Najlepsze Porady WypoczynekPlusy czytania książek Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Plusy czytania książek

Plusy czytania książek Książki

Nawyk czytania książek coraz bardziej zanika poprzez rosnącą popularność telewizji, komputerów oraz innych elektronicznych urządzeń, np.: smartfonów czy tabletów. Większość z nas jest pochłonięta graniem w gry komputerowe lub oglądaniem filmów, dlatego nie znajdujemy czasu na czytanie książek. Wśród dzieci obserwuje się dziwny fenomen — wolą oglądnąć film zekranizowany na podstawie książek niż przeczytać samą książkę. Organizowane są specjalne kampanie społeczne, które mają na celu popularyzację czytelnictwa, jednakże wiele osób wciąż nie chce się przekonać, chociaż zalety czytania książek są ogromne — nie tylko rozbudzają wyobraźnię, ale również poszerzają wiedzę.


1. Doskonałe ćwiczenie dla mózgu
Czytając książki, wprawiamy nasz mózg w ruch i każemy mu myśleć — rozwiązywać problemy związane z fabułą. Podczas czytania musisz się skupić, zrozumieć oraz zapamiętać wiele rzeczy, w większości czasu odkrywasz nowe miejsca oraz poznajesz odmienne pojęcia, oraz historie. Co więcej, czytając powieść, zazwyczaj staramy sobie wyobrazić przestrzeń, w której rozgrywa się akcja, jak również głównych bohaterów i ich zachowanie. Oczy widzą litery, natomiast mózg zamienia je w obraz.

2. Wzbogacasz słownictwo
Czytając książki, zwłaszcza te traktujące o konkretnych dziedzinach napotkasz nowe słownictwo, którego znaczenie próbujesz wywnioskować z kontekstu. Jeżeli słowo pojawi się kilka razy, z pewnością szybciej je zapamiętasz. W ten sposób nauczysz się szybko nowych słów, których nie poznałabyś podczas swobodnej konwersacji ze znajomymi.

3. Poszerzasz wiedzę
Jeżeli dużo czytasz, to prawdopodobnie dużo wiesz. Czytając książki o różnorodnej tematyce, dowiadujesz się o różnorodnych problemach, które są osadzone w odmiennych ramach czasowych — możesz również zapoznać się z zachowaniami ludzi oraz orientalnymi miejscami. Dzięki czytaniu lepiej odnajdziesz się w napotkanych sytuacjach w codziennym życiu. Oprócz poszerzania wiedzy rozwijasz również wyobraźnię.

4. Poprawienie koncentracji oraz pamięci
Książka to pewna zamknięta historia, która daje ci kompletne informacje — dzięki nim łatwiej się skupiasz oraz jesteś ciekawa tego, co czytasz. W przeciwieństwie do gazet oraz magazynów, w których treści są krótkie, książka dotyka wielu aspektów i prezentuje różnorodne wątki.

5. Zbudowanie poczucia własnej wartości
Im więcej czytasz, tym lepiej będziesz się czuła w różnych sytuacjach, z którymi przecież miałaś bezpośrednio styczność w książce. Jeżeli czujesz się pewnie, rośnie twoje poczucie własnej wartości — ta reakcja łańcuszkowa daje same korzyści. Czytanie da Ci niepowtarzalną satysfakcję, ponieważ przeniesiesz się do zupełnie innego świata i poznasz nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Weronika
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Czytanie książek dla mnie ma wiele plusów, np. rozwija słownictwo. Czytam 3-4 książki miesięcznie.

Sławek
Dodano:
0
0

Prawda czytanie książek ma wiele zalet


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
podobno jest tam pięknie, kraj na pewno warty zobaczenia
Przede wszystkim to ręcznik trzeba zabrać
Zimowe porady przydadzą się w tym czasie.
W weekendy staramy spotkać się z przyjaciółmi i spędzić z...