Najlepsze Porady WypoczynekJaki sprzęt zabrać w góry? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jaki sprzęt zabrać w góry?

Jaki sprzęt zabrać w góry?

Wybierając się na wycieczkę w góry, warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, który ułatwi Ci poruszanie się na szlakach, niezależnie od pory roku. Wszystko po to, by w trakcie drogi czuć się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Zobacz, co warto mieć ze sobą podczas górskich wypraw.


Odpowiedni ubiór to podstawa

 

Dobrej jakości obuwie i odzież górska potrafią sporo kosztować, dlatego kiedy nie dysponujesz wystarczającą kwotą, przemyśl, czy na ich zakup nie przyda Ci się szybka gotówka. Niezależnie od tego, czy porą roku jest lato lub zima, porządne, górskie buty to mus, bez którego ryzykujesz zdrowiem. Zanim dokonasz zakupu, odpowiedz sobie na kilka pytań: gdzie i jak często zamierzasz wędrować, jakimi szlakami, zimą czy też latem. Najczęściej wybieraną opcją są buty trekkingowe za kostkę, które ochronią ją przed skręceniem lub innymi urazami, jakie mogą Cię spotkać podczas wędrówki po nierównych szlakach. Dobrej jakości obuwie powinno zapewniać stopie komfort, swobodnie przepuszczając powietrze oraz nie dopuszczając do przemoknięcia, odmrożenia i przegrzania jej. Podeszwa z trekkingowym bieżnikiem zaprojektowana została specjalnie dla zachowania dobrej przyczepności na śliskim lub nierównym podłożu.
Jeżeli już wiesz, jakie buty warto zakupić, pora na odpowiednią odzież. Latem przyda Ci się termoaktywne, trekkingowe ubranie, coś cieplejszego na długi rękaw oraz kurtka ochraniająca od wiatru i deszczu. Pogoda w górach jest bardzo zmienna i latem wchodząc na szlak czy szczyt, nigdy nie wiesz, czego się możesz spodziewać. Zimą bardzo ważna jest odzież warstwowa. Zacznij od bielizny termoaktywnej, która podczas mrozów zapewni Ci stałą temperaturę ciała i odprowadzi wilgoć. Zaopatrz też się w ciepły polar, bluzy, a przede wszystkim w kurtkę i spodnie ochronne, dzięki którym niestraszne Ci będą śniegi i mrozy.

Co jeszcze przyda Ci się w górach?

 

Warto zabrać ze sobą plecak. Ważne, by był wygodny podczas noszenia na plecach, nie obciążał ich i pomieścił jedzenie, napoje oraz odzież zapasową. Dodatkowo, dla większego komfortu powinien posiadać pas biodrowy. Do plecaka spakuj też apteczkę, by w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy. Dla fanów pieszych wycieczek niezbędnym ekwipunkiem będą kijki trekkingowe, które odciążą Twój kręgosłup i nogi. W sezonie zimowym warto zabrać ze sobą czekan i raki, które ułatwią Ci wspinaczkę po oblodzonych i stromych ścieżkach. Z kolei, jeśli lubisz się wspinać po skałach, koniecznie zakup profesjonalne wyposażenie: karabinki, liny czy uprząż asekuracyjną. Cały zestaw może sporo kosztować, dlatego szybka gotówka, będzie opcją, z której możesz skorzystać przed zakupem. W dalszą wyprawę warto zabrać ze sobą mapę i kompas. Gdy wybierasz się w wysokie góry zimą, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia lawinowego, wyposaż się w sondę, detektor i łopatkę. W przypadku zapadnięcia zmroku, lampka czołówka lub klasyczna latarka pomogą Ci bezpiecznie dotrzeć do celu.

 

Pamiętaj o zachowaniu zdrowego rozsądku

 

Odpowiednie przygotowanie sprzętu do górskich wędrówek, będzie gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa Tobie i Twoim współtowarzyszom. Musisz jednak i w tym przypadku pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Górskie trasy mają sprawiać przyjemność, a nie narażać na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Zakup jakościowego sprzętu oraz odzieży i butów może okazać się sporym wydatkiem, dlatego szybka gotówka może okazać się pomocna podczas planowanego wyjazdu w góry. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem takiej decyzji, warto dokonać analizy swoich finansów, aby mieć pewność, czy stać nas na spłatę późniejszych zobowiązań.

Dodaj komentarz

Patryk
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

W górach pogoda zmienia się z minuty na minutę, wiec ciepły ubiór to podstawa.

Mareczek
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Przydadzą się na pewno dobre buty, ciepły ubranie i aparat do robienia zdjęć


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
Nie zasłaniać obiektywu palcem ;D
Interesujący artykuł o chmurach, wszystkie pojęcia dobrze...
jeżeli jeździsz po mieście to rower szosowy - wygodniejszy, i...
Trzeba zażywać dużo witaminy C