Najlepsze Porady WypoczynekO czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje? O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

Jeśli Twój długo wyczekiwany urlop zbliża się wielkimi krokami, to czas, aby pomyśleć o kilku istotnych kwestiach, które są niezbędne podczas każdej podróży. Właściwe przygotowanie pozwoli ci uniknąć wielu stresujących sytuacji, które mogą skutecznie zniszczyć każdy wyjazd. 


Dokumenty
Wyjeżdżając na wymarzony urlop nie można zapomnieć o dokumentach. Wiele granic na terenie UE przekroczysz jedynie z dowodem osobistym, jednak w innych obowiązkowy będzie paszport. Tutaj ważna uwaga - zazwyczaj musi być on ważny minimum 6 miesięcy. Co zrobić, gdy okazało się, że twój paszport się przeterminował? Wyrobienie nowego dokumentu trwa zazwyczaj około 4 tygodni. Jeśli przypomniałeś sobie o tym fakcie na kilka dni przed podróżą, możesz złożyć wniosek o wyrobienie paszportu w trybie przyśpieszonym. W zależności od miejsca, w które zamierzasz się udać może być wymagana wiza, polisa ubezpieczeniowa lub Międzynarodowa Karta Szczepień. Jeśli za granicą planujesz wypożyczyć samochód, pamiętaj o ważnym prawie jazdy. 

Ubezpieczenie
To podstawowa kwestia, o którą powinien zadbać każdy podróżny. Niestety wiele osób je pomija, twierdząc, że nic złego im się nie przytrafi. Wypadki jednak się zdarzają, a na wakacjach w szczególności. W niektórych krajach leczenie potrafi być ogromnie drogie, a w sieci można poczytać niejedną historię o konieczności zapłaty kilkuset tysięcy za leczenie. Ubezpieczenie za osobę na tydzień często nie przekracza kilkudziesięciu złotych, dlatego wniosek nasuwa się sam. Jeśli podróżujesz często, warto pomyśleć o wykupieniu u ubezpieczyciela stałego pakietu na przykład na cały rok, co wyniesie cię dużo taniej. Na terenie krajów UE warto mieć kartę EKUZ, którą można wyrobić bezpłatnie. 

Lekarstwa i kosmetyki
Nawet jeśli na co dzień nie przyjmujesz żadnych leków, warto mieć ze sobą niewielką apteczkę. Spakuj do niej lek przeciwbólowy, środek na zatrucie pokarmowe, maść na infekcje oraz plastry. Jeśli podróżujesz do ciepłego kraju konieczny będzie krem z filtrem UV oraz preparat na komary. Dobrze zabrać ze sobą także coś, co nawilży skórę i zabezpieczy włosy przed zniszczeniem szczególnie po kąpielach w morskiej wodzie lub po długim przebywaniu na słońcu. Nawet jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, gdzie ograniczona jest wielkość płynów jaką możesz zabrać na pokład, pomyśl o zakupie małych, podróżnych formatów. W niektórych częściach świata, szczególnie jeśli oddalone są od dużych miast i sklepów, znalezienie potrzebnych kosmetyków może być trudne lub bardzo kosztowne. Lepiej zabezpieczyć się i kupić wszystko przed wyjazdem zamiast szukać, tracić czas i przepłacać. 

Pieniądze
Zwolenników płacenia kartą przybywa, jednak miej na uwadze, że nie w każdym miejscu znajdziesz terminal. Warto więc zawsze mieć przy sobie trochę gotówki, a zwłaszcza drobne, które pozwolą ci zakupić choćby bilet w automacie. Kolejną kwestią, na którą trzeba uważać podczas płacenia kartą za granicą są prowizje. Obecnie wiele banków oferuje bezpłatne wypłacanie gotówki z zagranicznych bankomatów, jednak zawsze warto się upewnić przed wyjazdem, zanim okaże się, że po urlopie na rachunku bankowym zostanie nam doliczone podwójne przewalutowanie. Jeśli wolisz płacić gotówką, sprawdź przed wyjazdem , gdzie najkorzystniej możesz wymieć pieniądze. W tym przypadku nie ma reguły, dlatego najlepiej poczytać w sieci, czy lepiej wymienić pieniądze w kraju, czy po przyjeździe na miejsce.

Dodaj komentarz

Aneta
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Paszport i pieniądze wystarczą, żeby zacząć wakacje.

~Bartosz
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Najważniejsze jest aby nie zapomnieć paszportu :) dobrze że szybko się zorientowałem i miałem czas aby po niego wrócić.

Bogdan
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Ważne żeby dokumentów nie zapomnieć albo karty pokładowej nie zostawić gdzieś na lotnisku


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Aby wyłączyć pliki cookies, możesz postępować zgodnie z...
Picia alkoholu może mieć różne skutki zarówno krótko-, jak i...
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie...
w młodości cierpaiałem na afry - pamietam ze za komuny na afry...
Nie wiedziałam że za opóźniony lub odwołany lot należy mi się...
W końcu po wielu latach oczekiwania i obietnic od prezydentów...
Panoramiczne zdjęcia z wakacji są najlepsze!
Golden retriever to typowy pies do wyszkolenia. Nie...