Najlepsze Porady WypoczynekNa czym polega squash? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Na czym polega squash?

Na czym polega squash? Na czym polega squash?

Squash Rzeszów jest sportem, który kochają starsi i młodsi. Dlatego też regularnie przybywa boisk, które powstają w kolejnych ośrodkach sportowych. Ogólnie ujmując, squash polega na odbijaniu przez graczy piłeczki przy pomocy specjalnych rakiet. Mecze odbywają się na specjalnych kortach, otoczonych z czterech stron ścianami. Jakie są zasady gry w squasha?


Squash - co i jak?
Do gry w squasha potrzebny jest wygodny, sportowy strój i obuwie na nie ślizgających się podeszwach. Niezbędna jest również odpowiednia rakieta i specjalna piłka. Kort do squasha ma wymiary 975 x 640 x 564 cm i jest podzielony na pola. Zawodnicy grają poruszając się obok siebie, naprzeciw ściany frontowej. O tę ścianę musi się odbić piłka po każdym zagraniu serwisowym i w trakcie wymiany.

 

Początek gry

Grę rozpoczyna losowanie zawodnika, który jako pierwszy wykona serwis. Po tym zagraniu następuje wymiana uderzeń. Zawodnik wykonuje serwis aż do momentu, w którym przegra wymianę. W takim przypadku rolę zagrywającego przejmuje rywal. Mecz składa się z trzech setów, granych do 11 punktów. Wyjątkiem jest set ostatni, kiedy to gracze remisują 10:10. W tym przypadku wygrana następuje po uzyskaniu dwóch punktów przewagi.
Po prawidłowo wykonanym serwisie piłka powinna uderzyć ścianę frontową powyżej linii TIN oraz poniżej górnej linii wyznaczającej aut. Następnie piłka musi się odbić na podłodze, w polu serwisowym rywala. Zawodnik wykonujący serwis musi jedną stopą stać w kwadracie serwisowym.

 

Odegranie i wymiana
Piłkę serwisową można odbić z volleya albo po jej uprzednim odbiciu od ściany frontowej i podłogi. Dopuszczalne jest także, aby piłka odbiła się od ściany tylnej lub którejś ze ścian bocznych. Po serwisie następuje tzw. wymiana, czyli naprzemienne wykonywanie uderzeń przez graczy aż do momentu, gdy któryś z nich popełni błąd lub nie uda mu się wykonać uderzenia.
Jako że squash jest niezwykle dynamicznym sportem, nie trudno tu o kontuzje i urazy. Co więcej, stosunkowo niewielka powierzchni kortu sprzyja zderzeniom zawodników, co może dodatkowo sprzyjać powstawaniu ran. Dlatego też bardzo ważnym jest, by nie utrudniać rywalowi ani dojścia do piłki, ani wykonania poprawnego uderzenia. Chcesz spróbować swoich sił w squashu? Nie zwlekaj, bo naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Filip
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Fajny sport w którym wbrew pozorom trzeba mieć dobrą kondycję.

~Mikołaj
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Na squasha namówił mnie kolega, uczęszczam na siłownię, ale tak zmęczony i spocony nigdy nie byłem jak po tej grze. Bardzo szybki i energiczny sport, trzeba się skupić i uważać na rywala aby się z nim nie zderzyć.


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Błąd 80072EFE podczas próby aktualizacji systemu Windows 7...
80072EFE i po problemie aktualizacja rozwiązała problem
Ile razy można ogłosić upadłość? It's remarkable in favor of...
poza winem polecma sie tam wybrać ! pięknie tam jest
Wakacje z biurem podróży nie są wcale łatwiejsze niż te na...
Pomocny artykuł
Dzisiaj mandat to za byle co można dostać.
Fajne foteliki dla dzieci na rower widziałam ostatnio w Smyku.