Najlepsze Porady WypoczynekJaki rower wybrać? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jaki rower wybrać?

Jaki rower wybrać? Jaki rower wybrać?

Wybór rowerów dostępnych na rynku jest bardzo duży. Kupowanie tego jednośladu nie jest jednak łatwą sprawą. Początkujący rowerzyści często nie wiedzą, na jakie aspekty zwrócić uwagę. Świadomy i przemyślany wybór jest jednak bardzo ważny. Jeśli źle dobierzemy rower do naszych potrzeb, jazda na nim będzie niewygodna. Na co więc warto zwrócić uwagę poza ceną i kolorem?


Rodzaje rowerów

Jeszcze kilkanaście lat temu zakup roweru wyglądał zgoła inaczej. Początkowo w sklepach dostępne były jedynie "składaki" i "kolarki". Później pojawiły się "górale", które szturmem podbiły rynek. Na tym kończyły się możliwości wyboru, a tylko najwięksi pasjonaci poszukiwali innych typów rowerów, które najczęściej musiały zostać sprowadzone z zagranicy. Obecnie sytuacja znacznie się zmieniła. Rowerzyści mogą przebierać wśród dostępnych maszyn, a jedyne co stanowi ograniczenie to budżet. Wśród najpopularniejszych typów wciąż znajdują się rowery górskie (MTB). Przeznaczone są do jazdy w terenie, tam gdzie nie ma równych, asfaltowych dróg. Są również optymalne do jazdy po mieście, dlatego osoby, które poszukują uniwersalnego pojazdu powinny rozglądać się właśnie za nimi. Pod względem popularności doganiają je powoli rowery miejskie, które zgodnie z nazwą służą do poruszania się po mieście. Jeżeli zatem chcemy zakupić rower, którym będziemy przemieszczać się głównie po ścieżkach rowerowych dojeżdżając codziennie do pracy lub na zakupy, rower miejski będzie strzałem w dziesiątkę. W sklepach można napotkać również na rowery szosowe, które potocznie zwane są "kolarkami". Ten typ rowerów przeznaczony jest do celów treningowych i sprawdza się do bardzo szybkiej jazdy. Do codziennych zastosowań się niestety nie nada, ponieważ jest niewygodny i wymusza nienaturalną pozycję ciała. Możemy napotkać również na rowery trekkingowe - typowo turystyczne, wyposażone w szerokie opony, błotnik i bagażnik. Sprawdzą się wśród osób, które lubią przemierzać tym środkiem transportu duże odległości i nie boją się trudnego terenu.

Osprzęt, rozmiar i rama

Właściwy osprzęt, czyli rodzaj przerzutek, korby czy kasety jest istotną kwestią, która świadczy o klasie roweru. Warto poświęcić więc trochę czasu na zapoznanie się ze specyfikacją techniczną pojazdu. Wybór odpowiedniego osprzętu zależy jest głównie od tego, z jaką intensywnością i w jakich warunkach będziemy jeździć. Najpopularniejszymi markami produkującymi elementy napędu są Shimano, SRAM i Campagnolo. Jeśli chcemy zapewnić rowerowi większą bezawaryjność, musimy niestety liczyć się z koniecznością większego wydatku. Ważną kwestią jest również rozmiar, który dobieramy do naszego wzrostu. Zbyt mały lub zbyt duży rower może wymuszać nieprawidłową pozycję sprawiając, że nabawimy się problemów z kręgosłupem. Uwagę warto zwrócić także na ramę roweru. Zazwyczaj jest ona wykonana z aluminium lub stali. Ramy aluminiowe są na ogół lżejsze i bardzo wytrzymałe. Stal natomiast lepiej sprawdza się na nierównym terenie, amortyzując drgania.

Gdzie kupić rower?

Zakup roweru to zawsze dobry pomysł, jednak nie warto się z nim śpieszyć. Przejdźmy się po kilku sklepach i porównajmy ceny. Najlepszym wyborem będzie salon sprzedaży wybranej marki lub wyspecjalizowany sklep rowerowy. Otrzymamy tam fachową pomoc, możliwość jazdy testowej, a także usługi serwisowe. Markety i dyskonty nie są najlepszym pomysłem, ponieważ najczęściej oferują tanie rowery z niskiej jakości osprzętem. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy zamówić wybrany rower przez Internet, jednak zróbmy to dopiero po obejrzeniu danego modelu osobiście i sprawdzeniu czy jego wymiary są optymalne.
 

Dodaj komentarz

natan
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Mój rower wymaga już wymiany na nowszy. Przyda się ten artykuł.

Adam
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Fajny artykuł opisujący na co zwracać uwagę kupując rower.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
W niektórych miejscach w samolocie nawet słuchawki nie pomogą...
Czytnik ebooków jest dla mnie bardziej poręczny i wygodny....
Pstrągowa jest w pięknej lokalizacji. Taki wypoczynek przyda...
Interesujący artykuł o chmurach, wszystkie pojęcia dobrze...