09.02.2024

O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Jeśli Twój długo wyczekiwany urlop zbliża się wielkimi krokami, to czas, aby pomyśleć o kilku istotnych kwestiach, które są niezbędne podczas każdej podróży. Właściwe przygotowanie pozwoli ci uniknąć wielu stresujących sytuacji, które mogą skutecznie zniszczyć każdy wyjazd. 


Dokumenty
Wyjeżdżając na wymarzony urlop nie można zapomnieć o dokumentach. Wiele granic na terenie UE przekroczysz jedynie z dowodem osobistym, jednak w innych obowiązkowy będzie paszport. Tutaj ważna uwaga - zazwyczaj musi być on ważny minimum 6 miesięcy. Co zrobić, gdy okazało się, że twój paszport się przeterminował? Wyrobienie nowego dokumentu trwa zazwyczaj około 4 tygodni. Jeśli przypomniałeś sobie o tym fakcie na kilka dni przed podróżą, możesz złożyć wniosek o wyrobienie paszportu w trybie przyśpieszonym. W zależności od miejsca, w które zamierzasz się udać może być wymagana wiza, polisa ubezpieczeniowa lub Międzynarodowa Karta Szczepień. Jeśli za granicą planujesz wypożyczyć samochód, pamiętaj o ważnym prawie jazdy. 

Ubezpieczenie
To podstawowa kwestia, o którą powinien zadbać każdy podróżny. Niestety wiele osób je pomija, twierdząc, że nic złego im się nie przytrafi. Wypadki jednak się zdarzają, a na wakacjach w szczególności. W niektórych krajach leczenie potrafi być ogromnie drogie, a w sieci można poczytać niejedną historię o konieczności zapłaty kilkuset tysięcy za leczenie. Ubezpieczenie za osobę na tydzień często nie przekracza kilkudziesięciu złotych, dlatego wniosek nasuwa się sam. Jeśli podróżujesz często, warto pomyśleć o wykupieniu u ubezpieczyciela stałego pakietu na przykład na cały rok, co wyniesie cię dużo taniej. Na terenie krajów UE warto mieć kartę EKUZ, którą można wyrobić bezpłatnie. 

Lekarstwa i kosmetyki
Nawet jeśli na co dzień nie przyjmujesz żadnych leków, warto mieć ze sobą niewielką apteczkę. Spakuj do niej lek przeciwbólowy, środek na zatrucie pokarmowe, maść na infekcje oraz plastry. Jeśli podróżujesz do ciepłego kraju konieczny będzie krem z filtrem UV oraz preparat na komary. Dobrze zabrać ze sobą także coś, co nawilży skórę i zabezpieczy włosy przed zniszczeniem szczególnie po kąpielach w morskiej wodzie lub po długim przebywaniu na słońcu. Nawet jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, gdzie ograniczona jest wielkość płynów jaką możesz zabrać na pokład, pomyśl o zakupie małych, podróżnych formatów. W niektórych częściach świata, szczególnie jeśli oddalone są od dużych miast i sklepów, znalezienie potrzebnych kosmetyków może być trudne lub bardzo kosztowne. Lepiej zabezpieczyć się i kupić wszystko przed wyjazdem zamiast szukać, tracić czas i przepłacać. 

Pieniądze
Zwolenników płacenia kartą przybywa, jednak miej na uwadze, że nie w każdym miejscu znajdziesz terminal. Warto więc zawsze mieć przy sobie trochę gotówki, a zwłaszcza drobne, które pozwolą ci zakupić choćby bilet w automacie. Kolejną kwestią, na którą trzeba uważać podczas płacenia kartą za granicą są prowizje. Obecnie wiele banków oferuje bezpłatne wypłacanie gotówki z zagranicznych bankomatów, jednak zawsze warto się upewnić przed wyjazdem, zanim okaże się, że po urlopie na rachunku bankowym zostanie nam doliczone podwójne przewalutowanie. Jeśli wolisz płacić gotówką, sprawdź przed wyjazdem , gdzie najkorzystniej możesz wymieć pieniądze. W tym przypadku nie ma reguły, dlatego najlepiej poczytać w sieci, czy lepiej wymienić pieniądze w kraju, czy po przyjeździe na miejsce.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ważne żeby dokumentów nie zapomnieć albo karty pokładowej nie zostawić gdzieś na lotnisku
~Bogdan
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najważniejsze jest aby nie zapomnieć paszportu :) dobrze że szybko się zorientowałem i miałem czas aby po niego wrócić.
~~Bartosz
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Paszport i pieniądze wystarczą, żeby zacząć wakacje.
~Aneta
09.02.2024

Nowe artykuły

Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Trend zero waste staje się coraz bardziej popularny, a firmy z różnych branż starają się dostosować swoje działania do zasad ekologii i dbałości o środowisko. W kontekście produkcji i montażu okien PVC, również istnieje wiele możliwości, aby ograniczyć ilość odpadów generowanych podczas tych procesów. W artykule przedstawimy, jak firma Hensfort, jako producent okien PVC, dostosowuje swoje działania do zasad zero waste, oraz jak klienci mogą skorzystać z tej ekologicznej oferty.
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Przed dokonaniem zakupu okien PVC wielu z nas zastanawia się, jak sprawdzić jakość tego rodzaju stolarki otworowej. Okna PVC są popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, izolację cieplną i akustyczną, a także łatwość
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Hałas miejski jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musimy zmierzyć się na co dzień. Szum ulic, hałas samochodów, czy nawet dźwięki pochodzące z pobliskich przedsiębiorstw - wszystkie te dźwięki mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia codziennego. Dlatego też, jeśli zmagamy się z problemem hałasu, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może okazać się inwestycja w wysokiej jakości okna PVC, które znacząco zminimalizują przedostający się do naszego domu lub mieszkania hałas.
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności