Paulina
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Mnie zawsze przeraża burza, gdy jadę samochodem. Wydaje mi się wtedy, że uderzy we mnie piorun.

Michau
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Najlepiej zostać w domu a jak nie to schować się w samochodzie ale na pewno nie pod drzewem


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Pstrągowa jest w pięknej lokalizacji. Taki wypoczynek przyda...
Kiedyś z pewnością odwiedzę ten kraj filozofów
Uważam, że Golden Retriever to najpiękniejszy pies na świecie!...
Nigdy nie wiem co spakować do walizki i później okazuje się,...